Jiří Čunek a Jiří Drahoš patří mezi 12 senátorů historicky zvolených už v prvním kole voleb | Reflex.cz
nahoru

12 senátorů, kteří byli zvoleni již v prvním kole voleb. Teď k nim patří i Čunek a Drahoš

Viliam Buchert7. října 2018 • 13:30
Jiří Čunek byl zvolen senátorem v prvním kole voleb
Jiří Čunek byl zvolen senátorem v prvním kole voleb
• foto: 
ČTK

Mimořádný kousek se povedl Jiřímu Drahošovi a Jiřímu Čunkovi, když vyhráli už v prvním kole voleb do Senátu. Za celou dobu existence horní komory českého parlamentu, tedy od roku 1996, je totiž takových lidí pouze dvanáct. Kdo to je? Většinou významní regionální politici, ale i televizní magnát či někdejší majitel známé cestovní kanceláře. Zajímavé je, že dvakrát se tak už stalo v obvodu Praha 4 a že mezi těmito vítězi je jediná žena.

Pokud jde o rekordní zisk v prvním kole senátních voleb, těžko bude překonán výsledek nestraníka Václava Fischera z doplňovacích voleb v srpnu 1999. Majitel známé cestovní kanceláře byl tehdy celebritou, protože po revoluci naučil Čechy západnímu způsobu cestování. Získal v obvodu Praha 1 hned v prvním kole 71,24 procenta. Jeho působení v Senátu bylo ale tristní, protože se tam ocitl jako „kůl v plotě“. Neslavně nakonec dopadla i kariéra v jeho cestovce.

Dalším rekordem je vítězství hned čtyř kandidátů v prvním kole ve vůbec prvních senátních volbách v roce 1996. Tehdy se to podařilo někdejšímu primátorovi hlavního města Milanu Kondrovi (ODS, obvod Praha 10, zisk 50,84 procenta), náměstkovi ministra vnitra Vladimíru Zemanovi (ODS, obvod Praha 2 a zisk 53,79 procenta), tehdejšími primátorovi metropole Janu Koukalovi (ODS, obvod Praha 6, dosáhl na 54,13 procenta) a lidovci Janu Zahradníčkovi v Brně, který získal 50,06 procenta hlasů.

Pak uspěl na Praze 4 bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec, který kandidoval jako nestraník za uskupení 4Koalice a dostal v roce 2000 v prvním kole 52,11 procenta.

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS
STANISLAV BALÍK 7. října 2018 • 08:43

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS

Železný i Dernerová, Čunek i Drahoš

O dva roky později vyhrál v obvodu Znojmo kontroverzní ředitel televize Nova Vladimír Železný, který jako nestraník za Nezávislé získal 50,82 procenta hlasů.

Podobný kousek předvedl v roce 2004 i občanský demokrat a populární primátor Plzně Jiří Šneberger. Ten dostal v prvním kolem 50,52 procenta.

Jako jedinému člověku, který kandidoval za ČSSD (i když jako nestraník) se pak podařilo vyhrát v prvním kole senátních voleb v Karviné před deseti lety lékaři Radku Sušilovi. Ten tehdy přesvědčil 53,34 procent voličů.

Jedinou ženou mezi senátní elitní dvanáctkou je pak lékařka a velmi aktivní senátorka Alena Dernerová, která jako nestranička za uskupení SD-SN vyhrála v Mostě v opakovaných volbách v lednu minulého roku s 54,90 procenty, což byl skvělý výsledek. Vlastně v prvním kole vůbec druhý nejlepší v celé historii Senátu České republiky.

A teď se do pouhého tuctu senátních vítězů v prvním kole dostali bývalý šéf Akademie věd a prezidentský kandidát Jiří Drahoš (nestraník za koalici lidovců, Zelených, TOP 09 a STAN, obvod Praha 4 a zisk 52,65 procenta) a známý lidovecký politik, hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (obvod Vsetín, 51,59 procenta).

Takže za 22 let existence Senátu dokázalo vyhrát hned v prvním kole z tisíců kandidátů pouze 12 lidí. Ostatní museli bojovat ve druhém kole.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme
Miroslav Cvrček 7. října 2018 • 00:35

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme

Signal Festival 2018 v Praze: skvělé vizuální efekty a mnohem víc. Vše, co potřebujete…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější