Volby 2018: Senátní a komunální volby sledujeme živě

Volby 2018: Senátní a komunální volby sledujeme živě Zdroj: ČTK/Zavoral Libor

Volby živě: Průběžné výsledky voleb, zajímavosti a komentovaný přímý přenos

Volby sledujeme v online přenosu. Komentujeme v něm průběh voleb, výsledky i prohlášení politiků. Hlavně se u nás ale dozvíte průběžné výsledky komunálních i senátních voleb. Poznáte úspěšné kandidáty, i kandidáty, kteří propadli. Poznáte nečekané vítěze i překvapivé poražené. Náš online bude živě zveřejňovat průběžné výsledky a zároveň komentovat celkový obraz voleb i výsledky v jednotlivých obvodech a městech.

Online přenos

Online přenos

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 17:08

Vážení čtenáři,

děkujeme, že jste s námi sledovali volby. V tuto chvíli ukončujeme volební online. Další průběh povolebního vývoje a vyjednávání budeme komentovat na reflex.cz.

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 13:38

SENÁTOŘI ZVOLENÍ JIŽ V PRVNÍM KOLE

Pokud jde o rekordní zisk v prvním kole senátních voleb, těžko bude překonán výsledek nestraníka Václava Fischera z doplňovacích voleb v srpnu 1999. Víte, kolik tenkrát dostal?

12 senátorů, kteří byli zvoleni již v prvním kole voleb. Teď k nim patří i Čunek a Drahoš >>>

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 12:09

ZEMAN: CENA ÚTĚCHY

Jiří Drahoš se stal senátorem v prvním kole. Je to cena útěchy, řekl prezident Zeman Blesku >>>

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 12:07

HODNOCENÍ Z TWITTERU

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 11:52

HLINĚNÉ NOHY ANO

ANO dominuje parlamentní politice podobně, jako naposledy v roce 2006 ODS. Ve větších městech ale zvítězilo jen s nějakými 22-25 % hlasů (existují i výjimky, jako je Ostrava – ale ani tam to není třetina hlasů). O jeho úspěchu v městských částech se hovořit vůbec nedá – např. v Brně ze sedmadvaceti městských částí zvítězilo ANO jen ve třech.

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS >>>

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 10:48

ANO OSEKALO VOLIČE ČSSD

Sociální demokracie se zcela nepochybně otřese v základech. Hnutí ANO jí dál odsává voliče a představa, že účast v menšinové vládě tomu jakkoli zabrání, se ukázala jako lichá. Dá se očekávat, že zastánci vstupu do vlády, budou vinu házet na zbytky sobotkovské garnitury v širším vedení strany, zatímco Sobotkovi pohrobci budou naopak vinit dnešní stranické špičky za jejich ochotu spolupracovat s Andrejem Babišem.

Glosa Martina Čabana: Masakr Babišovou pilou >>>

Jana Bendová
Jana Bendová
7. října 2018 · 10:44

DÁREK TOP PRO ODS

Jiří Pospíšil a pražská topka, alespoň to tak zatím vypadá, míří v rámci Spojených sil pro Prahu do koalice mj. s Piráty. Co na to Kalousek? Co topkařští konzervativci? ODS si lepší dárek do budoucna nemohla přát.

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 10:39

Praze hrozí, že bude spát další roky. Pro TOPku bude koalice s Piráty za trest. Komentář Michala Půra >>>

Jana Bendová
Jana Bendová
7. října 2018 · 10:28

JEDNOKOLOVÉ VOLBY?

Andrej Babiš včera řekl, že Senát rušit nechce, jen by se mu líbil jednokolový volební systém. Zkrátka první na pásce bere.

Ono to však s tím jedním kolem nebude tak horké. Do senátního finále nyní sice postoupilo 10 kandidátů v barvách ANO, jenže pouze v Šumperku z prvního místa. Ostatní byli na pásce až druzí. Pokud se tedy jednokolového volebního systému do Senátu z iniciativy Babišovy vlády v dohledné době dočkáme, bude jistě poněkud složitější než princip "jeden volič-jeden hlas". 

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 10:23

FOLDYNA REZIGNUJE

V ČSSD se chystají změny. V zastupitelstvu v Děčíně bude míst ČSSD jen jediného zástupce. Neproklouzl ani místopředseda strany Jaroslav Foldyna, který je dokonce i regionálním lídrem. Skončil jako první náhradník. „Nikdy jsem nic strašnějšího nezažil. A to jsem v ČSSD už od roku 1989,“ řekl zkroušený Foldyna Blesk Zprávám v sobotu večer >>>

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
7. října 2018 · 08:02

SENÁTOŘI Z PRVNÍHO KOLA

Více než 50 procent nutných pro zvolení senátorem v prvním kole se nakonec podařilo zdolat Jiřímu Čunkovi na Vsetínsku a Jiřímu Drahošovi v Praze 4. V těchto dvou obvodech druhé kolo za týden nebude. Relativně blízko byli i další prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer, kteří mají vítězství v druhém kole skoro jisté.

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 09:14

SEČTENO!

Sečteno je už i v celé Praze. Výsledky už to ale nezměnilo.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
7. října 2018 · 08:00

PRAHA NESEČTENA

Je skoro osm ráno a Praha stále není sečtena celá. Chybí 0,09 procenta.

Je ale jasné, že vyhrála ODS, stejně jako to, že vítězná strana nebude v prvním pokusu o sestavení koalice hrát první housle. Ty převzali Piráti, koalice TOP 09 a STAN a Praha sobě. Pátým kolem u vozu je ANO. Nikdo další se na magistrát nedostal, ani komunisti, ani sociální demokraté.

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 07:25

ODS V PRAZE NEJPÍŠ NEBUDE VLÁDNOUT

Do úplného sečtení chybí už je setiny procent. V Praze, která je asi nejblíže celostátní politice, zvítězila sice ODS, přesto se pravděpodobně nebude podílet na pražské vládě.

V senátních volbách známe již dva senátory, z prvního kola postupuje přímo Jiří Drahoš v Praze 2 a Jiří Čunek na vsetínsku.

Více si přečtěte ve shrnujícím komentáři Miroslava Cvrčka >>>

Reflex
Reflex
7. října 2018 · 00:47

AŽ ZAS RÁNO

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se loučíme. Přihlásíme se zase ráno, to už by se měly dopočítávat poslední hlasy i z Prahy. Děkujeme za vytrvalost a přízeň.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 23:09

CTITEL CIMRMANA

Jiří Drahoš možná bude zvolen senátorem hned v prvním kole. Při čekání na definitivní výsledek si můžeme připomenout, co tento fanoušek Járy Cimrmana řekl Reflexu před prezidentskými volbami:

„Když se doma dostanete do maléru a umíte to odlehčit výrokem Lepší pivo v žaludku nežli voda na plicích, pak se spousta problémů odrovná. Anebo když manželka řekne s významným pohledem směrem ke mně: Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, akorát támhle vzadu sedí dva Blbečci vedle sebe, tak co jí na to můžu říct?“

Když pomáhá Cimrman z maléru doma, může pomoci z maléru i v Senátu. 

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 22:45

VESNICE NEBUDE

Sdružení Mostečané Mostu výrazně oproti minulým volbám oslabilo, bude mít jen 8 zastupitelů z 45. "Vesnice pro lůzu", kterou slibovalo postavit, tedy jistě nebude. V něčem je už líp.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 22:41

CO ODMÍTL POSPÍŠIL 

Jiří Pospíšil právě říká, že v případě koalice s ANO by on osobně v radě neseděl. 

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 22:34

KOALICE

Zatímco v Brně se rýsuje koalice dvou nejsilnějších stran, tedy ANO a ODS, v Praze to vypadá na obejití vítěze. Zatím druzí Piráti, zatím třetí koalice TOP 09 a STAN a zatím čtvrtá Praha sobě Jana Čižinského se asi dohodnou a vytvoří novou radu hlavního města. Zejména pro šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila to bude vůči zatím vítězné ODS určitě uspokojivý pocit. Ostatně Pospíšil už oznamuje jednání s Čižinským a pozvání od Pirátů.

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 22:33

SPOJOVAT, SPOJOVAT A SPOJOVAT

Na tiskovou konferenci Spojených sil pro Prahu dorazil i kandidát se spojenou podporou pravého středu Jiří Drahoš. Slíbil, že se spojí s dalšími demokratickými kandidáty. Lídr Spojených sil Pospíšil se ještě dnes spojí s Janem Čižinským a s odkazem na nízká čísla TOP 09 i Starostů v Brně slibuje prohlubování spojení právě se STAN. Atmosféra v paláci je střízlivá, lehce rozpačitá. Nechtělo by to příště ještě pár spojenců?

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 22:26

11 263

Tolik hlasů má na Náchodsku těsně před kompletním sečtením všech hlasů v senátních volbách Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL a Martin Červíček z ODS. Takhle těsný výsledek jinde nemají.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 22:25

VOKŘÁL POČÍTÁ

V Brně vyhrálo ANO a jeho primátor Petr Vokřál v ČT zkouší počítat mandáty a připouští, že s ODS mohou uzavřít dvojkoalici. To by byl velký obrat od dosavadního spojenectví se Zelenými, Piráty nebo Žít Brno. Vokřál dokonce říká, že má ANO s ODS velký programový průnik. 

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 22:20

ODS JE NEJSPOKOJENĚJŠÍ

Česká televize nabídla rozhovory ze štábů politických stran. Lídři všech stran se snažili působit vítězně, případně vést kampaň, případně vrátit něco konkurentům z předvolební kampaně. Většina se do optimismu nutila. Zástupci ODS naopak těžko potlačovali spokojenost. Do druhého kola senátních voleb postoupilo devět vlastních kandidátů této strany a další, které ODS podporovala v rámci různých koalic. Také v komunálních volbách strana zřetelně posílila. K někdejším výsledkům je sice stále hodně daleko, volební zisky jsou ale zřetelné.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 22:15

ANO, NE

Andrej Babiš několikrát zopakoval, že ANO - přestože luxuje levicové voliče - není levicové. Ne a ne a ne a ne! Ale ano. 

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 22:10

BYE BYE LETNÁ

Koalice Pirátů, Spojených sil a Praha Sobě vypadá ve chvíli, kdy je v hlavním městě spočítána polovina hlasů, jako nejpravděpodobnější varianta budoucího vedení metropole. Jenže vztahy v tomto trojlístku nejsou bez chybiček: Piráti šli v kampani ostře po krku významnému představiteli pražské Topky Lomeckému a pirát Zdeněk Hřib dnes Reflexu jasně zopakoval ultimátum: s Čižinským na magistrát ano, ale jen pokud se vzdá svých dalších funkcí. Jan Čižinský by se tak kromě poslaneckého postu (s čímž počítá) musel vzdát i starostování na "své" Praze 7 (což nechce).  Sedmá pražská část totiž tvoří ideový a personální základ hnutí Praha Sobě.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 21:58

BABIŠ

Fotografka Reflexu Nguyen Phuong Thao zachytila premiéra Andreje Babiše ve štábu ANO během povolebního projevu.

Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Volby 2018: Andrej Babiš ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 21:45

ANI CHUCK NORRIS

Dopravní Mordor, nekomunikativní Krnáčová, stagnace výstavby, bezprecedentní růst nájmů: velitel ANO tentokrát v Praze chtěl po svém marketingovém dream teamu nemožné. Poslední čtyři roky by z hlav a paměti Pražáků nedokázal vytlouct ani Chuck Norris. Natož Mára Prchal. 

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 21:40

EUFORIE VE VNITROBLOCKU

Volebním štábem Prahy sobě se nese skandování „Jenda, Jenda!“, lídr Čižinský rovnou prozradil, že ještě v noci bude jednat o koalici se Spojenými silami pro Prahu. Naopak předsedovi pražské ODS Humplíkovi prý před chvíli zopakoval, že s jeho stranou do rady nepůjde. Dvouciferný výsledek berou kandidáti Prahy sobě jako úspěch, ve Vnitroblocku se začíná slavit. „Jsme svědky mimořádné šance pro Prahu. Umožnili jsme změnu, teď ji chceme realizovat,“ dodal ještě ve štábu. Vypadá to, že rada Pirátů se Spojenými silami a Prahou sobě bude na spadnutí.

Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka
6. října 2018 · 21:31

A BABIŠ PŘIŠEL

Ano, přišel, ale nebyl to projev vítěze voleb, přestože faktickým vítězem je. Předseda ANO ilustroval svým první povolebním výstoupením teorii, že jednou věcí je početně vyhrát volby a druhou je, jak jsou interpretovány. V úvodu Babiš řekl, že volebně to vypadá na velký úspěch, což je z určitého úhlu pravda. V roce 2014 získalo hnutí ANO ze 14 krajů 9 vítězství a dnes 11. U okresů byl rozdíl 13 tehdejších vítězství oproti dnešním 17 vítězství. Takticky přitom zpočátku nekomentoval výsledek v Praze a senátní výsledek, kde je ANO v počtu svých kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, až za ODS.

Shrnuto do jedné věty: Andrej Babiš má v průzkumech veřejného mínění setrvalou podporu třetiny národa. Z tohoto úhlu pohledu je jeho vítězství trochu smutné, protože nižší než sám očekával. Tragický je tento výsledek především pro ČSSD a KSČM, kteří tovří Babišovy koaliční partnery, ale dnešní volební výsledek jim politicky podemílá půdy pod nohama. Babiš tak může být smutným volebním vítězem nejen na komunální, ale především centrální úrovni.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 20:56

BABIŠ A ČUNEK

Už zvolený senátor lidovec Jiří Čunek se v ČT (opět) vyznal z přízně k Andreji Babišovi - snaží se hodně pracovat a napravovat věci minulé.

Babiš má také na Čunka telefon, "můžeme to spolu zvládnout" dodal. Tak to je moc fajn. 

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 20:49

PIVO V SENÁTU PROUDEM NEPOTEČE

Ladislav Jakl, milovník piva, bývalý politický tajemník prezidenta Klause a pražský senátní kandidát za Okamurovu SPD si na volební plakát vepsal "Chcete mezi kandidáty jen ty, co pijí šampaňské, koňak, cizokrajná vína, nebo kávičku?" Proti gustu, žádný dišputát. Ale Jakl hradby Senátu zřejmě nezdolá, dál tam poteče plným proudem nóbl šampaňské.

Vyznavači lidovějšího piva však nemusí Jaklova neúspěchu litovat. Naopak! Prý si chce vymyslet nějaké nové pivo, udělat recepturu.

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 20:42

PIRÁTI S TOP 09 A ČIŽINSKÝM? NA RADU TO ASI POSTAČÍ

TOP 09 v Praze zatím skáče mezi třetím a pátým místem. Do rady by se zřejmě nebála jít s ODS, ale i s Piráty či Prahou sobě. „Máme výhodu ve velkém koaličním potenciálu, věřím, že budeme promlouvat do sestavování koalice. Roli bude určitě hrát konkrétní počet mandátů, třeba pouze s ODS to nejspíš nepůjde. S tou zase nechtějí spolupracovat Piráti ani Praha sobě. Nejpravděpodobněji se teď asi jeví ta varianta bez ODS i ANO,“ řekla k tomu Reflexu poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová

Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka
6. října 2018 · 20:30

PŘIJDE BABIŠ, NEPŘIJDE?

Nejdříve měl Andrej Babiš přijít do volebního štábu ANO, v sedm hodin, pak v osm, nyní se mluví o 21 hodině, ale ani to není jisté. Nic necharakterizuje lépe tuhle atmosféru než výrok z volebního štábu ANO: sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme.

Bůhví proč, ale Babiš se upnul na dobrý pražský výsledek a zaměřit sem těžkou volební palbu. Nyní mezi štábem ANO a Babišem putuje série sms zpráv, jak se dopočítává Praha a co dál.

To, co dál, je možná důležitější než jak dopadly volby na pražský magistrát je celkový volební výsledek ve velkých městech a srovnání s rokem 2014. To není ani zdaleka u konce a Babiš svou současnou nečinností ztrácí víc bodů, než by měl.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 20:16

NÁCHOD

Zatímco ve volbách do Senátu dávali lidé v Náchodě výrazně přednost pravici, v komunálních volbách výrazně zvítězila ČSSD v čele s oblíbeným starostou Janem Birkem. Sečteny jsou téměř všechny hlasy a ČSSD bere skoro třetinu hlasů. 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 20:14

ZE ŠTÁBU ANO

Těsné průběžné výsledky voleb v Praze se odráží ve tváři kandidáta na primátora Babišovy strany ANO, která je teď třetí.

Petr Stuchlík (ANO) hodnotí výsledky komunálních voleb v Praze
Petr Stuchlík (ANO) hodnotí výsledky komunálních voleb v Praze
Reflex
Reflex
6. října 2018 · 20:11

KOMUNÁLNÍ VOLBY V PRAZE

Neuvěřitelně těsné jsou průběžné výsledky voleb na pražský magistrát. Vedení se ujala ODS s 18 procenty, ale těsně druzí jsou Piráti se 17,28 procenta. Mezi 15 a 16 procenty mají další tři subjekty.

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 20:06

NAPĚTÍ STOUPÁ

Ve štábu TOP 09 vyvolávají průběžné výsledky rozpaky. S dosavadním třetím místem v Praze nicméně může v její prospěch pohnout třeba Praha 1, kde je sečteno málo. Ve Velkopřevorském paláci tak guláš i pivo zatím teče přiměřeným tempem.

Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka
6. října 2018 · 20:03

ODS, MÍRNÝ OPTIMISMUS

Ve volebním štábu ODS to hučí mírným optimismem. Kolem 19 hodiny měla ODS, která  obhajuje 4 mandáty v senátu, nejvyšší počet  postupů do 2. kola senátních voleb. Navíc ve většině krajských měst má lepší volební výsledek než před čtyřmi lety. Podivná je zatím jen situace v boji o pražský magistrát, kde je sice ODS na prvním místě, ale hrozí zde "smutné vítězství" v podobě odsunutí do opozice.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 20:01

FOTO ZE ŠTÁBU ANO

Naše fotografka Nguyen Phuong Thao udělala pár povedených snímků ve volebním štábu ANO. 

Adriana Krnáčová a Petr Stuchlík. Dosavadní priumátorka a ?
Adriana Krnáčová a Petr Stuchlík. Dosavadní priumátorka a ?
Petr Stuchlík ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Petr Stuchlík ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Marek Prchal ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Marek Prchal ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Petr Stuchlík ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Petr Stuchlík ve štábu ANO během komunálních a senátních voleb
Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:48

V PRVNÍM KOLE I JIŘÍ DRAHOŠ?

Další pražský obvod a další prezidentský kandidát. Jiří Drahoš má po sečtení 8,2 procenta obvodů 54,42 procenta hlasů. Má tak velkou naději, že nebude muset do druhého kola voleb.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:47

PAVEL FISCHER V PRVNÍM KOLE?

Jedním ze senátních kanddiátů, kteří mají naději na zvolení už v prvním kole, je prezidentský kandidát Pavel Fischer. V Praze 12 drží více než 47 procent sečtených hlasů. Sečteno je ale jen 11,32 procenta okrsků.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:44

PRAHA 8: VEDE PIRÁT

V senátním obvodě Praha 8 v průběžných výsledcích předběhl pirátský kandidát a někdejší náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht Jiřího Haramula kandidujícího za ANO. Wagenknecht má 18,8 procenta, Haramul 18,52 procenta. Mezi 11 a 14 procenty mají Pavel Dungl (TOP 09 + STAN), Hayato Josef Okamura (KDU-ČSL) a Milan Golas (ODS).

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:41

ČUNEK MÁ ZVOLENÍ V PRVNÍM KOLE BLÍZKO

Jiří Čunek má teď na Vsetínsku 51,47 procenta sečtených hlasů, přičemž sečtených okrsků je 91,24 procenta. Čunek má na dosah zvolení již v prvním kole. Druhé kolo tedy na Vsetínsku možná vůbec nebude. Ostatně, teď by to bylo asi jen plýtvání penězi...

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:32

ČERVÍČEK VERSUS BĚLOBRÁDEK

Náchodsko se vrací k pravici. Až do minulých voleb v roce 2012 tu levicový kandidát nikdy nepostoupil do druhého kola. Před šesti lety bylo ale nelevicových kandidátů toli, že se v prvním kole porazili navzhájem a do druhého proklouzla kandidátka KSČM a nakonec vítězný sociální demokrat. Letos postoupí kandidáti KDU-ČSL a ODS. Oba mají momentálně 9437 hlasů, sečteno je 89,52 procenta.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:29

V BABIŠOVĚ OBVODĚ KANDIDÁT ANO ASI NEPOSTOUPÍ

Ač se to nezdá, Průhonice, kdy bydlí a volí Andrej Babiš, patří k senátnímu obvodu Benešov. Do druhého kola postoupí z prvního místa Zdeněk Hraba kandidující za STAN a z druhého místa patrně Jiří Kozák z ODS. Jiří Švadlena z ANO teď na třetím místě ztrácí, sečteno je přitom už skoro 88 procent okrsků.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:25

KUBERA MUSÍ DO DRUHÉHO KOLA

Už teď je jasné, že fenomén teplické politiky Jaroslava Kuberu čeká druhé kolo. V něm se střetne s ředitelem gymnázia Zdeňkem Bergmanem, který kandiduje za uskupení Senátor 21.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:08

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA

Kdo má nejvíce postupujících v tuto chvíli

ODS: 12

ANO: 11

STAN: 6

KDU-ČSL: 5

ČSSD: 5

SEN 21: 3

Piráti: 3

Soukromníci: 1

KSČM: 1

Zbylí jsou samostatně kandidující.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 19:01

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA?

Kdo má nejvíce prvních míst

ODS: 8 (a někde vedoucího kandidáta podporuje)

STAN+: 5 (často v koalici s jinými stranami)

KDU-ČSL: 3 (účastní se ale koalic, které podporují jiné vedoucí kandidáty)

ČSSD: 3

ANO: 2

TOP 09: 1 (účastní se ale koalic, které podporují jiné vedoucí kandidáty)

SEN 21: 1

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 18:55

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA?

Praha 8: ANO a Piráti (ale sečteno ještě není ani 10 procent okrsků)

Ostrava: Ostravak a ANO (sečteno asi 57 procent okrsků)

Brno: STAN(+TOP09+ODS+Zelení) a ANO/KDU-ČSL (druhé místo je nejasné, nevíc je sečteno málo okrsků)

Praha 12: nezávislý a Piráti (Pavel Fischer má na prvním místě velký náskok, sečteno je ale málo okrsků)

Praha 4: STAN(+TOP09+KDU+Zelení) a ODS (Jiří Drahoš má šanci na vítězství v prvním kole, sečteno je ale minimum okrsků)

Praha 2: Hilšer a Piráti/ODS (málo sečtených okrsků)

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 18:54

ČEKÁNÍ V PALÁCI

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) očekávají výsledky voleb ve Velkopřevorském paláci na Malé straně. S nimi i poslanci Markéta Adamová nebo Dominik Feri. V sálech paláce převládá natěšené očekávání, přeci jen v Praze TOP 09 čeká slušný výsledek. Předseda a kandidát na primátora Jiří Pospíšil výsledky okomentuje mezi 9. a 10. hodinou večer. Umístění volební štábu do paláce na Malé straně v srdci hlavního města k TOP 09 jako tradičně "pražské" straně dokonale sedí. 

Volební štáb Spojených sil pro Prahu
Volební štáb Spojených sil pro Prahu
Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 18:50

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA?

Břeclav: ODS a ANO

Prostějov: ČSSD a nezávislá/ANO/KDU-ČSL (boj o druhé místo je těsný)

Šumperk: ANO a KDU-ČSL (zde je poměrně málo sečtených okrsků, druhé místo ještě není jisté)

Opava: TOP09 a ANO

Vsetín: KDU-ČSL a nezávislý (dost možná tu ale Jiří Čunek vyhraje v prvním kole)

Zlín: KDU-ČSL a Soukromníci

Karviná: ČSSD a KSČM (druhé místo ještě není úplně jisté)

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 18:46

MEJDAN U VODY

Jediní kdo na sobě v pirátském štábu mají kvádro, jsou vyfešákovaní redaktoři celostátních televizí. Dokonce i tradiční bílá košile Ivana Bartoše vypadá v té záplavě vytahaných triček a mikin s kapucí jako zbytečně konzervativní outfit. DJ přitlačil na volume a nad hladinou Vltavy se nese mix klubového elektra a techna. Vedle můstku na loď, kde štáb sídlí, se roztápí gril. Nebýt všudypřítomných vlajek s černou plachtou, vypadá to tu jako začátek běžného sobotního mejdanu na pražské náplavce. „Benchmark úspěchu pro nás bude, když v obcích, kde jsme postavili kandidátky, dosáhneme na aspoň stejná procenta, jako v parlamentních volbách“, říká v typickém internetovém slangu Ivan Bartoš. Na pirátské party u vody to zatím vypadá, že nic jiného než úspěch tu nikdo nečeká.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 18:44

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA?

Jablonec: ODS a SEN 21 (ještě se na druhé místo může dotáhnout ANO)

Mladá Boleslav: ODS a ANO (druhé místo ještě není úplně jisté)

Benešov: STAN a ODS/ANO (boj o druhé místo je těsný)

Chrudim: KDU-ČSL a ODS/nezávislý (boj je těsný)

Náchod: ODS a KDU-ČSL

Svitavy: ODS a ČSSD

Třebíč: STAN a ANO/KDU-ČSL/Piráti (boj o druhé místo je otevřený)

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 18:36

SENÁT: JAK TO ZATÍM VYPADÁ S POSTUPEM DO DRUHÉHO KOLA?

Sokolov: STAN a ANO 

Chomutov: SEN 21 a ANO 

Rokycany: ODS a ČSSD/ANO (druhé místo je nejasné)

Domažlice: ČSSD a ODS 

České Budějovice: Nezávislý a STAN+HOPB

Litoměřice: ODS a ANO

Teplice: ODS a SEN 21

Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka
6. října 2018 · 17:45

ZE ŠTÁBU ANO

V šest přijde Stuchlík, v sedm Babiš. Situace na střeše pražského obchodního domu Kotva, kde sídlí volební štáb hnutí ANO, je na půli cesty mezi napětím a zedmleným vypětím. V posledních 10 dnech hnutí ANO v podstatě pustilo ze zřetele všechna města a všechny zbraně zaměřilo jen na Prahu. Šlo o jednu z nejpropracovanějších volebních kampaní v historii, která stála desítky miliónů a byla zaměřena jen na specifické volební okrsky, které v říjnových sněmovních volbách většinově hlasovaly pro ANO. Příklad: z distribuce většiny materiálů byla úplně "vyloučena" Praha 1 a Praha 2, a naopak v centru zájmu byl prstenec sídlišť v čele s Prahou 11 (Jižní Město). Kdo chce vidět, kde sahá prstenec anoistických oblastí, nechť se podívá, kde ANO organizovalo v posledních třech týdnech tzv. sousedské večeře. Takto poláčkovsky byla nazývána opulentní cateringová akce pro veřejnost, doplněná deseti nafukovacími stany a tombolou formou loterie. Uvidíme, jak mobilizace dopadla.
A jinak: v šest přijde pražský lídr Stuchlík, v sedm Babiš a v osm, možná i kouzelník.

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 17:44

ČAS NA ODMÍTÁNÍ

Pražští lídři se zatím předhánějí v tom, kdo nejvíckrát odmítne koalici s SPD a KSČM. Dnes to zopakoval Jakub Landovský (ČSSD) i Zdeněk Hřib (Piráti). Ani okamurovci, ani komunisté se přitom na magistrát spíše nedostanou, a pokud ano, tak v pár lidech. Tak co ještě odmítnout někoho dalšího, kdo přes 5 procent nepřeleze? ODS ať odmítne Zelené, Spojené síly si můžou odmítnout třeba Starosty pro Prahu, kteří si tak trochu půjčili jméno od STAN. Prostě si ještě všichni rychle zaodmítejme, od zítřka už se bude obchodovat s kompromisy a na odmítání nebude čas.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 17:41

ZVÍŘÁTKA PRO SENÁT

V chomutovském senátním obvodu zatím s přehledem vede ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.  Se stávajícím senátorem a ochráncem přírody Václavem Chaloupkou by mohli vytvořit lobbistickou skupinu prosazující zájmy zvířátek. 

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 17:10

ČUNEK, KUBERA - DJOKOVIĆ, NADAL

Hrát ve volbách s Čunkem či Kuberou je totéž, co v tenise s Djokovićem či Nadalem. Čest soupeřům!

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 17:01

RATH BEZ IMUNITY

David Rath senátní imunitu asi už nezíská. Zatím je sedmý z devíti, s 5,22 procent hlasů. Bylo by zajímavé vědět, kdo ho volil, kolik bylo mezi jeho příznivci recesistů, kolik pracovníků věznice...

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 16:55

NAPÍNAVÁ CHRUDIM

Až raritně vyrovnané výsledky zatím vidíme v obvodu Chrudim. Po sečtení necelé poloviny okrsků tady s 13 procenty vede lidovecký exministr Herman, v těsných rozestupech za ním je několik dalších kandidátů. Od v pořadí šestého trenéra rychlobruslařů Nováka jej dělí jen něco přes 4 procenta a i ten tak má v tuto chvíli naději na postup do druhého kola. Tenhle obvod ještě bude zajímavé sledovat.

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 16:46

BEZ KOMUNISTŮ A OKAMURY

"Pokud v Praze vyhrajeme a stanu se primátorem, první věc, které se chci věnovat je transparentnost. Udělali bychom veřejný seznam městských nemovitostí", uvedl pro Reflex Zdeněk Hřib, pirátský kandidát na starostu hlavního města. Piráti jsou v Praze podle Hřiba připraveni jednat se všemi stranami kromě KSČM a SPD. "Tušíme ale, že v případě třeba ODS bude programový průnik obtížnější", dodává Hřib. 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 16:40

SENÁTOR ČSSD Z PRVNÍHO KOLA?

Petr Vícha z ČSSD v obvodu Karviná (město Karviná do obvodu ale paradoxně nepatří) vede s 64,81 procenta dosud sečtených hlasů. Sečtených okrsků je ale zatím 4,31 procenta.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 16:32

ČUNEK PŘEKROČIL HRANICI

Jiří Čunek v senátních volbách má momentálně něco málo přes 50 procent sečtených hlasů. Podíl sečtených okrsků se blíží 10 procentům.

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 16:22

KUBERA BY VYHRÁL V 1. KOLE


Sčítání výsledků ve městech jde velmi pomalu. Nevíme o nich vlastně nic. V Senátu to jde rychleji, ale stále jde hlavně o menší obce. Kuriozitou je fakt, že v ostravském volebním obvodu vede zatím Jiří Paroubek a na Teplicku by podle dílčích výsledků byl Jaroslav Kubera zvolen do Senátu již v prvním kole, ale i tam je sečteno jen necelých 6 % okrsků.

 

Oliver Adámek
Oliver Adámek
6. října 2018 · 16:08

PRAHA SOBĚ SE SCHÁZÍ

Praha sobě si pro svůj štáb těžko mohla vybrat symboličtější místo - trendy prostor Vnitroblock v Čižinského Holešovicích ztělesňuje její představy o Praze i životní styl jejích voličů. Lídr už dorazil. Kolik z vytoužených 25 procent si na konci večera odnese, budeme vědět za pár hodin.

Volební štáb Prahy sobě
Volební štáb Prahy sobě
Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 15:52

HAMÁČEK V OHROŽENÍ

Šéf ČSSD Jan Hamáček musí mít v těchto hodinách pořádně sevřený žaludek. V komunálních i senátních volbách čeká stranu pravděpodobně další propad. A Jiří Zimola společně s Michalem Haškem, čili představitelé konzervativního křídla blízkého Miloši Zemanovi, si už brousí kudličku. 

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 15:51

ZVLÁŠTNÍ MOMENT SČÍTÁNÍ: ANO VEDE V 1 OBVODĚ

V tuto chvíli vede ANO pouze na Břeclavsku. To je opravdu překvapivý výsledek. Ale samozřejmě jde jen o velmi dílčí výsledky.

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 15:17

DO SENÁTU ZATÍM "VEDE" ODS


Zatím chodí v senátních volbách výsledky hlavně z malých obcí. O to více je překvapivé, že v nejvíce obvodech vedou kandidáti ODS, a to v šesti. Druhé je ANO s lídry ve třech obvodech, ČSSD a STAN vévodí zatím ve 2 obvodech, lidovci v jednom. Sečteny jsou ale jen desítky hlasů.

 

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 15:08

DIGITÁLNÍ PRAVĚK

Pokaždé, když některý z pirátských politiků mluví do médií, každé druhé slovo je "internet" a každé třetí "digitalizace". I stranický program pro Prahu je postaven na myšlence digitální metropole. Nicméně, pokud bychom měli soudit čistě podle rychlosti wifi, zřízené v pražském štábu, v sekci pro novináře, popluje se pod pirátskou vlajkou spíš do digitálního pravěku. Pomalejší internety než tady mají nad už jen v Pchongjangu. 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:50

PRVNÍ VÝSLEDKY SENÁTNÍCH VOLEB

První výsledky jsou známy už i u senátních voleb. Například na Náchodsku jsou sečteny obce Mezilesí a Libchyně. Těsně vede generál Črvíček z ODS (34 hlasů) před lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem (32 hlasů). Třetí je Petr Koleta za ANO (20 hlasů). Z těchto výsledků nelze dělat velké závěry, ale naplňují předpoklady o dvou favoritech a jednom černém koni.

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 14:47

ÚČAST 97 PROCENT

Česká televize hlásí, že v Želivsku, které je nejmenší obcí Pardubického kraje, přišli volit skoro všichni. Volební účast je tam 97 procent. Při volbách před 4 lety byla účast 80,65 procent.

Tak kde ji trumfnou?

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 14:47

POHODA NA PALUBĚ

Piráti svůj hlavní stan v Praze umístili na loď, kotvící na pražské straně smíchovské náplavky. Ivan Bartoš i kandidát na primátora Zdeněk Hřib se zatím ve viditelně dobré náladě promenují po horní palubě, kde dýdžej pouští vyklidněný pomalý trance. "Senátky zatím vypadaj dobře" hlasí předsedovi Bartošovi další z pirátů, poslanec Ferjenčík. Uvidíme, zda pirátům s přicházejícími výsledky ta pohoda vydrží. 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:43

CHOBOT

Obec na Strakonicku s půvabným názvem Chobot má také sečteno. Také tady byla jediná kandidátka nezávislých. Pozoruhodné ale je, že sdružení postavilo osm kandidátů, i když zastipitelů je tu jen sedm. Černého Petra dostal uchazeč na posledním místě kandidátky, což vyplývá zřejmě hlavně z volebního systému, ve kterém v případě takto veliké obce křížek pro stranu znamená hlasy pro prvních sedm kandidátů.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:40

VIŠŇOVÁ

Sečteno je například v obci s krásným jménem Višňová. Účast 59,68 procenta, odevzdaných obálek 37 a vítězem je jediná kandidátka, kterou místní postavili, tedy SNK ,,Obce Višňová". Zvoleni byli všichni kandidáti. Pozoruhodné je, že nejméně "preferenčních" hlasů z kandidátů dostal ten, který se jako jediný prezentoval titulem. Je to JUDr.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:37

PRVNÍ VÝSLEDKY

První obce znají výsledky komunálních voleb. Jde o malé obce či okrsky, kde sčítání netrvá dlouho.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:34

NÁHRADNICE

Jedním z nejočekávanějších výsledků senátních voleb je ten na Náchodsku. Tam se o křeslo senátora uchází mimo jiné i někdejší policejní prezident Martin Červíček z ODS a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten je teď poslancem a případným zvolením do Senátu by jeho poslanecký mandát zanikl. První náhradnicí je Anna Maclová, která dlouho vedla Oblastní charitu Hradec Králové, a nyní je náměstkyní královéhradeckého primátora. Právě ona, by se v případě Bělobrádkova zvolení stala novou poslankyní, tedy pokud by se toho sama nezvdala.

Miroslav Cvrček
Miroslav Cvrček
6. října 2018 · 14:24

JEN KOMUNISTI

Reportérka ČT v sídle KSČM řekla, že u nich je zatím přítomný jen například 1. místopředseda. Taky mohla říct, že jsou tam jen komunisti.

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:18

NA CO SE ČEKÁ?

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 14:10

UKONČUJEME HLASOVÁNÍ TEĎ!

Ve 14:00 končí hlasování, volební komise za chvíli začnou sčítat odevzdané volební lístky.

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 14:07

SENÁTNÍ VOLBY NA BŘECLAVSKU

Volební historie břeclavského senátního obvodu dobře ilustruje dlouhodobý posun Jižní Moravy a Břeclavska doleva. Historicky prvním novodobým senátorem zde byl v roce 1996 zvolen kandidát ODS, břeclavský přednosta okresního úřadu a bývalý učitel Jiří Pavlov, když porazil v druhém kole kandidáta ČSSD. Před volbami 2000 ovšem občanští demokraté Pavlova znovu nenominovali a on ze strany vystoupil. Pavlovův nástupce v „modrém dresu“ ovšem neuspěl, když se ani neprobojoval do druhého kola. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Břeclav s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 14:05

SENÁTNÍ VOLBY NA CHRUDIMSKU

Chrudimsko a Havlíčkobrodsko v senátních volbách dlouhodobě tvořilo lidoveckou baštu, kterou křesťanští demokraté ztratili až v posledních volbách před šesti lety. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Chrudim s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 14:03

SENÁTNÍ OBVOD NA KARVINSKU BEZ KARVINÉ 

Havířovský obvod není sice tradičně tak levicový jako sousední „opravdu“ karvinský, ale i tak je dlouhodobou baštou sociální demokracie. Ta o tento obvod přišla jen jednou. Historicky první novodobé volby do Senátu na Havířovsku a Bohumínsku vyhrál v roce 1996 bohumínský zastupitel za ČSSD Alfréd Michalík, který v druhém kole porazil kandidáta ODS. Co bylo dál?

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Karviná s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 14:01

SENÁTNÍ VOLBY NA SVITAVSKU

Až do posledních voleb v roce 2012 byl svitavský senátní obvod „jednobarevný“, když v něm vždy dominovala KDU-ČSL. Až v posledních volbách převážila východní část obvodu, která je historicky z velké části tvořena „sudetskými“ oblastmi (Svitavsko, Moravskotřebovsko), kde do roku 1945 převažovali Němci a kde má tradičně podporu levice. Do té doby naopak dominovaly lidovecko-pravicové oblasti v západní polovině obvodu (Litomyšlsko a Poličsko). A co letos?

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Svitavy s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 13:56

VOLBY NA TŘEBÍČSKU

Třebíčsko je typický volebně přelétavý obvod. Jen jednou nenásledovalo celostátního vítěze senátních voleb. Tou výjimkou byly hned první senátní volby v roce 1996, kdy se senátorem stal třebíčský starosta, veterinář Pavel Heřman. Do voleb ho tehdy vyslala mimoparlamentní, silně antikomunistická Demokratická unie (DeU). Heřman se stal jediným zákonodárcem za tuto stranu (ač jako nestraník), když v rámci pověstné vlny Josefa Luxe „všichni proti ODS“ v druhém kole tehdejších voleb předehnala právě kandidáta občanských demokratů. Jak to bylo dál a kdo je favoritem letos?

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Třebíč s kandidáty >>>

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 13:54

SENÁTNÍ VOLBY NA BENEŠOVSKU

Přestože se tento obvod skládá z velmi rozdílných částí, kde na jedné straně stojí venkovská část Benešovska a na druhé příměstské oblasti hlavního města, zůstal vždy v rukou pravice a středu. Nikdy zde nebyl zvolen levicový senátor. Jak dopadnou volby v obvodě, kde volí i premiér Babiš? 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Benešov s kandidáty >>>

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 13:52

SENÁTNÍ VOLBY NA JABLONECKU

Dosud zde pravicový kandidát neuspěl pouze v jednom případě. Také letos by měla zvítězit pravice. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Jablonec nad Nisou s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 13:50

SENÁTNÍ VOLBY V PRAZE 8

Tento senátní obvod má historicky hned dvě výjimečné charakteristiky. Patří mezi pouhé čtyři obvody ze všech 81, které nikdy nezměnily stranickou „barvu.“ Praha 8 byla totiž v Senátu dosud vždy modrá, protože zde pokaždé senátní volby vyhrál kandidát ODS, respektive kandidátka. Praha 8 je totiž vůbec jediným senátním obvodem, kde zatím vždy byla senátorkou žena. Žena už letos téměř určitě senátorkou nebude. Udrží pravidlo alespoň ODS?

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Praha 8 s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 13:48

SENÁTNÍ VOLBY NA LITOMĚŘICKU

Litoměřický senátní obvod se vyplatí sledovat během dne, kdy se budou sčítat výsledky. Zatím vždy zde totiž v senátních volbách vyhrál kandidát strany, která v dílčích senátních volbách vyhrála celostátně. To ale samozřejmě zároveň znamená, že se zde zatím pokaždé senátor ve volbách vyměnil. Tato tradice navíc zůstane zachována, protože současný senátor letos mandát už neobhajuje. Kdo kandiduje letos? 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Litoměřice s kandidáty >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 13:47

SENÁTNÍ VOLBY V PRAZE 4

Při historicky prvních senátních volbách se zde stal senátorem starosta Prahy 4 za ODS Zdeněk Klausner, kterému tehdy zvolení v prvním kole uniklo jen těsně. Ve druhém pak poměrně těsně porazil nominantku lidovců a bývalou předsedkyni České národní rady Dagmar Burešovou. Jak to bylo dál?

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Praha 4 s kandidáty >>>

Kryštof Pavelka
Kryštof Pavelka
6. října 2018 · 12:41

VOLBY V TÝDNU HADA

Mediální pokrytí letošních komunálních a senátních voleb bylo velkolepé. Lídří stran burcovali: každé volby jsou důležité. Jenže před urnami  zatím není zrovna narváno. Občané volby zřejmě chápou jako nepříliš důležitý doplněk k celonárodnímu svěcení Týdne uprchlého hada. 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 12:30

ZATÍM NEPŘIŠLA ANI POLOVINA VOLIČŮ

Volební účast v Česku se dnes před polednem pohybovala v průměru kolem 30 až 40 procent. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů.

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 11:55

OKRESNÍ MĚSTA DRŽÍ HLAVNĚ NEZÁVISLÍ


V 90. letech českou komunální politiku ovládaly tradiční strany. To definitivně skončilo před čtyřmi lety. Potvrzuje to i přehled dnes končících starostů okresních (včetně krajských) měst. Nejvíce z nich má starostu z nezávislých nebo lokálních stran – celkem 23. Až druhá je s 20 starosty ČSSD. Pak následuje ANO s 12 a ODS s 8 "šéfy" okresních měst. Zajímavá je i rubrika "odpadlíci" od ANO, do níž patří 4 starostové okresních měst. Poslední dva starostové v této kategorii měst patří k hnutí STAN.

 

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 11:39

NÍZKÁ ÚČAST?

V současném klání se očekává nižší účast než například ve volbách prezidentských nebo sněmovních. Přesto i komunální volby mají svou důležitost. Proč?

Přečtěte si analýzu na webu Info.cz >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 11:35

KDO OBHAJUJE KRAJSKÁ MĚSTA


Kromě Prahy celostátní politiku z komunálních voleb nejvíce ovlivní výsledky z velkých měst. Pokud se podíváme na krajská města a přidám k nim největší město Středočeského kraje (Kladno), které krajské město nemá, dostaneme následující obrázek. ANO překvapivě drží primátorský post jen v 5 z celkem 14 měst (včetně Prahy). Tři města v tomto ohledu drží ČSSD, ale nejsilnější jsou v této disciplíně lokální hnutí. Z jejich řad pochází 5 primátorů, i když jeden je spíše z kategorie "přeběhlík" z ANO. Poslední 14 primátorský řetěz je v držení hnutí STAN.

 

Jana Bendová
Jana Bendová
6. října 2018 · 10:58

KDO BUDE CHTÍT ZRUŠIT SENÁT

Podle zpráv to vypadá, že lidé mají o volby do Senátu (tam, kde volí svého senátora) menší zájem, než o volby obecní. V jednom okrsku komise sdělila, že si lidé obálku s lístky sice vyzvedli, ale vyhodili ji do koše, anebo přiznali, že ji do urny vhodili prázdnou.

To není nijak překvapující. Ale počkejme si, která strana či hnutí jako první opět vyrukuje s nápadem Senát zrušit. Ten, kdo uspěje, to jistě nebude. 

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 10:14

SENÁTNÍ VOLBY NA MLADOBOLESLAVSKU 

Mladoboleslavský volební obvod patří k těm, kde tradičně slavily úspěch zavedené strany. Obvod úplně nekopíroval celostátní trendy a vystřídali se zde pravicoví a levicoví senátoři. První polovinu senátní historie zde dominovala pravice, kterou na další dvě funkční období nahradil senátor zvolený za levici. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Mladá Boleslav s kandidáty >>>

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 10:12

REMÍZA? NEUVĚŘÍTE, CO BY SE STALO

Do druhého kola senátních voleb postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. No jo, ale co když na druhém a třetím místě budou dva uchazeči se stejným počtem hlasů?

Co se stane, když nastane remíza v prvním kole senátních voleb? Odpověď je hodně překvapivá >>>

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 10:03

SENÁTNÍ VOLBY V OSTRAVĚ

Mezi ostravskými volebními obvody se 71. nijak výrazně neodlišuje. Dosud se v něm střídali senátoři za ČSSD se zástupci pravého středu. Jako zajímavost se však může jevit to, že zde dosud žádný senátor nevydržel déle než jedno funkční období a všichni senátoři se rekrutovali z ostravské komunální politiky. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Ostrava-město s kandidáty >>>

Reflex
Reflex
6. října 2018 · 10:01

KDO CHODÍ K VOLBÁM

Petr Sokol
Petr Sokol
6. října 2018 · 09:58

SENÁTNÍ VOLBY V BRNĚ

Mezi třemi brněnskými volebními obvody patří k pravicovějším. Nicméně ve čtyřech volbách se zde vystřídali čtyři senátoři a obvod už dosud držely tři strany. Pouze ODS zde dokázala vyhrát dvakrát. Letos tu budou senátní volby vypat trochu jinak. 

Podívejte se na krátké video, které představí volební obvod Brno-město s kandidáty >>>