Volby 2018: Výsledky v senátních volbách a ve velkých městech | Reflex.cz
nahoru

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme

Miroslav Cvrček7. října 2018 • 07:00
Volby 2018: Petr Stuchlík a Andrej Babiš po dílčích výsledcích pražských komunálních voleb
Volby 2018: Petr Stuchlík a Andrej Babiš po dílčích výsledcích pražských komunálních voleb
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Komunální volby a první kolo senátních voleb je za námi. Někdo slaví, někdo se pokouší alespoň vyvolat dojem, že slaví. Větu, která je v titulku, zaznamenal ve štábu ANO kolega Bohumil Pečinka během začátku sčítání hlasů v pražských komunálkách. Volby v Praze byly totiž nejočekávanější, jsou nejblíž velké celostátní politice. A ANO nevyhrálo a nemíří ani do radniční koalice.

Tak tedy Praha

V Praze těsně vyhrává ODS. Uskupení na druhém až čtvrtém místě se ale patrně domluví bez vítězné strany a také bez ANO, které patrně bude nejslabším článkem v zastupitelstvu. Tam totiž bude jen pět kandidujících stran či koalic. Praha tedy vyhlíží primátora z České pirátské strany. Pro Babiše je to velká lekce - ne všechno a vždy se dá zlomit penězi. Možná ale usoudí, že se to dá zlomit ještě více penězi.

Co na to Brno

V Brně obhájilo vítězství ANO s 23 procenty a svůj výsledek z voleb před čtyřmi roky vylepšilo o přibližně tři procentní body. Nicméně z dosavadní koalice vypadla TOP 09, Žít Brno (Hollan už není) i Zelení. A Piráti zdaleka nezískali tolik (9 procent), aby tyto výpadky nahradili. Naopak velmi posílila ODS, která je druhá s cca 18,5 procenty a která oproti minulým volbám posílila o více než deset procentních bodů. Navíc primátor za ANO Petr Vokřál už připustil, že nejlepší by bylo vyjednat koalici právě s ODS. Těmto dvěma stranám to bude v zastupitelstvu bohatě stačit.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

A ještě razovita Ostrava

Ostravu ovládlo ANO. To získalo přibližně třetinu všech hlasů, což je o více než deset procentních bodů víc než před čtyřmi roky. Úspěch ANO tady jde hlavně za jeho lídrem a primátorem Tomášem Macurou, který si vybudoval respekt i u ostatních stran. V průběhu minulého volebního období nakonec vznikla koalice ANO, Ostravak,ODS a KDU-ČSL, tedy koalice mírně přikloněná k pravici. Čistě dle výsledků tato koalice může bez problémů pokračovat dál a nemusí v ní být ani tolik stran. Prakticky jisté je, že primátorem bude znovu Macura.

Senátoři z prvního kola

Zvolení hned v prvním kole senátních voleb se na Vsetínsku dočkal Jiří Čunek z KDU-ČSL. Naopak další lokální politický fenomén Jaroslav Kubera z ODS musí na Teplicku do druhého kola s ředitelem gymnázia Zdeňkem Bergmanem. Bez druhého kola se obejdou i volby v Praze 4, kde se více než polovinu hlasů podařilo získat prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi. Blízko stejnému úspěchu byl i další prezidentský kandidát Pavel Fischer v Praze 8 podporovaný širokou koalicí a Marek Hilšer v Praze 2.

Co je to Senát: Jakou má v Česku funkci a historii a proč se mu říká horní komora …

Těsné souboje

Prudce zajímavý souboj nabídlo i Náchodsko. Tam se ve druhém kole utká šéf lidovců Pavel Bělobrádek s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem v barvách ODS. Přetahovaná o vítězství mezi těmito dvěma kandidáty byla napínavá do poslední chvíle, nakonec Bělobrádek vyhrál o 58 hlasů. O definitivním vítězi se rozhodne v druhém kole.

Pozoruhodný je také senátní obvod Chrudim. Tam kandidovalo 14 uchazečů. Těsně před koncem sčítání se na první místo dostal kandidát ODS a Starostů Jan Tecl, který o fous porazil exministra kultury Daniela Hermana. Oba si to rozdají za týden o post senátora.

ODS na koni

Celkově jsou se senátními volbami nejspokojenější patrně v ODS, která má 9 prvních míst vlastních kandidátů a další 4 první místa kandidátů, které ODS podporovala. Navíc má ODS ještě dvě druhá místa, tedy 11 vlastních plus 5 koaličně či samostatně podporovaných kandidátů (ale ti se většinou do klubu ODS asi nezařadí). ANO má 10 postupujících kandidátů, ale jen jedno první místo. Uvidíme, jak ve druhém kole zafunguje spojenectví nelevicových stran naznačené v několika senátních obvodech a vzájemná podpora těchto stran. Pokud zafunguje, ANO svůj senátní klub příliš neposílí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD >>>

Rekordy senátních voleb: Nejtěsnější vítěz, nejmenší počet hlasů ke zvolení, nejnižší…
Volby online: Čunek a Drahoš jsou senátory už po prvním kole. V Praze vzniká koalice…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější