Nejtemnější hodina: Knižní předloha filmu o nejslavnějších chvílích Winstona Churchilla | Reflex.cz
nahoru

Nejtemnější hodina v historii Británie – a nejslavnější v Churchillově životě

Jaroslav Šajtar22. března 2018 • 12:00
Anthony McCarten - Nejtemnější hodina
Anthony McCarten - Nejtemnější hodina
• foto: 
Profimedia.cz

Knižní klub vydal v edici Universum v překladu Martina Pokorného čtivou knihu Nejtemnější hodina Anthonyho McCartena, který podle ní napsal scénář ke stejnojmennému filmu Joea Wrighta. Gary Oldman za svůj nezapomenutelný výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara za ztvárnění britského premiéra Winstona Churchilla. Pokud jste nevěděli, že Winston se svým nejslavnějším projevem inspiroval u francouzského premiéra, „tygra“ Clemenceaua, jenž prohlásil: „Budu bojovat před Paříží, budu bojovat v Paříži, budu bojovat za Paříží,“ pak neváhejte a začtěte se do McCartenovy publikace. Skloubit četbu s návštěvou filmu se totiž přímo nabízí.

Novozélandský rodák, scenárista, dramatik a spisovatel McCarten se zaměřil na neobyčejně krátký úsek pouhopouhých pětadvaceti dní, jež „buldoka“ Churchilla vynesly plným právem na piedestal jednoho z největších – ne-li vůbec největšího – státníků v pohnutých britských dějinách.

Zdánlivě nepřemožitelný Wehrmacht obsazuje Nizozemsko, Belgii a Lucembursko, valí se na Francii a žene britské expediční síly svinským krokem až k Dunkerku, odkud se je zázrakem díky obrovskému vypětí a statečnosti prostých Britů podaří evakuovat. Při této „nejhrdinštější evakuaci všech dob“, jak ji obdivně nazval americký tisk, Winston sehrál významnou, třebaže v minulosti podceňovanou roli.

Kuřimská kauza přehledně a krásně: O Báře a Grálu
Kateřina Kadlecová 5. března 2018 • 18:52

Kuřimská kauza přehledně a krásně: O Báře a Grálu

Nejslavnější projev

V den úspěšného dokončení operace „Dynamo“ (4. června 1940), jak se evakuace Dunkerku nazývala, Churchill pronesl svůj nejohnivější a nejslavnější projev, o němž McCarten píše, že „několik labouristických poslanců mělo v očích slzy. O ohromném úkolu, který mu připadl, totiž propůjčit hlas britskému lidu, se Churchill následně vyjádřil, že ,lví srdce měli oni‘ a on pouze ,měl to štěstí, že byl povolán zařvat‘. V tuto chvíli – v jejich nejtemnější hodinu – to byl řev hlasitější než kdy dřív.“

Autor si všímá pečlivosti, s jakou novopečený premiér piloval své stěžejní projevy, jež u nás krátce po skončení druhé světové války vyšly knižně. Dává nahlédnout do zákulisních intrik v jeho Konzervativní straně, ukazuje bující defétismus, ale také odhodlání národa čelit německé agresi, „budiž cena jakákoli“. Pro čtenáře znalé dřívějších životopisů klíčového britského státníka moderní doby bude nemalým překvapením, že jednu chvíli uvažoval o uzavření mírové smlouvy s nacistickým Německem Adolfa Hitlera, toho „malíře pokojů“, jak ho posměšně nazýval. Přičemž by ovšem zůstaly obětovány porobené středoevropské země.

Boj o pohraničí: Jak Sudeťáci rozbíjeli Československo
JAROSLAV ŠAJTAR 9. března 2018 • 11:30

Boj o pohraničí: Jak Sudeťáci rozbíjeli Československo

10 hlavních důvodů, proč obdivovat Churchilla, a čím může inspirovat budoucího českého …

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější