nahoru

10 nejlepších komedií roku 2018. Filmy, u kterých se zasmějete

Jakub Smutný24. listopadu 2018 • 17:25
720p360p

Upřímně řečeno, letošek na komediální pecky úplně bohatý nebyl. Opravdu povedených komedií se urodilo jako šafránu. Zvlášť čeští filmaři sice na stříbrná plátna tradičně posílali jednu veselohru za druhou, díla jako Věčně tvá nevěrná nebo Zoufalé ženy dělají zoufalé věci se ale v článku o dobrých filmech vážně objevit nemůžou. Aby se člověk s alespoň kouskem fungujícího mozku v hlavě letos v kině nebo na internetovém streamu zasmál, musel vybírat spíše takové snímky, které komedii mixovaly s dalšími žánry. V našem žebříčku se tak vedle několika málo čistokrevných komedií objevují i odlehčená dramata, komiksárny nebo romantické filmy.

Do konce roku pár týdnů zbývá, takže se ještě pár slušných komedií může objevit. Před Silvestrem proto žebříček aktualizujeme.

10. Prezident Blaník

Jaký žánr čekat: Politickou satiru.

O čem to je: Tonda Blaník, bezskrupulózní fiktivní lobbista známý z oblíbeného internetového seriálu Kancelář Blaník, oznámil prezidentskou kandidaturu. Film tak trochu ve stylu Borata vsazuje fiktivního hrdinu do reálných kulis letošních českých prezidentských voleb.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Protože letos nejviditelněji zastupoval českou komediální školu. Na desáté místo to stačilo, ale mohlo být i lépe. Živelně vznikajícímu filmu viditelně uškodil nedostatek času, během něhož musel vzniknout, a zejména to, že ne všechny okolnosti byly v rukách filmařů. Výsledek tak působí trochu nesoustředěným a rozháraným dojmem, byť jednotlivosti jsou výtečné.

Komu se bude líbit: Fanouškům původního webového seriálu, respektive těm, které zajímá české politika (a ve volbách nefandili Zemanovi).

720p 360p
Prezident BlaníkVIDEO Facebook.com/Kancelář Blaník

9. Sorry to Bother You

Jaký žánr čekat: Odlehčenou korporátní sci-fi/fantasy se sociálním přesahem.

O čem to je: Talentovaný telemarketér Cassius střemhlavě postupuje v kariérním žebříčku. Vyšší pracovní pozice nicméně žádá odhození veškerých etických zábran. Cassius postupně zjišťuje, co všechno firma, pro kterou pracuje, vlastně dělá.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Bezbřehou originalitou. Té je v tomhle filmu tolik, že v pozdějších fázích už si nejeden divák řekne: „Tak už dost!“ Zpočátku to vypadá, že film bude zábavnou, byť vcelku tradiční kritikou poměrů v korporátní sféře, která z lidí dělá stroje na monotónní práci. Pak se ale ukáže, že avizované žánry sci-fi a fantasy se přeci jen nějak projeví.

Komu se bude líbit: Divákům, kteří mají slabost pro filmové bizarnosti.

8. Noční hra

Jaký žánr čekat: Čistou komedii s příchutí thrilleru.

O čem to je: Tradiční hra na vraha se pro skupinku přátel změní v opravdový boj o život. Chorobně soutěživý bratr hlavního hrdiny, který se do hry zapojil po delší době, totiž připravil scénář, v němž si nikdo nemůže být jistý vůbec ničím. Co je realita a co je hra?

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Tím, že je vážně vtipný. Noční hra je ukázkou čistého hollywoodského komediálního mainstreamu, kterému nejde o nic jiného, než diváka pobavit. S Rachel McAdamsovou a Jasonem Batemanem před kamerou to jde levou zadní.

Komu se bude líbit: Film míří na co nejširší publikum, takže zhruba všem.

7. Šíleně bohatí Asiati

Jaký žánr čekat: Romantickou komedii.

O čem to je: Rodilá Američanka čínského původu Rachel odlétá se svým přítelem Nickem do Singapuru. Nick ji chce představit své rodině. Co Rachel ovšem neví, je skutečnost, že Nickova famílie je slavná a bohatá. Nechutně bohatá. A že ji tím pádem všichni budou mít za obyčejnou zlatokopku.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Podle zámořské kritiky na Rotten Tomatoes jde o jeden z nejlépe hodnocených letošních filmů vůbec. Nad tím se lze upřímně podivit. Za nadhodnocením patrně stojí fakt, že je film ceněn hlavně pro svůj význam z hlediska reprezentace menšin v současném Hollywoodu, kdy hercům asijského původu dopřál role, které se jim dávají jen zřídka. Film sám o sobě žádným veledílem není. Fungující humor, vkusná romantická linie a dojemné rozuzlení z něj ale dělají příjemnou jednohubku.

Komu se bude líbit: Film je líbivý, takže asi víceméně všem. Znalci východních kultur ale ocení a pochopí více vtipů než běžný Zápaďan.

Nejlepší hororový seriál roku? Po zhlédnutí The Haunting of Hill House budete spát s…

6. Já, Simon

Jaký žánr čekat: Romantickou teenagerskou gay komedii.

O čem to je: Šestnáctiletý Simon je gay, o čemž nikdo z jeho přátel nemá ani potuchy. Shodou okolností si začne po e-mailu dopisovat s dalším nevyoutovaným homosexuálním chlapcem z jeho školy. Maily se ale dostanou do rukou jinému spolužákovi, Martinovi, který Simona začne vydírat. Pokud mu nezařídí rande s jeho kamarádkou, stane se Simonovo tajemství věcí veřejnou.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Tím, že tvůrci dokázali uchopit žánr teenagerské romantické komedie vkusně, což nebývá úplně pravidlem. Já, Simon je svižná, milá, vtipná romantická pohádka, která snad neurazí ani rodiče cílového publika. Heterosexuální alternativou je pak letos snímek To All The Boys I've Loved Before, který by šel pochválit naprosto stejnými slovy.

Komu se bude líbit: Tolerantním teenagerům.

5. Ach, Lucy!

Jaký žánr čekat: Posmutnělé drama s komediálními tóny.

O čem to je: Osamělá postarší tokijská úřednice Setsuko začne navštěvovat netradičně pojaté kurzy angličtiny. V jejich rámci přijme novou identitu, stane se Američankou Lucy. A jen tak mimochodem se stihne zamilovat do svého amerického učitele Johna. Ten ovšem záhy odletí do Států, s čímž se nově nabuzená Setsuko/Lucy odmítne smířit a vydá se jej hledat.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Málokterý filmař se v současné době odhodlá udělat hlavní hrdinku z úřednice těsně před důchodem. Ach, Lucy! nehraje na plakátovou krásu, možná právě proto působí tak lidsky. Brečet smíchy nebudete, tenhle film nabídne spíš hořce úsměvný zážitek.

Komu se bude líbit: Postaršímu, ale zároveň ne příliš prudérnímu publiku.

4. Psí ostrov

720p 360p
Psí ostrovVIDEO CinemArt

Jaký žánr čekat: Poetickou směs žánrů, která pobaví i dojme.

O čem to je: Ve městě Megasaki žili kdysi lidé i psi pospolu v klidu a harmonii. Pak ale vypukla psí chřipka, načež tamní verze Tomia Okamury, nenávistný starosta Kobayashi, udělal ze všech psíků veřejného nepřítele a uklidil je na ostrov, který do té doby sloužil jako skládka odpadků. Po několika měsících na ostrově přistane letadlo se sirotkem Atarim, jenž se vydal najít svého milovaného psíka Flíčka. Spolu s novými psími kamarády se mu podaří odhalit spiknutí netušených rozměrů.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Unikátní atmosférou, kterou umí jen Wes Anderson. Jeho filmy jde obvykle jen těžko přesně zařadit a popsat, žánrové škatulky jsou pro něj prostě příliš těsné. Psí ostrov tak je trochu komedií, trochu dramatem, trochu filmem dobrodružným, trochu pohádkou. Určitě se ale vyplatí jej vidět.

Komu se bude líbit: Těm, kteří mají v oblibě Wese Andersona, psy a východní kulturu.

3. Naneživo

Jaký žánr čekat: Netradičně odvyprávěnou komedii se zombies.

O čem to je: Skupinka amatérských filmařů natáčí v polorozpadlé opuštěné továrně nízkorozpočtový zombie horor. Z čista jasna se ale kolem začnou motat skuteční krvežízniví nemrtví.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Odvahou zkoušet divákovu trpělivost. V první půli je totiž Naneživo záměrně strašlivě nepovedeným amatérským „hororem“, který je vtipný maximálně tím, jak moc je špatný. V polovině stopáže se nicméně odhalí autorský záměr a následuje gejzír humorných situací, u kterých se budete za břicho popadat.

Komu se bude líbit: Hlavně fanouškům hororů a také těm, kteří mají rádi filmy o filmech.

2. Deadpool 2

720p 480p 360p 240p
Deadpool 2VIDEO Youtube.com

Jaký žánr čekat: Nahláškovanou komiksovou jízdu.

O čem to je: Maskovaný antihrdina Deadpool si znovu nebere servítky, masakruje záporáky jak na běžícím pásu a žertuje o věcech, o kterých se ve slušné společnosti nežertuje. A je to sranda minimálně jako minule. Ve středu zájmu tentokrát stojí svalovec Cable z budoucnosti a jedno naštvané tlusté děcko. Detaily z děje slyšet nepotřebujete, Deadpool je hlavně o nekorektních srandičkách. A ty tu jsou v míře vrchovaté.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Tím, že tvůrci i napodruhé dokázali namíchat chutný koktejl brutální akce, nekorektních vtípků a hravých narážek na ostatních (nejen) komiksové filmy.

Komu se bude líbit: Komiksovým fanouškům, kterým nevadí, že si Deadpool z jejich oblíbených snímků střílí. Pozor, mít povědomí o současné popkultuře a zejména o filmových komiksech je naprosto nutné! Čím víc jste toho viděli, tím víc narážek a vtipů pochopíte.

1. Ztratili jsme Stalina

Jaký žánr čekat: Tragikomedii, ze které mrazí.

O čem to je: Nejvyšší sovětští komunističtí představitelé řeší nenadálou situaci, se kterou nikdo nepočítal. Stalin umřel. Co s tím? Kdo se ujme moci a kdo skončí s kulkou v hlavě? Záleží jen na tom, jak obratně se každý z nich dokáže proplést nechutným labyrintem intrik a podrazů, který se dá do pohybu ihned po smrti vůdce.

Čím si film zasloužil místo v žebříčku: Prvořadě hlavně proto, že je velmi vtipný, výborně napsaný i zahraný. A že má co říct o realitě totalitních režimů, byť pracuje se silnou uměleckou nadsázkou. Bonusem pak je, že dokázal pohnout žlučí současným ruským vládcům (promítání filmu bylo v Rusku zakázáno). Jakmile film dokáže naštvat diktátora, je jasné, že udeřil hřebíček na hlavičku.

Komu se bude líbit: Lidem, kteří mají alespoň základní povědomí o moderních dějinách a politice.

Další humorné filmy, které se letos povedly, uvidíte v naší fotogalerii:

Hříšnice a hříšníci: V krimiseriálu The Sinner vraždí i strhaná Jessica Bielová
Kevin Costner zase bojuje v koňském sedle. Seriál Yellowstone je něco mezi Dallasem a…

Jakub Smutný
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,630
28,770
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější