Video placeholde

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

Homeland. Sherlock. Peaky Blinders… Zatímco zbrusu nové seriály vám kriticky (OK, většinou spíš nekriticky) představujeme v pořadu Seroš X, nyní se společně ohlédněme na počátek dekády a připomeňme si, které seriály v letech 2010–2018 zanechaly nejhlubší stopu. Často dost krvavou.

Poslední desetiletí je bez nadsázky dekádou televize a seriály už spíš válcují než doplňují hollywoodskou filmovou produkci; pojmy jako quality TV a binge watching se už prakticky nemusejí překládat, peníze na televizní produkci se zmnohonásobily, špičkoví režiséři, scenáristé a herci se přestali štítit malé obrazovky a rádi se na seriálech podílejí… V tomto přehledu se ve vší stručnosti a bez zbytečných spoilerů dozvíte, o co v daném seriálu jde a proč se na něj dívat.

10. Peaky Blinders (2013–2019)

O co jde: Je krátce po první světové válce a Tommy Shelby, ambiciózní kluk kolem třicítky, se rozhodne podmanit si dostihový byznys. Udělá pro to cokoli – ožení nic netušícího bráchu s holkou ze znepřáteleného klanu Romů Leeových, vytáhne s hrstkou věrných dobýt londýnské podsvětí a obětuje životy svých blízkých, jen aby ty přeživší vytáhl na pochybné výsluní.

Proč se dívat: Kvůli výborně vystižené dobové atmosféře, skvělé režii, výběru podmanivé muziky (nikoli dobové, ale ryze současné (Cave, QOTSA, PJ Harvey, Cash) i pro herecké obsazení. V patách Tommymu (Cillian Murphy) je třeba irský vrchní inspektor Chester Campbell (hraje ho kamenný, kožený a skvělý Sam Neill), který má kromě tohohle podivného gangu mladíků s bekovkami plnými žiletek na starosti ještě odbojné teroristy z IRA, komunisty a další záporáky. Standardních šest epizod páté řady uvidíme napřesrok.  

Hlavní hrdina: Tommy Shelby. Do čela bigminghamské party drsňáků byl překvapivě obsazen štíhlý a jemný Ir, známý rovněž jako představitel Jozefa Gabčíka z aktuálního Ellisova velkofilmu Anthropoid – Cillian Murphy. Zabijákem se na plátně stal někdo, kdo je v reálném životě nenapravitelně hodný kluk, vegetarián, ekolog už dvě dekády věrný své manželce a muzikus s nominací na Zlatý glóbus.

Video placeholde
Po boku kamaráda Cilliana Murphyho si zahrál třeba v seriálu Peaky Blinders. • BBC

9. Ve jménu vlasti (2011–2019)

O co jde: Prostě o Homeland. O jeden z komerčně nejúspěšnějších amerických seriálů, v němž proti sobě stojí agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danesová) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku Al-Káidou, která ho osm let držela v zajetí. Poté ho objevila americká speciální jednotka Delta Force – a je z něj válečný hrdina. Jenže podle Mathisonové ho Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista…

Proč se dívat: Protože máme všichni rádi konspirační teorie a psychicky rozkolísané postavy. A protože téma útoku teroristů na západní země je zvlášť teď dost aktuální. A taky protože těch pět Zlatých glóbů Homeland dostal za všestranně výtečnou kvalitu.

Hlavní hrdina: Agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danesová). Má bipolární poruchu a není úplně dobrá máma a trpí paranoiou. Prostě to má o dost těžší než my, což je do jisté míry uklidňující.

Video placeholde
Trailer k páté sérii Homeland (Ve jménu vlasti) • YouTube/Showtime

8. Stranger Things (2016–2019)

O co jde: Seriál o kamarádství čtyř malých kluků, co v kulisách amerických osmdesátých let na zapadlém maloměstě jezdí mezi dřevěnými baráky na starých bicyklech, pronikají do jiné dimenze a hraje jim k tomu parádní muzika. Pak jeden z nich zmizí, zato se objeví tajemná, na ježka opidlaná nemluvná holka. Která umí dost divný věci.  

Proč se dívat: E.T. Mimozemšťan zkřížený s Vetřelcem, Akty X a Silent Hill. Tenhle mix prostě nemůže dopadnout špatně.

Hlavní hrdina: Winona Ryder. Místo abychom na někdejší snoubenku Johnnyho Deppa v klidu zapomněli, v roli docela hysterické matky jednoho z kluků (zmizelého Willa) dokazuje, že ty dvě nominace na Oscara nedostala jen tak pro nic za nic.

pokračování úspěšného seriálu Stranger Thingspokračování úspěšného seriálu Stranger Things|Netflix

7. Impérium – Mafie v Atlantic City (2010–2014)

O co jde: O další pecku z produkce HBO, výtečnou historickou krimi, gangsterskou kroniku z dob prohibice v USA 20. let minulého století.

Proč se dívat: Kvůli skvělému obsazení charismatickými herci – hrají tu Steve Buscemi, Kelly Macdonaldová nebo Michael Shannon –, kvůli krásným noirovým kulisám staré Ameriky a taky protože Martin Scorsese, který spolupracoval na produkci a scénáři, vnesl do seriálu tehdy netypické prvky. Na place prý dokonce nutil herce improvizovat!  

Hlavní hrdina: Pochybný politik Enoch Thompson řečený Nucky (hraje ho Steve Buscemi). Role byla napsána podle E. N. Johnsona (1883–1968), krále podsvětí Atlantic City.

Impérium – Mafie v Atlantic City(mafiánský, USA, 12 dílů / 60 minut)Hlavní tvůrce: Terence WinterHrají: Steve Buscemi, Kelly Macdonaldová, Michael PittHodnocení: 80 %Impérium – Mafie v Atlantic City(mafiánský, USA, 12 dílů / 60 minut)Hlavní tvůrce: Terence WinterHrají: Steve Buscemi, Kelly Macdonaldová, Michael PittHodnocení: 80 %|HBO

6. Domek z karet (2013–2018)

O co jde: O napínavé drama z dílny Netflixu, v němž se elegantní zlosyn Frank Underwood a jeho podlá, manipulativní žena Claire snaží přijít k moci a pomstít se lidem, kteří je zradili. Nebo „zradili“.

Proč se dívat: Protože je to s největší pravděpodobností poslední seriál, kde můžeme vidět Kevina Spaceyho. Nebo protože tenhle věrohodný politický thriller režírují samá esa: Agnieszka Hollandová, David Fincher, Joel Schumacher, Jodie Foster…

Hlavní hrdina: Kongresman Frank v podání muže, který stál na startu #MeToo. Dost by mě zajímalo, jak může dopadnou letošní, šestá řada bez něj. Ale hrdinkou je i představitelka jeho manželky Claire Underwoodové, Robin Wrightová. Krásná herečka, která za svou roli v Domku z karet dostala Zlatý globus stejně jako Kevin Spacey, totiž deset epizod také režírovala.

Video placeholde
Trailer k páté řadě seriálu House of Cards. • Netflix

5. Sherlock (2010–2017)

O co jde: O adaptaci klasiky Sira Arthura Conana Doylea – jenže tenhle Holmes a tenhle Watson bok po boku řeší kriminální záhady v Londýně 21. století. Jo a samozřejmě taky jde o velký objev fantastického Benedicta Cumberbatche.

Proč se dívat: Protože když pomineme slabou třetí řadu, je každý ze tří dílů zbylých tří sérií opravdu zábavná jízda. Sherlock fetuje jak o život (pro srovnání zkuste aktuální seriál Patrick Melrose, kde Benedict Cumberbatch rovněž ztvárnil titulní úlohu), jeho misantropie je velmi vtipná a případy známé z Doyleových románů jsou zábavně přizpůsobené moderní době.  

Hlavní hrdina: Nóóó, kdo by to tak asi mohl být… Ehmmm… Tak asi… Dr. Watson.  

Video placeholde
Trailer 6. sezóny seriálu Živí mrtví/The Walking Dead. • Oficiální zdroj/Youtube.com

4. Živí mrtví (2010–2018)

O co jde: Seriál The Walking Dead neboli Živí mrtví vznikl na motivy komiksu Roberta Kirkmana. Zemi v něm ovládly agresivní položivé zrůdy, zatímco zbytek lidstva, který přežil virovou epidemii, v tom postapokalyptickém světě bojuje o přežití.

Proč se dívat: Tohle je s přehledem nejlepší seriál z kategorie zombie hororů. A celý ho natočil Frank Darabont, mj. režisér Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelené míle.

Hlavní hrdina: Zástupce šerifa Rick Grimes (Andrew Lincoln). Když se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici, zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru. Ten své mrtvé oběti změnil v zombie, které teď požírají živé lidi. A šerifova žena a syn nejsou k nalezení…

3. Most (2011–2018)

O co jde: O další výtečnou skandinávskou koprodukční krimi, která dosahuje kvalit Zločinu. I tady vystupuje poněkud asociální komisařka, i tady je na počátku zohavená mrtvola ženy.  

Proč se dívat: Protože dát si přes noc deset hodinových epizod tohohle temného, studeného krůtího nářezu je učiněná slast. Dva kriminalisti ze dvou sousedních zemí, které se taky až tak nemusejí, si to ze začátku dávají pěkně sežrat. A Seveřané detektivky umějí odnepaměti, proto jim je Američani občas seberou a předělají (hůř).

Hlavní hrdina: Patologicky racionální Saga Norénová (hraje ji Švédka Sofia Helinová). Svou asociálností aspíka devastuje dánského parťáka, bodrého hulváta Martina Rohdeho (Kim Bodnia).

2. Temný případ (2014–2019)

O co jde: Jedna dvojice a jedna trojice osobitých detektivů. V první řadě honí charismatičtí policisté sériového vraha dívek a dětí na Jihu v Louisianě, v té druhé je to ještě složitější.

Proč se dívat: Geniální muzika a intro, které vás přiková ke gauči. Nepříliš známý režisér Cary Joji Fukunaga a tak trochu neobjevený spisovatel a showrunner Nic Pizzolatto pro první řadu před čtyřmi lety sebrali na kost vychrtlého Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona a nechali je brodit se v hnoji odpudivé mystiky, parohů přivázaných k hlavám nahých dívek a odporných rituálních obřadů.

Hlavní hrdina: Detektiv Rustin Cohle. Matthewa McConaugheyho jsme byli zvyklí vídat jako namakaného surfaře nebo šéfa striptérů, teď přichází vyzáblý, málomluvný, bůhvíčím sžíraný muž, který je na lovu něčeho hlubokého a temného.

Záběry ze seriálu HBO Temný případZáběry ze seriálu HBO Temný případ|Profimedia.cz, HBO

1. Hra o trůny (2011–2019)

O co jde: O krvavý boj o Železný trůn. Sedm království Západozemí se řeže jak o život. Za rok to ovšem všechno vyřeší Bílí chodci a všechno pohltí zima.  

Proč se dívat: Ne nadarmo je GoT nejvíce nelegálně stahovaným seriálem všech dob. HBO do produkce investovala obrovské prostředky – každá epizoda šesté a sedmé řady seriálu Hra o trůny stála v průměru 10 milionů dolarů – a vyplatilo se: od fanoušků fantasy ságy Píseň ledu a ohně George R. R. Martina se draci, trpaslík, zvrhlí královští sourozenci nebo nemrtví zpoza Zdi dostali do všech obýváků světa. Donedávna neznámí herci předvádějí výtečné výkony, ti dětští se seriálem vyrostli. Posledních šest dílů nás čeká napřesrok.

Hlavní hrdina: Pro mě osobně Matka draků Daenerys Targaryen (hraje ji Emilia Clarke). Z malé krásné blonďaté holčičky, kterou trýznil její psychotický bratr, se vyklubala hrdá královna, která věří svému instinktu i svým prověřeným rádcům. Grrl power!