nahoru

Inaugurace prezidenta 2018

Miroslav Cvrček15. prosince 2017 • 11:44
Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka
Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 2013 - vojenská přehlídka
• foto: 
Foto Blesk – Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan, Martin Sekanina, ČTK, EPA

Nově zvolený prezident složí inaugurační slib do rukou předsedy Senátu ve čtvrtek 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Slib následně podepíše, a tím bude uveden do funkce. Zároveň pronese inaugurační projev. Bude to znovu Miloš Zeman?

Prezidentská inaugurace Miloše Zemana proběhla před pěti lety také 8. března. Během pronášení slibu má nová hlava státu položenou ruku na slavnostním výtisku slibu, který zní: “Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.”

Zajímavý je původ slova inaugurace. Starověcí Římané ho používali při symbolickém přenášení božské síly na nově zvolené augury, tedy jakési úřední kněze, kteří z letu ptáků odvozovali boží vůli. Na základě pozorování pak radili v otázkách obchodu, náboženství, politiky i soukromých záležitostí.

Inaugurační projev

Během prezidentského inauguračního ceremoniálu probíhá přehlídka historických praporů a vojenská přehlídka na nádvoří Pražského hradu.

V roce 2013 Zemanův inaugurační projev obsahoval mimo jiné slib neudělování milostí a amnestií a slib uklidnit a stabilizovat politickou situaci. Zeman také slíbil, že bude hrát roli prostředníka mezi politickými stranami, ale nikoliv roli soudce. Slíbil bojovat proti kmotrům a horoval za možnost zabavení nelegálně získaného majetku. Za ostrov negativní deviace označil neonacistické bojůvky a velkou část českých médií.

Po inauguračním projevu a vojenské přehlídce tehdy Zeman v Katedrále svatého Víta uctil ostatky svatého Václava, o němž dříve řekl, že byl symbolem kolaborace a servility.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,690
28,750
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře