nahoru

Kuřimská kauza přehledně a krásně: O Báře a Grálu

Kateřina Kadlecová17. března 2018 • 18:00
Kuřimská kauza přehledně a krásně: O Báře a Grálu
foto: Archiv nakladatelství Lipnik

Deset let existuje výběrové nakladatelství českého komiksu Lipnik Karoliny Voňkové – a jubileum slaví velmi zajímavým dílem. Držitel dvou cen Magnesia Litera za prózu Marek Šindelka, pilný a vážený komiksový scenárista a výtvarník Vojtěch Mašek a precizní kreslíř Marek Pokorný spojili své talenty do dvousetstránkového komiksového alba Svatá Barbora.

V něm se vracejí do roku 2007 a předkládají detailní rekapitulaci událostí takzvané kuřimské kauzy očima fiktivní novinářky Andrey, kterou dramatická pavučina zcela spoutá.

Třicátnice Barbora Š. si nechá uříznout prsa a předstírá, že je jedenáctiletou holčičkou a posléze i chlapcem, donutí svou adoptivní matku, aby ji týrala, utíká do Dánska s pomocí loutek, za jejichž nitky tahá její otec, vůdce obskurní sekty Čan… Hledání smyslu ve spleti bizarních událostí Andreu spolkne, ale její osobní život zůstává vně.

Komiksový Objekt Julek: Reportáž psaná na kolečkovém křesle
Ivan Adamovič 23. února 2018 • 20:58

Komiksový Objekt Julek: Reportáž psaná na kolečkovém křesle

Je užitečné si události, jimiž se v románu Slabikář nechala inspirovat i Adéla Knapová, s odstupem připomenout. Šindelka nechal patos stranou a změnil se víceméně v dokumentaristu; dovolil tak kreativně vyvřít výtvarníkovi Pokornému. Geniální obraz šílenství Oskara Bernhardta, praotce Hnutí Grálu, na straně 77, naproti tomu špílce typu messengera, jenž má na typickém báglu nápis Mess & Anger, tedy bordel a vztek, střídání stylů, přepečlivá, místy realistická kresba a důvtipné významotvorné změny perspektivy vysvětlují, proč trojice přátel pracovala na svém díle celých šest let.

Na ukázky z komiksu se podívejte do galerie:

Exkluzivní rozhovor: Praha je moje speciální místo, říká Joan Baezová, která v březnu…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější