nahoru

Volby do Senátu: Na Břeclavsku budou favority someliér z ANO a starosta Mikulova z ODS

Petr Sokol4. října 2018 • 08:30
Petr Sokol - Senátní volby 2018 Břeclav
• video: 
Martin Bartkovský

Senátorské křeslo se letos v tomto jihomoravském volebním obvodu pokusí získat sedmička kandidátů, což je o tři méně než při posledních zdejších senátních volbách v roce 2012. Kandidují: Rostislav Koštial (ODS), Libor Nazarčuk (ANO), Richard Novák (SPD), Karel Štogl (Česká pirátská strana), Zdeněk Tesařík (KSČM), Jaroslav Válka (ČSSD) a Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Volební obvod, který má číslo 56 a sídlo v Břeclavi, tvoří celý stejnojmenný okres a jižní část okresu Brno-venkov kolem města Pohořelice. Do obvodu spadá celkem 70 obcí, jen osm z nich ale patří do okresu Brno-venkov, zbytek náleží na Břeclavsko. Břeclav je také největším sídlem obvodu.

Go left

Volební historie břeclavského senátního obvodu dobře ilustruje dlouhodobý posun Jižní Moravy a Břeclavska doleva.

Historicky prvním novodobým senátorem zde byl v roce 1996 zvolen kandidát ODS, břeclavský přednosta okresního úřadu a bývalý učitel Jiří Pavlov, když porazil v druhém kole kandidáta ČSSD. Před volbami 2000 ovšem občanští demokraté Pavlova znovu nenominovali a on ze strany vystoupil. Pavlovův nástupce v „modrém dresu“ ovšem neuspěl, když se ani neprobojoval do druhého kola. V něm se utkali kandidát Čtyřkoalice navržený Unií svobody, starosta Pohořelic Vladimír Schovánek s kandidátkou komunistů, kterou porazil.

Ani Schovánek ale v Senátu nevydržel déle než jedno funkční období. V roce 2006 totiž skončil v prvním kole až jako šestý. Do druhého kola se opět dostal kandidát ODS, ale prohrál s předsedou okresní agrární komory a zastupitelem obce Pavlov na Břeclavsku Janem Hajdou ze sociální demokracie, který se stal v pořadí třetím senátorem v tomto obvodu.

Jan Hajda nejen dovršil posun obvodu doleva, ale také jako vůbec první senátor dokázal mandát na Břeclavsku a Pohořelicku obhájit, když v roce 2012 ve druhém kolem porazil kandidáta KSČM Zdeňka Tesaříka.

Letos už ale mandát bohužel obhajovat nebude, protože v únoru letošního roku zemřel. Vzhledem ke konání letošních řádných voleb v tomto obvodě již nebyly vypsány volby doplňovací.

Starosta, nebo someliér

Na rozdíl od Opavska, kde senátor zemřel až po podání oficiálních kandidatur, zde ovšem sociální demokraté mohli nasadit kandidáta, který se pokusí obvod pro ČSSD udržet. Do boje za ně půjde břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Papírovými favority ale budou zřejmě jiní kandidáti. Silnou kartu zde vytáhla ODS, která nominovala starostu druhého největšího města v obvodě – Rostislava Koštiala z Mikulova. Jeho hlavním soupeřem by podle předpokladů měl být vinař a someliér z Břeclavi Libor Nazarčuk, který kandiduje za hnutí ANO. Babišovci přitom i zde vyhráli loňské sněmovní volby.

Podceňovat nelze ani komunistického kandidáta Zdeňka Tesaříka. Tento starosta obce Tvrdonice na Břeclavsku kandidoval už před šesti lety a dotáhl to až do druhého kola. Na jižní Moravě je třeba počítat vždy i s lidovci, i když Břeclavsko není jejich největší baštou. Kandidovat za ně zde bude učitel z Břeclavi Richard Zemánek.

I o Břeclavsko se „otřela“ letošní prezidentská volba, protože zde za Piráty kandiduje Karel Štogl z Prahy – bývalý šéf kabinetu premiéra Rusnoka, který před letošní prezidentskou volbou zkoušel sbírat podpisy, aby mohl být registrován jako kandidát, ale v této snaze neuspěl.

Okamurova SPD si zase jako kandidáta vybrala advokáta z Velkých Němčic na Břeclavsku Richarda Nováka.
Volby 2020

Kandidáti do Senátu Jak volit do Senátu Výsledky voleb do Senátu Výsledky voleb do krajů

Kompletní informace k senátním a krajským volbám 2020. Přinášíme přehledy kandidátů, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise a nebo jaké pravomoci má Senát. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku