nahoru

Volby do Senátu: V Praze 4 kandiduje „prezident“ Drahoš i přeběhlice Syková. Doběhne je triatlonista?

Petr Sokol 28. září 2018 • 18:12
Senátní volby 2018 Praha 4: Kandidáti a volební obvod
• video: 
Martin Bartkovský

V senátním obvodu číslo 20 obhajuje dosavadní senátorka Eva Syková zvolená za ČSSD svůj post tentokrát v barvách Babišova ANO. Dále kandidují Martin Dvořák (za ODS), Jiří Drahoš (za KDU-ČSL + Zelení + STAN + TOP 09 - STAN), Benjamin Miloslav Kuras (za Realisty), Miroslava Skovajsová (za ČSSD), Karel Skoupil (KSČM), Rudolf Karel Mazáč (Dost je Dost!) a Jiří Kocman (SPD).

Do volebního obvodu patří území městské části Praha 4 s výjimkou Hodkoviček a Lhotky. Voliči zde budou vybírat svého senátora již pošesté, protože se zde jednou konaly „předčasné“ doplňovací volby, a zároveň zde zatím žádný senátor nebyl členem horní komory parlamentu déle než jedno funkční období. Obvod byl dlouho baštou pravice, ale zároveň se stal historicky prvním a dosud jediným, kde v Praze senátní křeslo dokázal získat kandidát navržený sociální demokracií.

Při historicky prvních senátních volbách se zde stal senátorem starosta Prahy 4 za ODS Zdeněk Klausner, kterému tehdy zvolení v prvním kole uniklo jen těsně. Ve druhém pak poměrně těsně porazil nominantku lidovců a bývalou předsedkyni České národní rady Dagmar Burešovou.

Konec v prvním kole

Po čtyřech letech zde v pořadí druhé senátní volby skončily už v prvním kole, ale nikoli vítězstvím Zdeňka Klausnera. Toho totiž v roce 2000 porazil a senátorem se už v prvním kole stal kandidát Čtyřkoalice, navržený Unií svobody, exministr zahraničí Josef Zieleniec. Ten ale v Senátu vydržel jen čtyři roky, protože ho voliči v historicky prvních českých volbách poslali do Evropského parlamentu. V obvodě Praha 4 se proto v roce 2004 musely konat doplňovací volby, v nichž uspěl kandidát ODS, podnikatel František Příhoda, když ve finále porazil filozofa Erazima Koháka nominovaného ČSSD.

Znovu se senátor v Praze 4 volil už po dvou letech. V roce 2006 mandát neobhajoval František Příhoda, ale ODS obvod udržela díky herci Tomáši Töpferovi, který v druhém kole přetlačil kandidáta ČSSD a rektora VŠE Richarda Hindlse.

Oranžová senzace

Ani Töpferovi ovšem nebylo dáno senátorovat na „čtyřce“ déle než jedno funkční období. V roce 2012 totiž v druhém kole podlehl dalšímu kandidátovi ČSSD – nestranické vědkyni Evě Sykové, která se díky tomu stala historicky prvním senátorem za ČSSD v hlavním městě. Navíc platí, že se ve volební den vyplatí sledovat volební výsledky právě z Prahy 4, protože v řádných senátních volbách se zde zatím vždy senátorem stal kandidát uskupení, které dané volby vyhrálo i celkově v celostátním měřítku.

Senátorská výměna dresu

V letošních volbách zde dojde k málo obvyklé situaci, kdy stávající senátorka Eva Syková sice bude mandát obhajovat a pokusí se stát prvním, komu se to v tomto obvodě podaří, ale nebude to už za sociální demokracii, za niž byla zvolena v roce 2012. Syková totiž neuspěla v sociálně demokratických primárkách. Do voleb ji však nominovalo hnutí ANO. Senátorka, které je 74 let, se pokusí využít faktu, že i v Praze 4 v loňských senátních volbách bylo toto hnutí nejsilnější stranou, i když „jen“ s 21 procenty.

Hlavním vyzyvatelem Sykové bude neúspěšný prezidentský kandidát a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, kterého do voleb jako nestraníka na Praze 4 vysílá koalice STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Zelení. Jejich střet okoření i to, že se spolu střetli, když Syková musela po aféře odejít z Akademie věd v době, kdy ji Drahoš vedl.

Napravo od koalice Jiřího Drahoše bude za ODS kandidovat Martin Dvořák. Nejde ovšem o bývalého senátora strany v obvodě Český Krumlov, ale o jeho nestranického jmenovce a bývalého reprezentanta ČR v triatlonu.

Dost je dost!

Novou kandidátku bude mít ČSSD, za niž do voleb půjde lékařka a zakladatelka sítě Mama center pro screening rakoviny prsu Miroslava Skovajsová. Okamurovo hnutí SPD navrhlo Jiřího Kocmana – manažera rizik Centra pro regionální rozvoj ČR, které trochu paradoxně vzhledem k jeho stranické příslušnosti pracuje s evropskými dotacemi. Komunisté zkusí po šesti letech opět nasadit krizového manažera Karla Skoupila. Ten nebude jediným, kdo se pokusí zopakovat dřívější neúspěšnou kandidaturu v tomto obvodě. Již před 18 lety se zde pokoušel o zvolení do Senátu za stranu Pravý blok dirigent, režisér a právník Rudolf Karel Mazáč, který nyní jde do volebního klání za vlastní hnutí Dost je dost! Mazáč je v 79 letech nejstarším kandidátem nejenom v Praze 4, ale také ve všech senátních obvodech, kde se letos volí.

Kandidáta budou mít v obvodě také Realisté, kteří navrhli spisovatele a nestraníka Benjamina Miloslava Kurase.

Sázkaři v obvodě vidí jako favorita Jiřího Drahoše s neuvěřitelným kursem 1,06, ale volby budou vyrovananější. 
Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.