Video placeholde

Volby do Senátu: Pravice a zelení se v Brně sešikovali za rektorem Bekem. Kandiduje i šéfkuchař z Hongkongu

Volební obvod číslo 59 se jmenuje Brno-město, takže se od dalších dvou brněnských obvodů liší právě jen svým očíslováním. Do voleb zde letos půjde vysoký počet kandidátů – celkem jedenáct. Kandidovat budou: Emil Adamec (Koruna Česká), Stanislav Balík (Alternativa pro Českou republiku), Mikuláš Bek (Zelení, ODS, STAN, TOP 09), Oldřich Duchoň (KSČM), Pavel Kosorin (ČSSD), Petr Kováč (Romská demokratická strana), Jaromír Ostrý (ANO), Karel Schmeidler (SPD), Jan Špilar (KDU-ČSL), Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí) a Lucie Zajícová (Rozumní).

Celý volební obvod se nachází na území největšího moravského města a skládá se z 5 jeho městských částí. Jmenovitě se jedná o Brno-střed, Brno-Kohoutovice, Brno-Nový Lískovec, Brno-Starý Lískovec a Brno-Bosonohy. Více než polovina voličů tohoto obvodu žije v největší z těchto městských částí, kterou je centrální obvod Brno-střed.

Čtvery volby, čtyři senátoři

Mezi třemi brněnskými volebními obvody patří k pravicovějším. Nicméně ve čtyřech volbách se zde vystřídali čtyři senátoři a obvod už dosud držely tři strany. Pouze ODS zde dokázala vyhrát dvakrát.

Poprvé se jí to povedlo díky bankéři Richardu Salzmannovi hned v ustavujících senátních volbách v roce 1996, když na něho v tomto obvodu nestačil ve druhém kole kandidát ČSSD. Salzmann ovšem už po čtyřech letech znovu nekandidoval a jeho nástupkyně v dresu ODS na udržení obvodu v „modrých“ rukou nestačila. V druhém kole totiž hladce podlehla náměstkovi brněnského primátora za lidovce Milanu Šimonovskému. Díky zvolení do Senátu Šimonovský zažil vzestup v celostátní politice, který vyvrcholil jeho jmenováním ministrem dopravy a vicepremiérem.

Po šesti letech ovšem už senátní mandát na podzim 2006 neobhajoval, přičemž se opakovala situace z roku 2000. Lidovci vybrali nového kandidáta, ale ten na obhajobu obvodu pro jejich stranu nestačil. „Padesát devítku“ vybojovala zpět ODS, která do voleb tehdy nasadila brněnského primátora Richarda Svobodu, který v druhém kole přemohl kandidáta sociální demokracie.

Ve volbách roku 2012 se stal Richard Svoboda prvním a dosud jediným senátorem, který se pokusil mandát v tomto obvodu obhájit, ale „prokletí“ obvodu zafungovalo a Svoboda skončil hluboko v poli poražených. Historicky první senátorkou za zelené v celé zemi se zde totiž v těchto volbách stala bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, když porazila kandidáta ČSSD. Tradice senátorů na jedno funkční období zůstane zachována i nyní, protože Wagnerová se rozhodla už letos mandát neobhajovat.

Všichni proti rektorovi

Největším letošním favoritem se dosud jeví rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, kterého podpořila široká koalice stran, v níž se sešly jak středopravicové strany ODS, TOP 09 a STAN, tak také Zelení. Bek, jehož navrhující stranou je hnutí STAN, by v případě zvolení mohl být již třetím rektorem brněnské univerzity, který „přestoupil“ do politiky. Před ním se to povedlo Jiřímu Zlatuškovi jako senátorovi a Petru Fialovi jako ministrovi, předsedovi ODS a poslanci.

Otevřené zůstává, kdo bude hlavním Bekovým vyzyvatelem. Jednou možností je jáhen a populární brněnský kadeřník Jan Špilar, kterého navrhli lidovci, ale podporovat ho ve volbách budou i Piráti. Po tom, co před dvěma lety v sousedním brněnském obvodu senátní mandát vyhrálo hnutí ANO, si šance na úspěch logicky dělají i babišovci, kteří do voleb vysílají nestraníka, ředitele brněnského studia Českého rozhlasu Jaromíra Ostrého. A do třetice může být silným kandidátem i ředitel brněnského Centra sociálních služeb Armády spásy Pavel Kosorin z Adamova na Blanensku, který do voleb jde jako nestraník za sociální demokracii.

Komunisté jako jediní z parlamentních stran nominovali vlastního člena, kterým bude bývalý automobilový závodník a dnes jednatel společnosti Oldřich Duchoň. Naopak Okamurovo hnutí SPD sáhlo po nestraníkovi – docentu architektury, vysokoškolském učiteli Karlu Schmeidlerovi.

Léčitel země, šéfkuchař a horolezec

Svého kandidáta bude mít i pětice menších mimoparlamentních stran. Monarchisté z Koruny České vybrali sochaře, který se označuje za „léčitele země“, Emila Adamce. Tento člen Koruny České dlouhodobě žije v Hongkongu, který má i uvedený na volebním lístku jako trvalé bydliště, a do České republiky vždy jen přijíždí kvůli volbám. Pokoušel se už totiž také neúspěšně sebrat podpisy na prezidentskou kandidaturu.

Ostatní kandidáti menších stran jsou nestraníci. Rozumní nominovali podnikatelku Lucii Zajícovou, která už v jejich barvách neúspěšně pokoušela senátní štěstí před dvěma lety v sousedním brněnském obvodu.

Moravské zemské hnutí, které vzniklo odtržením části členů od regionalistické strany Moravané pro nesouhlas se spoluprací s okamurovci, vyslalo do voleb známého horolezce Pavla Trčalu, který je nejmladším Čechem, který zdolal Mount Everest, a jediným, který ho sjel na lyžích.

Svého kandidáta bude mít i menšinová Romská demokratická strana (RDS), za niž kandiduje Petr „Erin“ Kováč – kuchařská celebrita, moderátor televizního pořadu Život z Pánve, prezident Culinary Club ČR a člen Word MasterChef Society.

Jedenáctým kandidátem je pak člověk se známým jménem – Stanislav Balík. Nejedná se ovšem ani o známého právníka, ani o spolupracovníka Reflexu a profesora politologie. Tento Stanislav Balík z Častohostic na Třebíčsku je bývalým pedagogem na Univerzitě obrany, majorem ve výslužbě a dnes hlavně kritikem NATO a protiimigračním aktivistou. Kandiduje za stranu Alternativa pro Českou republiku, která se skrývá pod zkratkou Apači 2017.

Volby v brněnském 59. volebním obvodu se budou odehrávat na principu „všichni proti rektorovi“.