Do prezidentských voleb prošlo devět kandidátů

Do prezidentských voleb prošlo devět kandidátů Zdroj: Archív

Volby 2018 se rozhodnou v duelu Zeman - Drahoš. Kde vzít volební lístky a jak a kdy volit? Přinášíme souhrn informací

Hlavní informace, které potřebujete vědět k prezidentským volbám 2018. Kdo se utká o místo na Hradě a jak se rozhodnout koho volit, kde a kdy se volí a co když právě nebudete v místě bydliště? Máme odpovědi na všechny hlavní otázky a to i pro druhé kolo voleb.

(edit pro 2. kolo)

2. kolo volby prezidenta - jak je to s volebními lístky?

Řadu lidí po celé republice zachvátila panika, že ještě nedostali volební hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentské volby.

Když mi nepřijdou lístky, tak nemusím, nebo dokonce nemůžu volit? To je otázka, která napadla řadu lidí s blížící se volbou ve druhém kole prezidentské volby. O možnost vybírat mezi stávající hlavou státu Milošem Zemanem a profesorem Jiřím Drahošem tím ale nepřijdou. Fakt, že nemáte doma hlasovací lístky, totiž vychází přímo z volebního zákona. 

Politolog a komentátor Reflexu Petr Sokol celou situaci vysvětluje zde:

Video placeholde
Petr Sokol: Jak volit ve 2. kole prezidentské volby, když vám domů nepřišly lístky? • Martin Bartkovský

Průzkumy: Šance Drahoše a Zemana jsou velmi vyrovnané

Pokud si nejste jisti koho volit, možná vás budou zajímat průzkumy. Ty počítají kolik hlasů se po prvním kole může přesunout k Jiřímu Drahošovi a kolik jich ještě může zvládnout Miloš Zeman. Shodující je však mínění, že vítězství toho či onoho kandidáta bude velmi těsné. Detailní průzkumy včetně jednotlicvých procent najdete zde:

 

1. kolo

Kdy a kde volit?

První kolo přímé volby prezidenta ČR proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. ledna 2018. Pokud vítěz prvního kola získá více než 50 procent hlasů, stane se prezidentem hned. Jinak se 26. a 27. ledna uskuteční druhé kolo, které rozhodne. Volit můžete v místě vašeho trvalého bydliště, anebo kdekoliv jinde, pokud si do 5. ledna poštou nebo 10. ledna osobně vyřídíte voličský průkaz. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Kandidáti na prezidenta

Do prvního kola jde celkem devět kandidátů: současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý premiér Mirek Topolánek, spisovatel a textař Michal Horáček, diplomat Pavel Fischer, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, hudebník a skladatel Petr Hannig, bývalý šéf Škody Auto a hokejového svazu Vratislav Kulhánek a lékař a vědec Marek Hilšer.

Koho volit

Pokud nechcete číst programy všech kandidátů, může vám pomoci naše prezidentská volební kalkulačka. Ta zahrnuje důležité body programů prezidentských kandidátů a ukáže vám, s kým máte největší názorovou shodu. Šance uchazečů o post prezidenta poodhalují volební preference výzkumů veřejného mínění.

Výsledky a inaugurace

Online průběžné a pak i celkové výsledky najdete zde. První dílčí výsledky se dají díky jednoduchosti voleb očekávat brzy po zavření volebních místností. Nově zvoleného prezidenta pak čeká 8. března inaugurace.