Nejslavnější filmové ceny budou mít do pondělního rána své nové držitele. Už 91. ročník Oscarů začne ve dvě hodiny v noci středoevropského času a Reflex jím bude provázet online. Než všechna ta filmová sláva vypukne, projděte si letošní nominace.
Nejlepší film
- Black Panther - producent Kevin Feige
- BlacKkKlansman - producenti Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele a Spike Lee
- Bohemian Rhapsody - producent Graham King
- Favoritka - producenti Ceci Dempseyová, Ed Guiney, Lee Magiday a Jorgos Lanthimos
- Roma - producenti Gabriela Rodríguezová a Alfonso Cuarón
- Vice (Viceprezident) - producenti Dede Gardnerová, Jeremy Kleiner, Adam McKay a Kevin Messick
- Zelená kniha - producenti Jim Burke, Charles Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly a Nick Vallelonga
- Zrodila se hvězda - producenti Bill Gerber, Bradley Cooper a Lynette Howellová Taylorová
Přímý přenos z udílení Oscarů najdete v noci z neděle na pondělí na tomto odkazu >>>
Režie
- Alfonso Cuarón - Roma
- Jorgos Lanthimos - Favoritka
- Spike Lee - BlacKkKlansman
- Adam McKay - Vice (Viceprezident)
- Pawel Pawlikowski - Studená válka
Herec v hlavní roli
- Christian Bale - Vice (Viceprezident)
- Bradley Cooper - Zrodila se hvězda
- Willem Dafoe - At Eternity's Gate (U bran věčnosti)
- Rami Malek - Bohemian Rhapsody
- Viggo Mortensen - Zelená kniha
Herečka v hlavní roli
- Yalitza Apariciová - Roma
- Glenn Closeová - Žena
- Olivia Colmanová - Favoritka
- Lady Gaga - Zrodila se hvězda
- Melissa McCarthyová - Can You Ever Forgive Me? (Odpustíš mi někdy?)
Herec ve vedlejší roli
- Mahershala Ali - Zelená kniha
- Adam Driver - BlacKkKlansman
- Sam Elliott - Zrodila se hvězda
- Richard E. Grant - Can You Ever Forgive Me? (Odpustíš mi někdy?)
- Sam Rockwell - Vice (Viceprezident)
Herečka ve vedlejší roli
- Amy Adamsová - Vice (Viceprezident)
- Marina de Taviraová - Roma
- Regina Kingová - If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit)
- Emma Stoneová - Favoritka
- Rachel Weiszová - Favoritka
Neanglicky mluvený film
- Kafarnaum - Libanon, režie Nadine Labakiová
- Roma - Mexiko, režie Alfonso Cuarón
- Studená válka - Polsko, režie Pawel Pawlikowski
- Werk ohne Autor (Dílo bez autora) - Německo, režie Florian Henckel von Donnersmarck
- Zloději - Japonsko, režie Hirokazu Kore'eda
Nejlepší animovaný film
- Mirai - režie Mamoru Hosoda
- Psí ostrov - režie Wes Anderson
- Raubíř Ralf a internet - režie Phil Johnston a Rich Moore
- Spider-Man: Paralelní světy - režie Bob Persichetti a Peter Ramsey
- Úžasňákovi 2 - režie Brad Bird
Kamera
- Alfonso Cuarón - Roma
- Caleb Deschanel - Werk ohne Autor (Dílo bez autora)
- Matthew Libatique - Zrodila se hvězda
- Robbie Ryan - Favoritka
- Lukasz Žal - Studená válka
Původní scénář
- Deborah Davisová a Tony McNamara - Favoritka
- Paul Schrader - Zoufalství a naděje
- Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly - Zelená kniha
- Alfonso Cuarón - Roma
- Adam McKay - Vice (Viceprezident)
Scénář podle předlohy
- Joel a Ethan Coenovi - The Ballad of Buster Scruggs (Balada o Busteru Scruggsovi)
- Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee - BlacKkKlansman
- Nicole Holofcenerová a Jeff Whitty - Can You Ever Forgive Me? (Odpustíš mi někdy?)
- Barry Jenkins - If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit)
- Eric Roth, Bradley Cooper a Will Fetters - Zrodila se hvězda
Hudba
- Terence Blanchard - BlacKkKlansman
- Nicholas Britell - If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit)
- Alexandre Desplat - Psí ostrov
- Ludwig Göransson - Black Panther
- Marc Shaiman - Mary Poppins se vrací
Nejlepší píseň
- All The Stars - hudba a text Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith a Solana Roweová; Black Panther
- I'll Fight - hudba a text Diane Warrenová; RBG
- The Place Where Lost Things Go - hudba a text Marc Shaiman a Scott Wittman; Mary Poppins se vrací
- Shallow - hudba a text Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando a Andrew Wyatt; Zrodila se hvězda
- When A Cowboy Trades His Spurs For Wings - hudba a text David Rawlings a Gillian Welchová; The Ballad of Buster Scruggs (Balada o Busteru Scruggsovi)
Výprava a dekorace
- Hannah Beachlerová a Jay Hart - Black Panther
- Fiona Crombieová a Alice Feltonová - Favoritka
- Nathan Crowley a Kathy Lucasová - První člověk
- John Myhre a Gordon Sim - Mary Poppins se vrací
- Eugenio Caballero a Bárbara Enríquezová - Roma
Kostýmy
- Mary Zophresová - The Ballad of Buster Scruggs (Balada o The Busteru Scruggsovi)
- Ruth Carterová - Black Panther
- Sandy Powellová - Favoritka
- Sandy Powellová - Mary Poppins se vrací
- Alexandra Byrneová - Marie, královna skotská
Masky
- Göran Lundström a Pamela Goldammerová - Tina a Vore
- Jenny Shircoreová, Marc Pilcher a Jessica Brooksová - Marie, královna skotská
- Greg Cannom, Kate Biscoeová a Patricia DeHaneyová - Vice (Viceprezident)
Střih
- Barry Alexander Brown - BlacKkKlansman
- Hank Corwin - Vice (Viceprezident)
- Patrick J. Don Vito - Zelená kniha
- Jorgos Mavropsaridis - Favoritka
- John Ottman - Bohemian Rhapsody
Zvuk
- Steve Boeddeker, Brandon Proctor a Peter Devlin - Black Panther
- Paul Massey, Tim Cavagin a John Casali - Bohemian Rhapsody
- Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai Ling Lee and Mary H. Ellisová - První člověk
- Skip Lievsay, Craig Henighan a José Antonio García - Roma
- Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder a Steve Morrow - Zrodila se hvězda
Zvukové efekty
- Benjamin A. Burtt a Steve Boeddeker - Black Panther
- John Warhurst a Nina Hartstoneová - Bohemian Rhapsody
- Ai Ling Lee a Mildred Iatrouová Morganová - První člověk
- Ethan Van der Ryn a Erik Aadahl - Tiché místo
- Sergio Díaz a Skip Lievsay - Roma
Vizuální efekty
- Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl a Dan Sudick - Avengers: Infinity War
- Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones a Chris Corbould - Kryštůfek Robin
- Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles a J.D. Schwalm - První člověk
- Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler a David Shirk - Ready Player One: Hra začíná
- Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan a Dominic Tuohy - Solo: Star Wars Story
Celovečerní dokument
- Free Solo (Sólový výstup) - režie Jimmy Chin a Elizabeth Chaiová Vasarhelyová
- Hale County This Morning, This Evening (Okres Hale dnes ráno, dnes večer) - režie RaMell Ross
- Minding the Gap (Pozor na mezeru) - režie Bing Liu
- O otcích a synech - režie Talal Derki
- RBG - režie Betsy Westová a Julie Cohenová
Krátkometrážní dokument
- Black Sheep (Černá ovce) - režie Ed Perkins
- End Game (Konec hry) - režie Rob Epstein a Jeffrey Friedman
- Lifeboat (Záchranný člun) - režie Skye Fitzgerald
- A Night at The Garden (Noc v zahradě) - režie Marshall Curry
- Period. End of Sentence. (Perioda. A konec řečí.) - režie Rajka Zahtabčiová
Krátkometrážní animovaný film
- Animal Behaviour (Zvířecí chování) - režie Alison Snowdenová a David Fine
- BAO - režie Jen-čchiou Fej
- Late Afternoon (Pozdní odpoledne) - režie Louise Bagnallová
- One Small Step (Jen malý krůček) - režie Andrew Chesworth a Bobby Pontillas
- Weekends (Víkendy) - režie Trevor Jimenez
Krátkometrážní hraný film
- Detainment (Zadržení) - režie Vincent Lambe
- Fauve - režie Jérémy Comte
- Marguerite - režie Marianne Farleyová
- Mother (Matka) - režie Rodrigo Sorogoyen
- Skin (Kůže) - režie Guy Nattiv