nahoru

Průzkumy preferencí prezidentských kandidátů: Zeman, Drahoš a ti ostatní

Miroslav Cvrček 19. prosince 2017 • 18:14
Prezidentští kandidáti
Prezidentští kandidáti
• foto: 
Blesk

Průzkumy veřejného mínění i sázkové kanceláře vidí druhé kolo prezidentských voleb jako mimořádně vyrovnané. Zajímavé ale je, že ihned po prvním kole byl pro agentury i sázkovky výrazným favoritem Drahoš.

Průzkumy veřejného mínění v posledních několika volbách prošly těžkou zkouškou. Většina agentur totiž nezachytila například přesun voličské přízně při minulých prezidentských volbách od Jana Fischera ke Karlu Schwarzenbergovi.

V posledních parlamentních volbách zase podcenily Piráty, SPD, STAN i Babišovo ANO. Naopak přecenily ČSSD a KSČM. A to dost dramaticky.

Sázkové kanceláře

Sázkové kanceláře do prvního kola jednoznačně favorizovaly Miloše Zemana – kurz na něj byl například u Fortuny 1,5, zatímco na Jiřího Drahoše 2,9. Hned po prvním kole se to otočilo. Drahoše Fortuna začala vidět jako favorita s kurzem 1,51 a Zemana jako méně pravděpodobného vítěze s kurzem 2,5.

Brzy se ale sázky na Zemana začaly množit, takže na začátku volebního týdne (pondělí 22. ledna) Fortuna otočila znovu: Zeman má kurz 1,91 a Drahoš 1,92. Konkurenční Tipsport to vidí ještě vyrovnaněji – oba má s kurzem 1,91. Sázkové kanceláře vypisují i hodně netradiční sázky.

Průzkumy a preference - druhé kolo

Median a Kantar TNS pro Českou televizi

Výzkum Medianu vidí druhé kolo jako velmi vyrovnané. Drahoš má sice o něco více rozhodnutých voličů, Zemana ale zvažuje víc těch ostatních.

Preference voličů před druhým kolem prezidentské volby Preference voličů před druhým kolem prezidentské volbyFoto Median a Kantar TNS

Výzkum pro ČT také naznačil, jak si finalisté rozdělí hlasy, které v prvním kole dostali jejich konkurenti. Takto:

Voliči Pavla Fischera – 14,5 % z nich bude volit Zemana, 69 % Drahoše, 16,5 % neví nebo nepůjde

Voliči Michala Horáčka – 10 % z nich bude volit Zemana, 71 % Drahoše, 19 % neví nebo nepůjde

Voliči Marka Hilšera – 12 % Zemana, 70,5 % Zemana, 17,5 % neví nebo nepůjde

Voliči Mirka Topolánka – 18,5 % Zemana, 49,5 % Drahoše, 32 % neví nebo nepůjde

Nevoliči – 23 % Zemana, 16 % Drahoše, 61 % neví nebo nepůjde 

STEM/MARK Pro MF Dnes

Výzkum společnosti STEM/MARK je příznivější pro Jiřího Drahoše. Ten by měl dostat 47 procent hlasů z dotázaných, Miloše Zemana hodlá volit 43 procent.

Pro Jiřího Drahoše ale může být zrádné, že zatímco Zeman je nejlepším kandidátem pro 35 procent lidí, Drahoše jako nejlepšího kandidáta vidí jen 28 procent lidí. Ostatní ho chtějí podpořit hlavně proto, že nechtějí Zemana. Navíc i mezi lidmi, kteří v prvním kole nevolili a teď to zvažují, převažují příznivci současného prezidenta.

Odhad přelivu hlasů od čtyř neúspěšných kandidátů na prezidenta k finalistům Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi Odhad přelivu hlasů od čtyř neúspěšných kandidátů na prezidenta k finalistům Miloši Zemanovi a Jiřímu DrahošoviFoto Blesk - Jarmila Hluchá a průzkum agentur STEM/MARK a Median

Kdo vyhraje volby?

Projekt výzkumníků Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy favorizuje Jiřího Drahoše. Čísla projektu ukazují pravděpodobnost zvolení.

Prezidentský model podle Univerzity Karlovy Prezidentský model podle Univerzity KarlovyFoto Univerzita Karlova, kdovyhrajevolby.cz

Také tento projekt před prvním kolem favorizoval Miloše Zemana, po prvním kole se však všechno otočilo a Drahošovi chvíli model přisuzoval skoro 62procentní pravděpodobnost vítězství. Teď výzkumníci vidí pravděpodobnost Drahošova vítězství na 54 procent. 

Jak to vypadalo před prvním kolem voleb

U nadcházejících prezidentkých voleb se jednotlivé agentury v odhadech voličské přízně dost liší, byť na jejich obranu je třeba říct, že dlouho nebylo jasné, kdo bude kandidovat a například Topolánek naskočil do kampaně na poslední chvíli.

Srovnání volebních preferencí kandidátů na prezidenta ČR Srovnání volebních preferencí kandidátů na prezidenta ČRFoto Miroslav Cvrček, Phoenix research, CVVM, Sanep, Kantar TSN

Kromě klasických průzkumů preferencí jsou tu i další odhady. Například Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy přišla na základě průzkumů i kurzů sázkových kanceláří s výpočtem pravděpodobnosti vítězství jednotlivých kandidátů.
,
Model univerzity už několik týdnů ukazuje jednoznačný trend: Roste pravděpodobnost, že se prezidentem stane Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš. Tato pravděpodobnost je skoro 88 procent, přičemž momentálně je na tom se 44,11 procenty pravděpodobnosti vítězství lépe Zeman.

Naopak více méně setrvale podle modelu klesají šance Mirka Topolánka (méně než 5 procent). Stabilní je pravděpodobnost vítězství Michala Horáčka (kolem 5,5 procenta).

Agentura Stem/Mark zase přišla popisem oblíbenosti kandidátů. Podle agentury má nejvíc jednoznačných odpůrců Mirek Topolánek (64 %), Petr Hannig (48 %) a Miloš Zeman (37 %). Naopak nejméně zavilých odpůrců má Jiří Drahoš a Pavel Fischer (po 18 %).

Jak lidé podporují prezidentské uchazeče v kandidatuře Jak lidé podporují prezidentské uchazeče v kandidatuřeFoto Stem/Mark

Největší podporu kandidatury (“určitě podporuji” a “spíše podporuji”) má podle Stem/Mark Jiří Drahoš (50 %) a Miloš Zeman (47 %). Třetí je Pavel Fischer (40 %). Úplně poslední byl v průzkumu Topolánek (10 %).

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.