Video placeholde

Volby do Senátu: Ministr, „prezident“ i dva reprezentační trenéři. Volby v Chrudimi budou velmi napínavé

Chrudimsko má letos velmi nabité volby, kandiduje 14 uchazečů včetně prezidentského kandidáta, reprezentačních trenérů i exministra vlády: Roman Šemík (za Piráty), Miroslav Krčil (nezávislý), Pavel Svoboda (za PRO Zdraví), Tomáš Dubský (nezávislý), Petr Novák (za ANO), Daniel Herman (za KDU-ČSL), Emanuel Žďárský (za OL), Jiří Hynek (Realisté), Jaroslav Hájek (KSČM), Hynek Blaško (SPD), Lucie Orgoníková (ČSSD), Vladimír Martinec (za SNK ED + Soukromníky), Jan Tecl (ODS + STAN + Starostové pro občany), Karel Augustin Andrle Sylor (za Korunu českou).

Senátní obvod s číslem 44 a sídlem v Chrudimi zasahuje na území dvou okresů i dvou krajů. Jde o západní část okresu Chrudim a o jihovýchodní část okresu Havlíčkův Brod. První okres náleží do Pardubického kraje a druhý na Vysočinu. Ze 140 obcí obvodu jich 49 patří k Havlíčkobrodsku a 91 k Chrudimsku. O pozici nejlidnatějšího sídla obvodu se přetahují obě okresní města. Podle oficiální statistiky pro rok 2018 je o 32 obyvatel lidnatější Chrudim. Obě města ale mají v zásadě stejných 23 tisíc lidí.

Chrudimsko a Havlíčkobrodsko v senátních volbách dlouhodobě tvořilo lidoveckou baštu, kterou křesťanští demokraté ztratili až v posledních volbách před šesti lety.

Veleba dobyl lidoveckou baštu

Do chrudimského volebního obvodu byl totiž před 22 lety poslán z Prahy za lidovce kandidovat první polistopadový nekomunistický předseda české vlády (v rámci federace) Petr Pithart. Díky jeho zdejšímu volebnímu vítězství v historicky prvních novodobých senátních volbách v roce 1996 se nastartovala druhá část jeho politické kariéry. Pithart dokázal v druhém kole porazit kandidáta ODS a jeho úspěch ho dokonce dovedl do funkce prvního polistopadového předsedy Senátu.

Pithart už „jen“ jako místopředseda Senátu dokázal mandát obhájit ve volbách v roce 2000, když opět v druhém kole přetlačil kandidáta ODS. Do třetice potom uspěl i v dalších volbách v roce 2006, kdy proti němu ODS nasadila starostku Havlíčkova Brodu Janu Fischerovou, kterou ale opět v druhém kole porazil.

V zatím posledních volbách v roce 2012 už Petr Pithart mandát neobhajoval a v obvodě došlo k zcela nové situaci, kdy se do druhého kola nedostal nikdo z dvojice tradičních účastníků druhého kola KDU-ČSL a ODS. Druhé kolo bylo naopak tentokrát vyhrazeno pro zástupce levice: utkali se v něm nezávislý kandidát a předseda Agrární komory Jan Veleba a kandidát sociálních demokratů. Vítězství získal Jan Veleba, čímž se stal historicky teprve třetím nezávislým kandidátem, který se probojoval do Senátu. Krátce po zvolení ale přistoupil k zemanovské Straně práv občanů (SPO) a stal se dokonce jejím předsedou.

Před letošními volbami se ovšem Veleba rozhodl již mandát neobhajovat, což může být jeden z důvodů, proč je zde nyní tak vysoký počet kandidátů.

Souboj o zemanovské dědictví

Někteří ze 14 kandidátů totiž mohli být přilákáni viděnou venkovského, zemanovského obvodu, když zde senátoroval sám „nejvyšší zemanovec“. Obvod je možná i díky tomu jediným venkovským (nepražským) obvodem, kde se o hlasy voličů uchází jeden z neúspěšných kandidátů z lednové prezidentské volby. Kandiduje zde totiž předseda Asociace obranného průmyslu a šéf Realistů Jiří Hynek, který pro druhé kolo prezidentské volby podpořil Miloše Zemana. O zemanovské hlasy se ovšem Hynek bude muset utkat i s dalšími kandidáty.

Za Okamurovo SPD zde totiž kandiduje generál ve výslužbě Hynek Blaško, který byl před dvěma lety zvolen za zemanovskou SPO na Vysočině krajských zastupitelem. Ani on, ani Hynek ovšem nemají v obvodě trvalé bydliště. Hynek žije v Jesenici, Blaško v Třebíči. Nejsou ale zdaleka jediní. Dokonce více než polovinu „startovního pole“ zde tvoří kandidáti „z dovozu“ a využily je i parlamentní strany.

Lidovci zde nominovali exministra kultury Daniela Hermana, který pochází z Prahy. Z hlavního města sem přišel kandidovat i nominant Pirátů, občanský aktivista Roman Šemík.

Rychlobruslař, hokejista, šlechtic

Další dva kandidáti nejsou úplně zdaleka, ale trvalé bydliště v obvodě také nemají. Hnutí ANO si jako kandidáta vybralo Petra Nováka – rychlobruslařského trenéra a objevitele Martiny Sáblíkové. Novák, který má trvalé bydliště ve Svratce v okrese Žďár nad Sázavou, už neúspěšně kandidoval do Senátu před dvěma lety právě na Žďársku, ale tehdy ještě jako nezávislý kandidát. Podpora babišovců mu teď dává samozřejmě určitou šanci.

Mezi kandidáty se sportovní zkušeností patří i Vladimír Martinec. Bývalého špičkového hokejistu a později trenéra, který ale bydlí v Pardubicích, společně podporuje koalice Sdružení nezávislých kandidátů – Evropských demokratů a Strany soukromníků ČR.

Sedmým kandidátem, který v obvodě nežije, je potom Karel Augustin Andrle Sylor. Toho navrhla monarchistická strana Koruna Česká. Andrle Sylor je bývalý poslanec prvního Okamurova sněmovního uskupení Úsvit přímé demokracie. Hlásí se k šlechtickému rodu von Sylor a v sousedním svitavském obvodě kandiduje na senátora jeho syn. Oba pochází z Vysokého Mýta, kde se letos nevolí, a proto se oba zřejmě rozhodli zkusit štěstí jinde.

Posledního, osmého „přespolního“ kandidáta navrhlo hnutí Pro zdraví a sport, za které kandiduje Pavel Svoboda – lékař a bývalý šéf Zdravotní záchranné služby Pardubického kraje. Ten pochází z Ostřešan v okrese Pardubice.

Domácí šestice

Nejvýraznějším kandidátem, který v obvodě opravdu žije, je bezpochyby dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, kterého kromě jeho mateřské ODS podporuje také hnutí Starostové a nezávislí a malé hnutí Starostové pro občany.

Domácího kandidáta má i ČSSD, která nominovala bývalou mluvčí vlády, dceru exposlankyně a současnou kancléřku ČVUT Lucii Orgoníkovou z Přibyslavi v okrese Havlíčkův Brod.

Naopak z Chrudimska – konkrétně z Třemošnice – pochází komunistický kandidát, učitel hudby Jaroslav Hájek.

Kartami se pokusí zamíchat i dva nezávislí kandidáti: starosta obce s příznačným názvem Vysočina (okres Chrudim) Tomáš Dubský a pak hlavně starosta města Hlinsko na Chrudimsku Miroslav Krčil, který byl zvolen do tamního zastupitelstva jako nestraník za ČSSD, ale v posledních letech byl asistentem loučícího se senátora Veleby.

Celou kandidátskou čtrnáctku pak uzavírá vědec a vysokoškolský učitel Emanuel Žďárský z Hošťalovic na Chrudimsku, který již kandidoval před šesti lety jako nezávislý kandidát a tentokrát o hlasy voličů usiluje za mimoparlamentní uskupení Obyčejní lidé.

Všechny prognózy znejišťuje široké kandidátské pole, ale vzhledem k vysokému počtu „přespolních“ kandidátů mohou být favority místní starostové z větších měst.