Video placeholde

Volby do Senátu: Horolezec, cukrář, lékařka, učitel, Paroubek i Konvička. Koho vybere Ostrava?

Do senátních voleb v Ostravě jde letos půjde 9 kandidátů, je jich tedy o dva více než v posledních volbách v roce 2012. Kandidují René Číp (KSČM), Ivo Gondek (ANO), Martin Konvička (hnutí Nezávislí), Zdenka Němečková Crkvenjaš (nezávislá kandidátka), Jiří Paroubek (nezávislý kandidát), Leopold Sulovský (Ostravak), Radoslav Štědroň (Strana státu přímé demokracie – Strana práce), Martin Tomášek (Česká pirátská strana) a Pynelopi Valsamisová (SPD).

Volební obvod číslo 71, Ostrava - město, je jedním ze tří ostravských obvodů, které se liší jen číslem. Ten s číslem 71 tvoří ostravské městské obvody Ostrava-Jih, Proskovice a Polanka nad Odrou. Přes 90 procent voličů žije ovšem v městském obvodu Ostrava-jih.

Senátorský kolotoč

Mezi ostravskými volebními obvody se 71. nijak výrazně neodlišuje. Dosud se v něm střídali senátoři za ČSSD se zástupci pravého středu. Jako zajímavost se však může jevit to, že zde dosud žádný senátor nevydržel déle než jedno funkční období a všichni senátoři se rekrutovali z ostravské komunální politiky.

Historicky prvním senátorem se v tomto obvodu v roce 1996 stal ostravský městský zastupitel za ČSSD Jaroslav Zapletal, když v druhém kole dohnal ztrátu na nominanta ODS z první části voleb. Po čtyřech letech se senátor Zapletal pokusil mandát obhájit, ale skončil už v prvním kole - dokonce až jako čtvrtý.  Ve druhém kole zde následně zvítězil občanský demokrat a náměstek ostravského primátora Milan Balabán, když dokázal porazit kandidátku komunistů.

Senátor Balabán se po šesti letech svého mandátu pokusil o obhajobu a byl dokonce úspěšnější než jeho předchůdce, protože se při něm probojoval až do druhého kola. Tam ale narazil na sociálního demokrata a starostu městské části Ostrava-jih Otakara Veřovského, který ho porazil a stal se v pořadí třetím senátorem za tento obvod. Veřovský se ani nepokusil svůj mandát obhájit, místní pravidlo senátorů na jedno volební období tak neprolomil.

Jeho nástupce v barvách ČSSD i starostovském křeslu jižního ostravského obvodu sice opět dosáhl na druhé kolo, ale mandát pro stranu neudržel. Prohrál totiž s horolezcem, historicky prvním Čechem, který pokořil vrchol nejvyššího hory světa Mount Everest a ostravským zastupitelem Leopoldem Sulovským. Ten kandidoval za lokální podnikatelskou stranu Ostravak, kterou pro účast v místních komunálních volbách založil podnikatel Lukáš Semerák. Sulovský se ovšem následně v Senátu zapojil do klubu hnutí STAN.

Přemožitel Mount Everestu se letos pokusí překonat prokletí „jižního“ ostravského senátního obvodu a mandát historicky poprvé obhájit.  

Horolezec, cukrář, „milionář“

Sulovský to ale proti osmičce vyzyvatelů nebude mít jednoduché. Ostrava nyní tvoří jednu z bašt hnutí ANO a přímo v obvodě Ostrava-jih babišovci loni na podzim ve sněmovních volbách obdrželi 36 procent hlasů. Do voleb vysílají zakladatele známé cukrářské firmy Ollies, podnikatele Ivo Gondeka, který si vybral heslo „Pro sladší život v Ostravě“.

Ostrava bude navíc svědkem pokusu o velký politický comeback. Pokusí se o něj bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který ovšem stranu později opustil, založil si vlastní, neúspěšný subjekt Lev 21 a nyní se snaží o návrat do vrcholné politiky.  Zkoušel vstoupit zpět do sociální demokracie, ale nebyl přijat. Následně si vyjednal podporu ostravských sociálních demokratů ke kandidatuře v tomto volebním obvodě, ale tu zarazilo celostátní vedení ČSSD, přestože ji veřejně podpořil i stranický šéf Jan Hamáček.

Pražák Paroubek následně sesbíral tisíc podpisů potřebných k nezávislé kandidatuře, při čemž mu opět pomohli místní sociální demokraté. Otázkou zůstává, jak jeho původní šance nyní ovlivnila veřejná přetahovaná s bývalou manželkou o „miliony v trezoru.“

Z války na popáleniny

Nezávislou kandidátku bude mít kromě klasické levice ovšem v tomto obvodě i pravice. Jako nezávislá totiž kandiduje přednostka Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjaš. Ostravská rodačka strávila část života v Bosně, odkud pochází její otec. Tam zažila i začátek tamní války. Po návratu do Ostravy se stala lékařkou, která se proslavila zejména záchranou malé Natálky – obětí žhářského útoku ve Vítkově. Nezávislou kandidaturu manželky bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD podporují ve volbách ODS a TOP 09.

Piráti nominovali do voleb vysokoškolského učitele z Ostravské univerzity Martina Tomáška, kterého podpořili také Zelení a nové hnutí senátora Václava Lásky Senátor 21.

Boj o antiislámské hlasy

Komunisté si vybrali jako kandidáta ekonoma René Čípa. V hnutí SPD platí, že cizokrajné jméno má nejenom jeho celostátní šéf, ale i jeho ostravská senátní kandidátka – farmaceutka Pynelopi Valsamisová.

Kromě Paroubka bude v obvodě kandidovat ještě jeden politický „cestovatel.“ Je jím vědec a vysokoškolský učitel, ale zároveň zakladatel iniciativy Islám v ČR nechceme a Bloku proti islámu Martin Konvička. Ten se už jednou o křeslo v Senátu neúspěšně ucházel, ale bylo to před dvěma lety v jihočeském Táboře, když kandidoval v barvách strany Alternativa pro Českou republiku 2017.

V Ostravě se ovšem rozhodl nyní ucházet o senátní mandát, protože tu strávil dětství a cítí tu větší šanci než v Českých Budějovicích, kde nyní žije a kde se navíc letos také konají senátní volby. Soupeřem bude vzhledem ke svým politickým názorům hlavně pro kandidátku SPD.

Posledním devátým uchazečem o funkci člena horní komory je Radoslav Štědroň. Notorický kandidát, bývalý člen ODS i náměstek primátora Ostravy za Unii svobody si později založil vlastní Stranu práce, která se nyní přejmenovala na Stranu státu přímé demokracie – Stranu práce. Štědroň v obvodě kandidoval už před šesti lety, ale dostal na posledním místě jen 424 hlasů (1,6 %).

Každopádně v tomto obvodu proběhne zajímavý souboj o historicky první obhajobu zdejšího senátního obvodu.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?