Video placeholde

Volby do Senátu: V „Babišově“ obvodu si to rozdají hlavně kandidáti ANO, ODS a STAN

Bizarní situace v senátním obvodu Benešov vyautovala dosavadního senátora Jeništu, jeho město se totiž změnou hranic dostalo mimo volební obvod. Kandidují Martin Šveda (nezávislý), Jiří Švadlena (ANO), Terezie Radoměřská (TOP 09), Jiří Kozák (ODS), Jan Borguľa (KDU-ČSL), Miroslav Křeček (SPD), Ivan Cinka (KSČM), Aleš Hemer (za Soukromníky), Zdeněk Hraba (za STAN), Petr Petržílek (ČSSD) a Petr Chaluš (za Piráty).

Senátní obvod se sídlem v Benešově má územně velmi složitou strukturu, protože se sice skládá z území tří různých středočeských okresů, ale žádný z nich k obvodu nepatří celý. Do obvodu spadá celkem 114 obcí: 51 z nich patří k okresu Benešov, 61 k okresu Praha-východ a poslední dvě obce (Jesenice a Průhonice) k okresu Praha-západ. Největším městem obvodu je Benešov, ale těsně ho následují Říčany z okresu Praha-východ Říčany.

Přestože se tento obvod skládá z velmi rozdílných částí, kde na jedné straně stojí venkovská část Benešovska a na druhé příměstské oblasti hlavního města, zůstal vždy v rukou pravice a středu. Nikdy zde nebyl zvolen levicový senátor.

Pravicový obvod a senátorský „kolotoč“

V historicky prvních novodobých senátních volbách byla senátorkou v benešovském volebním obvodu v roce 1996 zvolena tehdejší náměstkyně na ministerstvu financí Libuše Benešová z sedmisethlavých Lešan na Benešovsku, když v druhém kole porazila kandidáta sociální demokracie.

O čtyři roky později v mediálně velmi sledovaném duelu už jako předsedkyně Senátu ovšem Libuše Benešová mandát neobhájila, když v roce 2000 prohrála s kandidátkou Čtyřkoalice, navrženou lidovci, bývalou ředitelkou pražské motolské nemocnice Helenou Rögnerovou.

Po šesti letech se scénář zopakoval, protože Helena Rögnerová, navržená tentokrát Volbou pro město, prohrála v druhém kole v roce 2006 volby se starostou dvoutisícového Neveklova za ODS Karlem Šebkem.

Tradice spojená se střídáním pravice a středopravicových subjektů a také s tím, že dosud žádný senátor svůj mandát v benešovském volebním obvodě neobhájil, pokračovala i v zatím posledních volbách v roce 2012. Obhajující senátor Karel Šebek totiž v druhém kole prohrál se starostou jedenáctitisícové Vlašimi Luďkem Jeništou, který byl navržen hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

Senátorský „kolotoč“ bude pokračovat i v letošních volbách, protože senátor Jeništa už mandát obhajovat nebude. Vlašim, kde je starostou, v mezičase kvůli změně hranic volebních obvodů připadla k obvodu číslo 40 – Kutná Hora. Je tedy jasné, že benešovský obvod bude mít i po pátých volbách nového držitele křesla v horní komoře parlamentu.

Senátní volby 2020: Podívejte se na přehledný seznam kandidátů>>>

Všechny strany

Kandidátské pole díky tomu, že čítá 11 uchazečů, může přinést řadu nepředvídaných výsledků. Ve volbách se navíc může projevit odlišnost různých částí obvodu či jejich příslušnost k různým okresům.

V obvodě, kde žije v Průhonicích Andrej Babiš, by mohl být favoritem kandidát hnutí ANO – místostarosta Benešova Jiří Švadlena. ANO navíc silně bodovalo v loňských sněmovních volbách na Benešovsku, i když získávalo hlasy mnohem hůře v okolí Prahy, které také k obvodu patří. Proti šancím Jiřího Švadleny ovšem svědčí také fakt, že dosud v obvodě ještě nikdy nebyl zvolen senátor z Benešova.

Nahrávat mu ovšem může fakt, že opoziční strany od středu doprava se zde nedomluvily na spolupráci a nominovaly každá svého kandidáta. Občanští demokraté do voleb vysílají politologa a ředitele vzdělávací instituce Jiřího Kozáka, kterému může kromě tradičně silného postavení ODS v obvodě (vždy byla v druhém kole) pomáhat také fakt, že žije v druhém největším městě obvodu – v Říčanech.

Ze stejného města jde do voleb i tamní místostarosta Zdeněk Hraba, kterého nominovalo hnutí STAN, které obvod aktuálně „drží“.

Svého samostatného kandidáta má také TOP 09, za níž jde do voleb překladatelka a spisovatelka Terezie Radoměřská. Ta žije v Praze, ale pracovala v minulosti jako kastelánka hradu Český Šternberk, který restituoval její strýc. Lidovci pak vybrali technického ředitele rodinné společnosti z Ondřejova Jana Borguľu.

Otevřené volby

Samostatně zde kandidují také Piráti, kteří jdou do voleb s Petrem Chalušem – předsedou Fóra rodičů, který žije v Benešově.

Na pravici pak samostatnou kandidaturu podala také Strana soukromníků ČR, za něž se o post senátora uchází živnostník Aleš Hemera z Prahy 9.

Levice ještě nikdy v obvodu neuspěla, ale přesto staví své kandidáty. Sociální demokraté  vybrali právníka Petra Petržílka z Úval, komunisté novináře z Benešova Ivana Cinka.

Kandidáta zde postavili jako v jediném z 27 obvodů, kde se letos volí, všechny sněmovní strany, takže nechybí ani zástupce SPD – benešovský živnostník v oblasti auto moto Miroslav Křeček.

Jedenáctku kandidátů potom doplňuje nezávislý kandidát, ředitel IT společnosti z Řehenic na Benešovsku – Martin Šveda.

Volby v takto širokém poli budou jistě zajímavé, a odhadnout složení druhého kola je proto dopředu velmi obtížené.