Video placeholde
Velký (1988)
Střihoruký Edward (1990)
Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)
Jumanji (1995)
Mary Poppinsová (1964)
13
Fotogalerie

21 nejlepších filmů pro děti všech dob. Snímky, které mají rádi i rodiče

Určitě se s námi pohádáte: každá rodina má vlastní dětskou “hitparádu”, takže vybrat, nedejbože dokonce seřadit dětské filmy, jež si zaslouží být nepřehlédnuty a zhlédnuty, je neuskutečnitelná mise. Pro jistotu tedy předesíláme, že: 1) Českým pohádkám a pohádkovým filmům vyhradíme samostatný článek 2) Víme, že vy to vidíte jinak a že jsme na desítky “lepších” filmů zapomněli. 3) Nejlepší opravdu dětský film by měl být pod dvě hodiny (pročež řada obzvláště dnešních favoritů vypadla). 4. V mnoha případech předčí knižní předloha adaptaci, takže jen ať děti radši čtou (Narnia, Percy Jackson atd). O své tipy se s námi podělte v diskuzi. Děkujeme. A pozdravujte děti!

1. Hledá se Nemo (2003)

Odyssea malé oranžové rybky, která není ani trochu vtipná, byť se jmenuje klaun, zasáhla nebývalé množství rodin. Po dlouhé době se u dětského filmu bavili i rodiče, kteří pak u piva dávali k dobru hlášky z psychoterapie žraloků (“Ryba je kámoš, ne žrádlo.”) či rybího manželského života (“Máme přes čtyři sta jiker…docela dost velká šance, že tě aspoň jeden potomek bude mít rád.”). Nadčasový příběh, humor a geniální pixarovská grafika, pro níž žádný detail není dost malý, zařídily filmu Andyho Stantona a Lee Unkricha Oscara a zverimexům odbyt.

2. E.T. Mimozemšťan (1982)

Asi jediný (nebo určitě první) film, kdy se bojíme o mimozemšťana, ne mimozemšťana. Nikdo nerozumí dětské duši jako Steven Spielberg. Respektive nikdo není uvnitř větším dítětem než on. Jemu vděčíme za to, že k vesmíru nevzhlížíme s obavami. Spielberg pak natočil ještě spoustu zásadnějších filmů, ale pro všechny, kdo viděli “Ítýho” volat domů, stejně zůstane nejosobnějším zážitkem právě tenhle.

3. Nekonečný příběh (1984)

První dotek filmové fantasy, dávno před LOTRy a Pottery, dopřála Čechům německo-americká koprodukce. A byla to láska na první pohled: můžeme se jen dohadovat, kolik českých psů se koncem osmdesátých let jmenovalo Falco! Film Wolfganga Petersena si uchovává nesmrtelnost stejně jako jeho ústřední hit v podání britského zpěváka Limahla, jenž dodnes figuruje v padesátce nejhranějších filmových písní. Důvod? Víc než pohádkou je Nekonečný příběh metaforou: bytostně dojemnou a pravdivou. Varování: děti budou plakat.

4. Sám doma (1990)

Čerstvě po sametové revoluci vtrhla do kin komedie o vynalézavém Kevinovi a všechny děti rázem zatoužily prožít alespoň na okamžik stejnou svobodu jako on, dítě zapomenuté roztržitými rodiči. Každý jsme chtěli skákat po postelích, utrácet, cpát se pizzou (a nedělit se o ni) a sledovat zakázané filmy, protože to v našich očích znamenalo dospět. Macaulayi Culkinovi zničil part roztomilého klučiny život, ale všichni ostatní Kevina zarputile zbožňují - dnes platí Sám doma za stejnou vánoční “tutovku”, jako Láska nebeská či Zázrak v New Yorku. Jen ten Macaulay se asi nekouká…

Video placeholde
Sám doma - nejlepší hlášky • Facebook.com

5. Cesta do pravěku (1955)

Přezdívá se jí Jurský park klasického filmu, ale mělo by to být spíš naopak - i Steven Spielberg v době, kdy Jurský park stvořil, vyřizoval Zemanovu snímku poklonu. Je ironií osudu, že původní Cesta do pravěku neměla ambici být velkolepým hraným dílem: tehdejší gottwaldovské studio ji zamýšlelo pouze jako edukativní film, kde putování chlapců proti proudu času sloužilo jen jako záminka. Teprve když se jeden z nich zranil o v pauze během natáčení, musel režisér Zeman narychlo vymyslet zápletku se ztraceným kamarádem. Funguje dodnes.

6. Příběh hraček (1995, 1999)

Nebo raději Příběh hraček 2? (protože snad žádná jiná filmová “dvojka” nevzbuzuje tolik debat na téma pokračování lepší originálu). Když nic jiného, prvnímu Příběhu hraček nelze upřít důležitou roli průkopníka: byl to právě on, kdo zpečetil osud 2D animace a ukázal, kudy se má ubírat animovaný film 21. století. Žádné pitvoření, žádný výtvarný kýč, žádná žvatlající zvířátka: dospělé příběhy srozumitelné dětem a zábavné i pro rodiče plus humor v každém okénku - to je recept stáje, jejíž potenciál správně odhadl už Steve Jobs. A jež nezničila do té doby dominantní disneyovské impérium jenom díky tomu, že se s ním spojila.

7. Coco (2017)

Jestli nějaký film umí k dětem mluvit o tématech jako smrt, samota či bolest, a přitom je nevyděsit, ba dokonce zaujmout, je to právě devatenáctý film stáje Johna Lassetera. Ústřední dětský hrdina totiž za odkazem muzikálního předka vyráží rovnou do říše mrtvých. Protihráči se mu stanou burtonovsky makabrózní postavičky, jež mezi řečí tu a tam názorně předvedou, co znamená, když někomu “padá čelist” nebo “lezou oči z důlků”. Vize záhrobního světa plného světel, barev, létajících vozidel a “favel” šplhajících do nebes a hlavně pulzující mexická kultura přetavená do podoby fascinujících lidových výjevů: když řekneme, že z Coco přecházejí oči, není to fráze, ale přesná definice. Člověk aby se na tu svou “konečnou” skoro začal těšit.

8. Harry Potter (2001-2011)

Synonymum dětství pro celou jednu generaci. Pravda s tím, jak jednotlivé díly “tmavly”, zařazení do kategorie rodinné zábavy nabíralo diskutabilních parametrů - snad každý někdy na projekci Pottera zažil rodiče, již z kinosálu vynášeli k smrti vyděšené dítě. Harry, Ron a Hermiona ovšem v popularitě dodnes porážejí všechny myslitelné superhrdiny a i když osmým dílem jejich dobrodružství skončilo a J. K. Rowlingová začala psát detektivky, legenda dál utěšeně žije vlastním životem.

Video placeholde
Harry Potter a vězeň z Azkabanu - trailer • Facebook.com

9. Bambi (1942)

Pro děti neznalé dnešních thrillerů byl Bambi prvním střetem s trudnou realitou násilí a smrti: roztomilý koloušek najednou nemá maminku a vyrovnejte se s tím. Mimochodem Steven Spielberg v jednom rozhovoru přiznal, že jeho filmy velmi ovlivnily emoce, jež si v sobě nesl právě coby raný divák disneyovek - nic jej prý neděsilo tak, jako Bambiho les. Přesto mu dejte šanci!

10. Shrek (2001)

Na počátku bylo zadání vymyslet film, u nějž by se rodič mlátil smíchy, aniž by dětem plně docházelo nad čím. Povedlo se však mnohem víc: přijít s pohádkou, která s elegancí sobě vlastní od základů překopá všechno, co pohádky pohádkami činí. Hlavní hrdina je ošklivý, nemotorný, tlustý a ke všemu zelený - ve světě Shreka a Fiony je všechno jinak. Díky Bohu!

11. Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Britský humor, plastelína a ruce, resp. mozek Nicka Parka platí za smrtící kombinaci od chvíle, kdy tenhle skromný génius objevil svět filmu. Zasvěcení ho milují už od grotesek o Wallacovi (pán) a Gromitovi (pes), ti další potom od chvíle, kdy dal světu ovečku Shaun a rodičům naději, že jejich děti mohou koukat na pohádky bez rizika měknutí mozku. Prokletí králíkodlaka je “jenom” třešinka na dortu, celovečerní radost pro všechny, jimž miniatury ze studia Aardman přestávaly stačit.

12. Slepičí úlet (2000)

A propos Aardmani: Walalce a Gromit jsou klasika, ale kdo touží po opravdu filmovém zážitku z britské plastelíny, neměl by přehlédnout Parkův celovečerní debut, neprávem upozaďovanou variaci na Velký útěk se Stevem McQueenem. Příběh o vzpouře na slepičí farmě se vám vryje pod kůži a dětem budete patrně dost záhy muset koupit opeřené kamarády, protože Rocky (životní role Mela Gibsona) a Ginger vydají za všechny Batmany a Wonder Women. I ten McQueen musí blednout závistí - a vy budete rudnout smíchy.

13. V hlavě (2015)

Po filmech jako Život brouka, Ratatouille či Hledá se Nemo považujeme za naprosto přirozené, že ryby mluví, auta flirtují a krysy kuchtí. Patnáctý pixarovský snímek V hlavě si však vytkl mnohem ambicióznější cíle, než “jen” animovat roztomilá zvířátka. Režiséru Petu Docterovi nedalo spát, co se odehrává v hlavě jeho dospívající dcery Elie, a rozhodl se do malého mozku podívat. “Našel” tam cosi na způsob řídícího centra v Houstonu, pult se spoustou čudlíků a kontrolek, obhospodařovaného více či méně příčetnými “experty”. Věděli jste třeba, že lidské sny natáčejí znudění režiséři-rutinéři ve studiích připomínající hollywoodská? Nebo že projít územím Abstrakce znamená riskovat, že budete nejprve po kubisticku rozloženi, aby si vás následně vzal do parády Magritte a při troše štěstí skončíte jako čárka z vizí Joana Miróa? Kam na to ten Pixar chodí, netuším, ale nápadů má evidentně v zásobě dost.

14. Paddington (2014)

Plyšový medvídek Paddington tu s námi žije přes půl století, ale filmaři jeho kouzlo objevili až před pár lety. Dobrodružství roztomilého packala zaktualizovali a výsledkem je nečekaně živý tvar, který baví suchým britským humorem a vzácně vypointovanými situačními gagy. Nakonec vlastně ani nevadí, že příběh sám poněkud hapruje a lidští hrdinové jsou jenom do počtu.

Video placeholde
Paddington 2: Vánoce jsou tady! Londýnem už zase prochází medvěd s marmeládou a baví děti i rodiče. Od 30. listopadu 2017 v kinech. • Vertical Ent., StudioCanal UK, INT

15. Lady a Tramp (1955)

Tady si dovolím být osobní, Lady a Tramp totiž prověřily tři generace naší rodiny. Romanci psího tuláka a fenky s rodokmenem hltal už můj tatínek, následně já a teď můj tříletý syn (jenž s ní začal v roce a půl a dodnes ho to nepustilo). Mnohé pasáže už sice zestárly, ale jako nostalgické svědectví zašlých časů funguje o to lépe. A láska, to je nadčasové téma, které nezabije ani digitální éra. Ostatně na pasáž, v níž se Lady a Tramp dělí o špagety, nemá snad ani balkon z Romea a Julie.

16. Kubo a kouzelný meč (2016)

Režisér Travis Knight dokázal geniálně uchopit poetiku starých japonských bájí a natočil film, jenž zcela nenásilně propojuje Západní a Východní. Dětského diváka nechrání před vědomím smrtelnosti a prazákladní hodnoty jim vštěpuje bez obligátního pitvoření a šišlání, kouzelně básnivou formou. Výjevy, jako jsou duše-lampiony plovoucí po vodě či pestré papírkové bitvy, strčí do kapsy všechny infantilní vyprávěnky z Hollywoodu.

17. Doba ledová (2002–2016)

Jestli je někdo symbolem nezdolnosti, tak je to Scrat z Doby ledové. Praveverka, již proslavily epizody ve filmové sérii Doba ledová. O svůj vytoužený žalud usiluje napříč pěti díly a je úplně fuk, jestli kolem zrovna řádí ufoni nebo jen praskají ledy. Nikoli “hlavní hrdinové” mamut Many, tygr Diego či lenochod Sid, ale právě Scrat a jeho vtipná žaludová intermezza pro mnohé ztělesňují důvod, proč se k jinak v podstatě průměrné franšíze vracet.

18. Anděl Páně (2005)

Koho by napadlo, že nejpopulárnější novodobou “pohádkou” v nejateističtější zemi Evropy bude příběh o andělovi a jeho nebeských kolezích?! Divácké rekordy nicméně láme nejen první díl ničemu nepodobného rodinného filmu režiséra Jiřího Stracha, ale i jeho loňské pokračování, jež se s více než třemi miliony diváků zapsalo do historie jako nejsledovanější pohádka posledních patnácti let. I z toho usuzuji, že Petronela, Uriáše a konec konců ani Pána Boha není třeba více představovat - znáte je všichni. Ostatně v soukromé anketě, již sem si před napsáním tohoto článku udělala na facebooku, figuroval Strachův originální příspěvek až závratně často.

Video placeholde
Zapomnětlivý Bartoška, zpívající Trojan: Pokažené záběry z Anděl Páně 2! • Falcon

19. Ať žijí duchové! (1977)

Ideální film pro rodiny, které rády zpívají: počítejte, že písničky, jimiž se jako autor filmové hudby poprvé prosadil Jaroslav Uhlíř, pofrčí u vás doma doživotně. Stejně jako pribináček, jejž tvůrci coby “Pramen zdraví z posázaví” vpašovali do děje dlouho před tím, než k nám vtrhla praxe productplacementu. Režii Oldřicha Lipského a především pak scénáři Zdeňka Svěráka můžeme děkovat za to, že původní budovatelský námět o pionýrech a Akci Z svlékli z ideologie. Zůstal okouzlující nadčasový příběh o partě vesnických dětí, jež dají o prázdninách dohromady místní zříceninu s laskavou pomocí nadpřirozených bytostí. Hajný je lesa pááán…

20. Lví král (1994)

Dvě miliardy dolarů jen na distribuci a další tři miliardy za související suvenýry neboli merchendise: pohádka z africké savany byla pro skomírající disneyovskou klaku klíčovým momentem. Africká scenérie, podmanivá hudba Hanse Zimmera, písně Eltona Johna a dokonale nadávkované koření, které dělá rodinný film dobrou zábavou - láska, napětí, humor. Za rok má mimochodem do kin dorazit další Lví král a nikdo nepochybuje, že i 24 let po úspěchu prvního půjde na dračku. A že zase budeme kupovat plyšáky ve velkém.

21. Ledové království (2013)

Sázím, že i u vás doma leží nějaký ten Olaf, Elsa nebo aspoň ledová hůlka (nikoli mrazilka, to je zase jiný příběh). Disneyovská adaptace klasické Andersenovské pohádky ovládla kina, hračkářství a taky hudební éter - hitu Let It Go se v ohranosti jen tak něco nevyrovná. Hlavně ale vrátila do hry fenomén disneyovských princezen, jež každoročně vydělávají impériu na tzv. merchandisu miliardy dolarů. Nejpopulárnější (zatím) zůstává Popelka, ale druhá Elsa už ji několik let ledově dýchá na krk.

Už jste všechny viděli? Podívejte se na dalších 16 tipů do fotogalerie:

Nejlepší filmy 2020: Vybíráme filmy letošního roku, které musíte vidět >>>