Senátní volby Karviná: Levicový obvod uvidí souboj kandidátů ČSSD a ANO | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Havířov a Bohumín volí doleva. Souboj se tu patrně odehraje mezi kandidáty ČSSD a ANO

Petr Sokol3. října 2018 • 13:10
Senátní volby v obvodě se sídlem v Karviné
• video: 
Martin Bartkovský

Kandidátů do Senátu na Karvinsku je celkem osm. Kromě obhajujícího senátora z ČSSD Petra Víchy jsou to Milada Halíková (za KSČM), Karel Světnička (Moravská a Slezská pirátská strana), Dušan Karch (nezávislý), Markéta Kabourková (nezávislá), Jiří Matěj (za ANO), Ladislav Sitko (TOP 09) a Bohdan Kufa (SPD).

Senátní obvod číslo 74 se sice jmenuje Karviná a jeho oficiálním sídlem podle volebního zákona je Karviná, ale Karviná ve skutečnosti v tomto obvodě neleží. Obvod totiž tvoří jen část karvinského okresu – přesně pět obcí, zatímco zbytek okresu, včetně okresního města, připadá do sousedního, stejnojmenného volebního obvodu, který se liší jen svým číslem. Do 74. obvodu patří Havířov, Bohumín, Rychvald, Petřvald a Dolní Lutyně. Nadpoloviční většina voličů žije v největším sídle obvodu – v Havířově.

Oranžová bašta s jedinou výjimkou

Havířovský obvod není sice tradičně tak levicový jako sousední „opravdu“ karvinský, ale i tak je dlouhodobou baštou sociální demokracie. Ta o tento obvod přišla jen jednou.

Historicky první novodobé volby do Senátu na Havířovsku a Bohumínsku vyhrál v roce 1996 bohumínský zastupitel za ČSSD Alfréd Michalík, který v druhém kole porazil kandidáta ODS.

Po čtyřech letech ovšem senátor Michalík svůj mandát neobhájil, když se nedostal ani do druhého kola. V něm prohrála kandidátka KSČM Milada Halíková se starostou ani ne dvoutisícové Stonavy Ondřejem Feberem, kterého v rámci Čtyřkoalice navrhla Unie svobody. Feber se stal celostátně prvním senátorem polské národnosti a jako jediný dokázal v tomto obvodě přerušit hegemonii sociálních demokratů.

Po šesti letech ale dopadl stejně jako jeho předchůdce, když v roce 2006, kdy už kandidoval za lidovce, ani nepostoupil do druhého kola. V něm se tehdy utkala kandidátka ODS s dlouholetým starostou Bohumína, sociálním demokratem Petrem Víchou, který ve druhém kole zvítězil.

Vícha, který je starostou Bohumína již od roku 1994, potvrdil svou politickou dlouhověkost i v senátních volbách v roce 2012, kdy mandát ve druhém kole obhájil. Porazil tehdy komunistickou poslankyni a bývalou primátorku Havířova Miladu Halíkovou.

Hon na Víchu

Petr Vícha se letos pokusí o senátorský hattrick, protože mandát v barvách ČSSD obhajuje. Znepříjemnit se to předsedovi senátního klubu ČSSD pokusí sedmička protikandidátů. Hlavním vyzyvatelem by mohl být kandidát hnutí ANO, které je v Moravskoslezském kraji poměrně silné – ředitel nemocnice v Karviné Jiří Matěj, který ale má trvalé bydliště v Šenově u Ostravy, a ten do obvodu nepatří. To může udělat hlavní vyzývatelku z komunistické kandidátky, bývalé primátorky Havířova Milady Halíkové, která už kandiduje potřetí a zatím se vždy dostala až do druhého kola, kde ovšem pokaždé prohrála.

Z parlamentních stran už své kandidáty postavila jen TOP 09 a Okamurovo hnutí SPD. Topkaři vybrali důchodce a radního Rychvaldu Ladislava Sitka, který bude v obvodě jediným kandidátem napravo od středu, zatímco okamurovci do voleb postavili lékaře z Karviné Bohdana Kufu.

Z mimoparlamentních stran se bude o hlasy voličů ucházet pouze předseda nově registrované Moravské a slezské pirátské strany, právník a publicista z Havířova Karel Světnička. Ten se pokoušel letos kandidovat na prezidenta, ale nebyl zaregistrován. „Motorický“ kandidát již prošel několika stranami, nyní se údajně odštěpil od České pirátské strany, která ale jeho dřívější členství dementovala.

Sestavu kandidátů na Havířovsku a Bohumínsku pak doplňuje dvojice nezávislých kandidátů z Havířova: obvodní lékař a anesteziolog Dušan Karch a ředitelka Ústavu pro výzkum a vzdělávání Markéta Kabourková.

Hlavním favoritem ale i přes celostátní oslabení ČSSD zůstává Petr Vícha.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější