nahoru

Volby do Senátu: Pepa Nos v Mladé Boleslavi asi nevyhraje. Favority jsou primátor Nwelati a lékař Horák

Petr Sokol 28. září 2018 • 10:01
Petr Sokol: Senátní volby 2018 Mladá Boleslav
• video: 
Martin Bartkovský

V senátním obvodu číslo 38 je v současné době senátorem Jaromír Jermář z ČSSD, který letos mandát neobhajuje, kandiduje však jeho bratr, ovšem za KSČM. Kandidují Daniela Weissová (Piráti), Raduan Nwelati (ODS), Josef Nos (SPD), Ladislav Horák (ČSSD), Jiří Müller (ANO), Josef Jermář (KSČM) a Miroslav Plch (TOP 09).

Volební obvod číslo 38 má své sídlo v Mladé Boleslavi. Jeho území ovšem překračuje nejenom hranice dvou okresů, ale také dvou krajů. Tvoří ho totiž nejenom celý středočeský okres Mladá Boleslav, ale také západní část okresu Semily, která už spadá do Libereckého kraje. Větší část obvodu ale připadá na Mladoboleslavsko. Jen 16 z celkových 137 obcí leží na Semilsku, přičemž největším městem semilské části obvodu je čtrnáctitisícový Turnov. Volby se ovšem rozhodují spíše na Mladoboleslavsku, kde žije téměř 90 % zdejších voličů. Ostatně všichni dosavadní zvolení senátoři pocházeli z mladoboleslavské části obvodu. V největším městě – Mladé Boleslavi žije téměř každý třetí volič.

Mladoboleslavský volební obvod patří k těm, kde tradičně slavily úspěch zavedené strany. Obvod úplně nekopíroval celostátní trendy a vystřídali se zde pravicoví a levicoví senátoři. První polovinu senátní historie zde dominovala pravice, kterou na další dvě funkční období nahradil senátor zvolený za levici.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

Nejdřív ODS, pak ČSSD

Historicky první senátorkou zde byla v roce 1996 zvolena starostka třítisícového města Dobrovice Jarmila Filipová z ODS, když v druhém kole porazila kandidáta ČSSD. Po čtyřech letech chtěla Filipová mandát obhajovat, ale napodruhé neuspěla v primárkách, když první hlasování v ODS skončilo nerozhodně. Filipovou ve stranických primárkách porazil lékař mladoboleslavské nemocnice Jaroslav Mitlener, který se stal oficiálním kandidátem občanských demokratů. Filipová přesto ve volbách roku 2000 kandidovala, ale již jako nezávislá kandidátka. Skončila třetí a nepostoupila ani do druhého kola. Naopak Mitlener senátorský mandát pro ODS udržel, když o 109 hlasů v druhém kole porazil bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího (pozdějšího senátora za Kladensko), který kandidoval za sociální demokracii.

Souboj mezi ODS a ČSSD o tento obvod pokračoval i ve volbách 2006, kdy se opět jejich zástupci utkali ve druhém kole. Jaroslav Mitlener, který mandát obhajoval, ovšem neuspěl a novým senátorem se stal historik Jaroslav Jermář z tisícové obce Klášter Hradiště nad Jizerou.

Ani v pořadí čtvrté volby v roce 2012 nepřerušily tradici soubojů modrých a oranžových v rozhodujícím druhém kole. Byly ovšem přelomové v tom, že v nich poprvé stávající senátor mandát v tomto obvodu obhájil. Jaroslav Jermář totiž ve druhém kole porazil kandidáta ODS Adolfa Beznosku.

Primátor, „stěhovavý“ starosta nebo bratr senátora

Jermář se rozhodl už letos nekandidovat, takže se sociální demokraté pokusí obvod udržet s jiným kandidátem – lékařem z Kosmonos Ladislavem Horákem, který byl v minulosti ředitelem mladoboleslavské nemocnice. Jméno Jermář ovšem ani tak nemusí ze Senátu zmizet. Za KSČM totiž letos kandiduje Josef Jermář, který také pochází z Kláštera Hradiště nad Jizerou, kde působí jako ekonom a angažuje se u dobrovolných hasičů. Jaromír Jermář je podle některých informací dokonce bratrem současného senátora.

Favority voleb je třeba ovšem hledat jinde. Bude k nim bezpochyby patřit lékař a dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, který kandiduje za ODS. Favorita z něj dělá fakt, že dokázal ve svém městě v komunálních volbách vítězit i v době, kdy občanští demokraté byli celostátně v hluboké krizi.

Papírově by hlavním soupeřem Nwelatiho měl být kandidát hnutí ANO, které zde nadprůměrně bodovalo v loňských sněmovních volbách, kdy na Mladoboleslavsku dostalo třikrát více hlasů než v pořadí druhá ODS. Kandidátem hnutí ANO bude nyní ekonom a dosavadní starosta pětitisícových Kosmonos Jiří Müller. Přestože má dle volebního serveru uvedeno jako bydliště Mladou Boleslav, a to i v situaci, kdy v Kosmonosech kandiduje opět na starostu, současný mladoboleslavský primátor Nwelati je fakticky jediným kandidátem z největšího města obvodu.

Z obce Sovínky na Mladoboleslavsku, která má jen něco málo přes tři stovky obyvatel, pochází kandidát TOP 09 Miroslav Plch. Ten je majitelem firmy UNISPO Bezno, která vyrábí díly do automobilového průmyslu.

Piráti jako jediní sáhli po kandidátovi, lépe řečeno kandidátce z Turnovska. O hlasy voličů se za ně bude ucházet Daniela Weissová, která působí jako dramaturgyně kulturního domu v Turnově, herečka alternativního divadla a Zdravotní klaun.

Agent Sí Aj Ej

Naopak kandidáta z „dovozu“ si vybralo Okamurovo hnutí SPD, které nominovalo zpěváka Josefa Nose. Obyvatel Kutné Hory je známější pod uměleckým jménem Pepa Nos, pod kterým nazpíval i své hity „Já jsem agent Sí Aj Ej“ nebo „Země je kulatá“. Nos se už pokoušel dostat do politiky jak za Cibulkův Pravý blok, tak za recesistickou Balbínovu poetickou stranu, ale nikdy neuspěl. Ani nyní nepatří mezi favority, které je třeba na Mladoboleslavsku a Turnovsku hledat jinde. 
Volby 2021

Výsledky voleb do Senátu 2020 Výsledky voleb do krajů 2020

Glosář Bohumila Doležala

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku