nahoru

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Jakub Smutný10. listopadu 2018 • 14:00
720p360p

Drama může být zamlklé i konverzační, romantické i temné, plné naděje i depresivní. Porovnáváme tu tedy filmy značně odlišné, jedno by ale měly mít společného – ve středu zájmu stojí vztahy mezi postavami a dilemata, kterým čelí. A že vybrat jenom deset filmů z celého roku je příliš málo? Na konci článku najdete ještě dalších deset žolíků, filmů, které se do nejlepší desítky nedostaly jen o fous.

10. Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři

Původ: Rumunsko

O čem to je: Mladá cílevědomá umělkyně se snaží uměleckým happeningem v podobě kontroverzní rekonstrukce skutečných historických událostí nastavit zrcadlo rumunské společnosti.

Co si z filmu odnesete: Společnosti se nelíbí, když se jí nastavuje zrcadlo.

Závěrečný komentář: Film s tímhle nádherně dlouhým názvem sice natočili Rumuni o Rumunsku, stálo by to ale jenom trochu práce a mohl by pojednávat o Česku a o Češích. Je k neuvěření, jak moc jsou si postkomunistické mentality podobné. Ve smyšleném rumunském dramatu se totiž řeší úplně stejné témata, jaká opakovaně reálně řešíme i v Česku. Tím hlavním je neschopnost národa vyrovnat se s minulostí, výrazná je ale i linka o svobodě uměleckého projevu. Jako když letos náckové blokovali divadelní představení v Brně.  Ryze aktuální film s přesahem.

720p
Trailer filmu Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbařiVIDEO Facebook.com

9. Kapitán

Původ: Německo

O čem to je: Německý dezertér je na samém sklonku války nucen obléknout cizí nalezenou kapitánskou uniformu a pro vlastní bezpečí se vydávat za pohlavára.

Co si z filmu odnesete: Šaty vážně dělaj člověka.

Závěrečný komentář: Neuvěřitelný příběh svobodníka Williho Herolda. Je to skoro k nevíře, ale tohle se vážně stalo. Herold se coby válečný dezertér náhodou dostal ke kapitánské uniformě. Zadoufal, že mu pomůže odvrátit nebezpečí dopadení. Vlastně okamžitě se ale kolem něj utvořila skupina „podřízených“, takže ve své důstojnické roli musel pokračovat, jinak by skončil s kulkou v hlavě. Jak daleko je schopný člověk zajít a kolik životů zničit, jen aby zachránil sám sebe?

8. BlacKkKlansman

Původ: USA

O čem to je: Černošskému policistovi se s pomocí židovského kolegy podaří infiltrovat místní buňku Ku-Klux-Klanu a totálně ji rozvrátit.

Co si z filmu odnesete: Nejšílenější příběhy píše sám život.

Závěrečný komentář: Po Kapitánovi další neuvěřitelné osudy skutečných lidí.  A i v tomto snímku se hrdina vydává za někoho, kým ve skutečnosti není. Tentokrát ale z ušlechtilých pohnutek. Černošský policista Ron Stallworth totiž někdy v sedmdesátých letech zavolal místnímu Ku-Klux-Klanu a předstíral, že je bílá rasistická guma. A ty rasistické gumy na druhé straně drátu mu to uvěřily. Spike Lee pojal příběh spíše odlehčeně, to ale nic neubírá jeho dramatičnosti.

720p 360p
Trailer filmu BlackkklansmanVIDEO Facebook.com

7. Hva vil folk si

Původ: Norsko

O čem to je: Šestnáctiletá dívka poznává hněv své tradiční islámské rodiny, když se snaží žít jako její evropští vrstevníci.

Co si z filmu odnesete: Integrace migrantů nejde vždy tak snadno, jak by si multikulturalisté přáli.

Závěrečný komentář: Silný snímek. Člověk ani nemusí být pomýlený islamobijec s vystudovanou vysokou školou života a odznáčkem SPD na facebookové profilovce, aby uznal, že tenhle film relevanci má. Režisérka Iram Haq se na téma dívá bez růžových brýlí. Ukazuje, jak se tradice, morálka a zvyky prvních generací přistěhovalců bijí s moderním západním způsobem života jejich dětí, které už na Západě vyrostly.

6. Das schweigende Klassenzimmer

Původ: Německo

O čem to je: Žáci jedné třídy ve východním Berlíně se rozhodnou držet minutu ticha na podporu povstání Maďarů v Budapešti. Režim si ale nic takového líbit nenechá.

Co si z filmu odnesete: Komunisté byli, jsou a vždycky budou zrůdy.

Závěrečný komentář: Vzhledem k jistým politickým trendům v současné Evropě se cení každý film, který připomíná, k čemu vede vláda pevné ruky. „Mlčící třída“ sice nenabídne nic, co by filmový divák už někdy dříve neviděl, ve své výpovědi je ale i tak silná. Pokud se vám líbil třeba Občanský průkaz Ondřeje Trojana, je Das schweigende Klassenzimmer správnou volbou.

5. Tři billboardy kousek za Ebbingem

Původ: Velká Británie / USA

O čem to je: Sveřepá Frances McDormand vede boj s šerifem a policejním oddělením na americkém maloměstě, protože muži zákona nejsou už dlouhé měsíce schopní dopadnout vraha její dcery.

Co si z filmu odnesete: Že v některých příbězích není nikdo jen černý, nebo jen bílý.

Závěrečný komentář: Třetí celovečerní film slavného britského dramatika Martina McDonagha to letos v březnu dotáhnul na Oscarech hodně daleko. Ze sedmi nominací hned dvě proměnil (sošku získali Frances McDormandová a Sam Rockwell), nejvyšší meta mu ale o kousek utekla. Přesto byly Tři billboardy kousek za Ebbingem pro řadu diváků nejlepší letošní / loňskou oscarovkou. V zahraničí byl film ke zhlédnutí již v loňském roce, my jej ale do žebříčku zařadili v souladu s českou premiérou. Byla by škoda propásnout příležitost tuhle výbornou dramatickou tragikomedii doporučit.

1080p 720p 360p
Tři billboardy kousek za Ebbingem mají pomoci s hledáním vraha, odhalují však mnohem víc... od 18. 1. 2018 i v českých kinech. • Trailer.VIDEO CinemArt

4. Střídavá péče

Původ: Francie

O čem to je: Malý Julien se ocitne uprostřed války svých rozvedených rodičů. Zejména před nevyzpytatelným otcem se přitom musí mít na pozoru.

Co si z filmu odnesete: Nervozitou okousané nehty.

Závěrečný komentář: Ambiciózní filmy většinou distributor označuje za čistá dramata, i když mají prvky žánrovek. U Střídavé péče určitě hraje drama prim, postupem času ale budete napnutí víc než u lecjakého thrilleru. Posledních pár minut si pak tvůrci odskočí skoro až do hororových vod.  Do centra pozornosti režisér tlačí pocity dítěte z rozvrácené rodiny, které je státní institucí přinuceno stýkat se s oběma rodiči. A to ačkoli je vysoce pravděpodobné, že jeden z nich je násilnické hovado.  Silný, ne zrovna příjemný zážitek.

3. První člověk

Původ: USA

O čem to je: O dobývání vesmíru a hlavně o Neilu Armstrongovi, prvním člověku, co kdy stanul na povrchu Měsíce.

Co si z filmu odnesete: Silný dojem, že tehdejší kosmonauti museli být blázni nebo sebevrazi.

Závěrečný komentář: V pokladnách amerických kin se spektákl Damiena Chazella s velkým úspěchem bohužel nepotkal. Navíc se v zámoří rozjela kontroverze spočívající v tom, že na vkus řady obyčejných Američanů je První člověk málo patriotický. Chazelle totiž necítí nutnost nezpochybnitelně fantastický úspěch americké NASA na první dobrou úplně zbožšťovat. Neil Armstrong je v jeho snímku hlavně lidskou bytostí, ne plakátovým hrdinou, rakety připomínají více starý rozvrzaný trabant než spolehlivý zázrak vědy a techniky. Úplně pak režisér vynechal scénu, v níž by první muž na Měsíci vztyčil americkou vlajku. A to průměrný americký divák neodpouští. Právě díky podobným tvůrčím rozhodnutím je ale První člověk opravdu velkým filmem.

720p 360p
Trailer filmu První člověkVIDEO CinemArt CZ

2. Zrodila se hvězda

Původ: USA

O čem to je: O nevýrazném káčátku, z něhož se stane krásná slavná labuť, aneb o tom, jak se z neznámé zpěvačky, zpívající v zapadlém klubu pro transsexuály, stane celonárodní superstar.

Co si z filmu odnesete: Poznání, že Lady Gaga umí zpívat i hrát.

Závěrečný komentář: Viděli jsme to tisíckrát. Melodramatický příběh dívky na cestě za slávou, plný lásky i následného odcizení. Však jen snímky s názvem „Zrodila se hvězda“ jsou už čtyři (doposud nejznámější verze byla z padesátých let a hlavní roli v ní hrála Judy Garlandová). Přesto si troufnu tvrdit, že režijně debutujícímu Bradleymu Cooperovi se povedlo natočit dílo, které má něco navíc a které v srdcích diváků přežije déle než jednu sezónu. Stefani Germanotta alias Lady Gaga je totiž až nečekaný herecký objev a nikdo se nebude příliš divit, když se v příštím roce zaraduje na Oscarech. A ty písně! Zalíbit by se mohly i těm, kteří jinak pop Lady Gagy nemůžou ani cítit.

1. Dej mi své jméno

1080p 720p 360p
Trailer filmu Dej mi své jménoVIDEO Facebook.com

Původ: Itálie, USA

O čem to je: O osudové letní lásce mladého Elia a studenta jeho otce, Olivera. Ani náhodou ale nejde jen o další zaměnitelné homosexuální drama v řadě.

Co si z filmu odnesete: Zjistíte, k čemu všemu může posloužit obyčejná broskev.

Závěrečný komentář: Film, na který musíte mít náladu.  Převyprávěním prostého děje by se ztratilo všechno jeho kouzlo. Dej mi své jméno stojí na atmosféře letní Itálie, na nevyřčených pocitech, letmých pohledech a náznacích, na všeobjímající kráse světa, umění i lidského těla. Tu režisér Luca Guadanino  zachytil přímo mistrovsky. Hlavní hrdinové jsou mladí, zdraví, obklopení intelektuály, nikdo jim v ničem nebrání – jen oni sami. A právě v tom se film liší od spousty fádních pásově vyráběných gay dramat. Tady se nikdo halasně nepere za práva menšin, nikdo depresivně neumírá na AIDS, nikdo hrdinně nebojuje s předsudky většinové společnosti. Jen se tu prostě uprostřed parného léta potkali dva lidé, kteří sami sebe překvapí tím, co pro sebe budou znamenat. Na dohled dokonalosti snímku pomáhá i báječný písničkový soundtrack.

Pár dalších povedených dramat, které se do žebříčku nedostaly jen těsně, najdete ve fotogalerii:

Anketa 100 nejlepších neanglických filmů historie: Vítězí Sedm samurajů, zabodovalo i 9…
Nejtemnější hodina v historii Británie – a nejslavnější v Churchillově životě

Jakub Smutný
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
22,740
28,570
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější