Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka Zdroj: Foto Blesk – Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan, Martin Sekanina, ČTK, EPA

Inaugurace 2103: Vojáci připravují na Petříně dělo, z nějž bude vystřelena salva na počest nového prezidenta
Inaugurace 2013: Miloš Zeman prochází branou gigantů na Pražském Hradě a míří na svou první prezidentskou inauguraci
Inaugurace 2013: Miloš Zeman se svou dcerou Kateřinou (vlevo)  a manželkou Ivanou (uprostřed) vchází na hradní nádvoří
Inaugurace 2013: Někteří příznivci Miloše Zemana mají na krku šálu s jeho podobiznou
16
Fotogalerie

Inaugurace prezidenta 2018: Jak bude probíhat, koho Miloš Zeman pozval a jaký je původ slova inaugurace

Miloš Zeman, podruhé zvolený prezident, složí inaugurační slib do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha ve čtvrtek 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Slib následně podepíše, a tím bude uveden do funkce. Zároveň pronese inaugurační projev.

Prezidentská inaugurace Miloše Zemana proběhla před pěti lety také 8. března. Během pronášení slibu má nová hlava státu položenou ruku na slavnostním výtisku slibu, který zní: “Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.”

Poté prezident podepíše slavnostní výtisk slibu, zahraje státní hymna a z Petřína bude vypáleno 21 čestných salv. 

Během prezidentského inauguračního ceremoniálu probíhá přehlídka historických praporů, minule proběhla i vojenská přehlídka na nádvoří Pražského hradu.

Hosté a původ inaugurace

Jako čestní hosté byli pozváni bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií, Dagmar Havlová, diplomaté, akademici, představitelé církví a další osobnosti. Několik z pozvaných se omluvilo, patrně i kvůli špatným vztahům se současným prezidentem.

Zajímavý je původ slova inaugurace. Starověcí Římané ho používali při symbolickém přenášení božské síly na nově zvolené augury, tedy jakési úřední kněze, kteří z letu ptáků odvozovali boží vůli. Na základě pozorování pak radili v otázkách obchodu, náboženství, politiky i soukromých záležitostí.

Program

14:00 Začátek ceremoniálu

14:04 Oříchod praporečníků se státní vlajkou a vlajkou prezidenta republiky

14:06 Příchod Hradní stráže s Ústavou ČR z roku 1993, příchod vojáků v legionářských uniformách se slavnostním provedením Ústavní listiny z roku 1920

14:07 Příchod prezidentského páru a dcery Kateřiny

14:10 Složení slibu prezidentem republiky

14:23 Projev prezidenta Miloše Zemana

14:40 Závěrečné slovo předsedy sněmovny, ukončení schůze

15:20 Uctění památky sv. Václava v kapli sv. Václava.

Inaugurační projev

V roce 2013 Zemanův inaugurační projev obsahoval mimo jiné slib neudělování milostí a amnestií a slib uklidnit a stabilizovat politickou situaci. Zeman také slíbil, že bude hrát roli prostředníka mezi politickými stranami, ale nikoliv roli soudce. Slíbil bojovat proti kmotrům a horoval za možnost zabavení nelegálně získaného majetku. Za ostrov negativní deviace označil neonacistické bojůvky a velkou část českých médií.

Po inauguračním projevu a vojenské přehlídce tehdy Zeman v Katedrále svatého Víta uctil ostatky svatého Václava, o němž dříve řekl, že byl symbolem kolaborace a servility.

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka | Foto Blesk – Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan, Martin Sekanina, ČTK, EPA