Video placeholde

10 nejlepších komedií všech dob. Filmy, u kterých se budete smát, i kdybyste nechtěli

Žádný žebříček nebude dost dlouhý na to, aby „spravedlivě“ pobral všechny dobré komedie. Už jen podkategorie romantické komedie by si zasloužila vlastní. O dalších subžánrech nemluvě – to máte komedie teenagerovské (Prci, prci, prcičky), hororové (Vřískot), chlapské (Pařba ve Vegas), historické (Pýcha a předsudek). Ostatně i film jako takový se vlastně zrodil z gagu – protože co jiného byl Pokropený kropič, němý snímek otců kinematografie, bratří Lumierů, na něž pak navázal král komedie Charlie Chaplin.

Mimochodem v TOP 100 sestaveném pod hlavičkou kanálu BBC figurují mimo jiné Sedmikrásky Věry Chytilové – neboli tak široký je význam slova komedie. Berte proto náš přehled spíš jen jako inspiraci, respektive vzkaz, že humor má nekonečně mnoho odstínů. Stejně jako sám život.

10. Připoutejte se, prosím! (1980)

Režie: Jerry a David Zuckerovi

„A to jsem chtěl dneska přestat šňupat.“ Nedávno mi psal kamarád z hospody, že s kumpány u piva už přes hodinu hláškují vtipy z Připoutejte se, prosím! A že to vypadá, že nikdy neskončí. Intelektuálové namítnou, že něco tak primitivně prvoplánového, jako je parodie o padajícím letadle, nemůže figurovat vedle klasiků, ale pak se budou smát ze všech nejhlasitěji. Ostatně právě Leslieho Nielsena a spol. nejeden klasik hrdě cituje.

9. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu (2006)

Režie: Larry Charles

Někomu přijde zbytečně nechutný a hloupý, někomu odvážný a vizionářský. Pravda bude, jak už to tak bývá, někde uprostřed, nicméně když nic jiného, právě díky Boratovi Sachi Barona Cohena pochopíme dost o tom, proč Ameriku (a svět) vede komik s přehazovačkou. Jo, a mankini jdou prý stále na odbyt!

Video placeholde
Borat - nákup auta • Facebook.com

8. Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964)

Režie: Stanley Kubrick

Geniální Peter Sellers v satiře neméně geniálního Stanleyho Kubricka. A názorná ukázka, že i z humoru může pořádně mrazit. Za trojroli, jež dokázala obsáhnout všechny barvy pojmu studená válka, dostal Sellers nominaci na Oscara, ale býval by zasloužil víc.

7. Někdo to rád horké (1959)

Režie: Billy Wilder

Všichni vědí, že Marilyn Monroe byla krásná, ale její komediální talent zůstal ve stínu sex-appealu. Neprávem. To, co s ní dokázal Billy Wilder v komedii o dvou jazzmanech v převleku, si zaslouží být zváno zázrakem. A Někdo to rád horké učebnicí humoru.

Video placeholde
Někdo to rád horké - Nikdo není dokonalý • Facebook.com

6. Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Režie: Mike Newell

…ale taky by tu mohly zrovna tak stát Notting Hill, Jak na věc, Deník Bridget Jonesové či Láska nebeská. Z britské (romantické) komedie se stal téměř autonomní žánr, a to zásluhou jediného muže: Richarda Curtise, scenáristy, jenž přesně ví, kam (ne)smí, aby se romantika neproměnila v kýč. Až budete o Vánocích děkovat Ježíškovi, přihoďte ještě Richarda – to díky němu jste je přežili.

5. Krotitelé duchů (1984)

Režie: Ivan Reitman

V původním scénáři našeho skororodáka se prý počítalo s Johnem Belushim místo Billyho Murraye: taky vám to dnes připadá jako sci-fi? Jedna z nejúspěšnějších franšíz se za léta své existence dočkala lecčehos, včetně „genderově přijatelnější“ verze se sofistikovanými digitálními triky, nicméně my se budeme vždycky nejraději vracet ke „slizu“ z osmdesátých let. Aneb „Ukažte tý prehistorický sračce, jak do toho umíme šlápnout“.

4. Annie Hallová (1977)

Režie: Woody Allen

Vybrat jeden titul u režiséra, jenž točí tempem co rok, to film, je mise předem odsouzená k nezdaru. Ale budiž: zvolili jsme Annie Hallovou. Je to totiž přesně ten „Allen“, kterého jsme si kdysi zamilovali, kvintesence typického neurotismu, ironie a hloubky ukryté v detailech. Taky New York, jak ho (ne)chceme vidět. Nádherná Diane Keatonová. A spousta věčných pravd – třeba ta o masturbaci, kterou není radno zavrhovat, protože je to přeci sex s milovanou osobou.

Diane Keatonová ve filmu Annie HallováDiane Keatonová ve filmu Annie Hallová|Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

3. Život Briana (1979)

Režie: Terry Jones

Studnice montypythonovského humoru je stejně nevyčerpatelná jako ta allenovská, takže opět: raději si od téhle šestice pusťte všechno, ale pokud jen jedinou věc, pak určitě jejich verzi „největšího příběhu“. Když nic jiného, už vždycky se budete na život dívat z té „světlé stránky“ (a zpívat si u toho).

2. Bokovka (2004)

Režie: Alexander Payne

Takhle to vypadá, když scénář takzvaně zvoní: radost, smutek a hlavně intenzivní pocit života v každém slovu a vteřině. Aneb smíchejte víno – hodně vína – s krizí středního věku, nasávejte kalifornská panoramata a buďte rádi, že jste na světě... Nikoli Bokovka, srdcovka.

1. Big Lebowski (1998)

Režie: Joel a Ethan Coenovi

Bratři Coenové: jestli by měl někdo vyučovat, jak dělat humor, který nás přežije, pak tahle nezařaditelná dvojka, mistři na sdělení mezi řádky. S Jeffem Bridgesem se navíc dokonale sešli, a tak je jeho Dude téměř transcendentálním zážitkem. Garantuju vám, že i na smrtelné posteli si s ním budete chtít hodit koulí. Jak praví klasik, „Dude tu zůstane“.