nahoru

Drahoš má nejvíc podpisů i darů na účtu, podle bookmakerů může porazit Zemana

Oliver Adámek8. listopadu 2017 • 00:05
Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Když Jiří Drahoš na konci března oficiálně potvrdil svou prezidentskou kandidaturu, kdekdo měl hned za to, že právě on se stane hlavním volebním soupeřem prezidenta Zemana. Podle odhadů sázkových kanceláří se tento předpoklad zatím potvrzuje, zároveň se mu nejlépe daří ve sběru podpisů, jichž měl na konci září už přes sto tisíc. Které politiky uznává nebo jak chce využívat prostory Pražského hradu?

Fyzikální chemik, bývalý předseda Akademie věd a nově kandidát na prezidenta republiky. To je ve zkratce Jiří Drahoš, muž, kterého od vyhlášení kandidatury podpořilo už několik politiků a jenž se zdá být hlavním rivalem současné hlavy státu v lednových volbách. Vůči současnému prezidentovi se Drahoš viditelně vymezuje. Odsoudil jeho cesty do Číny, hodlá zrušit bezpečnostní kontroly na Pražském hradě a zdůrazňuje nutnost ctění ústavy a s ní spojených zvyklostí.

Drahoš a brýle

Jinak se ale Drahoš svými názory pohybuje politicky spíše ve středu, čímž připomíná favorita minulých prezidentských voleb Jana Fischera. V migrační otázce odmítá kvóty a přijímání ekonomických migrantů, stojí ale za pomocí pro válečné uprchlíky. Zdůrazňuje důležitost vzdělání, v němž nás chce jednou vidět mezi špičkou Evropy. Spíše tradiční se zdá být v rodinných otázkách – odmítá manželství stejnopohlavních párů, stát by podle něj měl podporovat především mladé rodiny s dětmi.

V rozhovoru pro Reflex řekl, že nepovažuje za správné jmenovat premiérem trestně stíhanou osobu a za nešťastné dopředu slíbit Babišovi dva pokusy sestavení vlády. Drahoš se obecně snaží působit slušně a nikoho neurazit. Možná největší rozruch vzbudil přoznáním, že brýle nosí, i když už je po operaci očí nepotřebuje.

Transparentní účet

Na transparentním účtu pro volební kampaň má Drahoš momentálně zhruba osm a půl miliónu korun. 

Dary mu posílají především podnikatelé, mimo jiné jej dvěma milióny podpořil miliardář Dalibor Dědek, jenž letos hodlal vstoupit do politiky za Starosty. Právě Starostové a nezávislí společně s KDU-ČSL již předem označili Drahoše jako kandidáta, kterého doporučí svým voličům.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
20,760
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře