Marek Hilšer odmítá referenda, ale volá po občanské angažovanosti

Marek Hilšer odmítá referenda, ale volá po občanské angažovanosti Zdroj: ČTK

Prezidentský kandidát Hilšer nepřijímá dary nad sto tisíc a není příznivcem referenda

Marek Hilšer se zpočátku snažil svou kandidaturu podpořit nasbírání dostatečného počtu občanských podpisů. Dal jich dohromady 44 tisíc, nakonec ho ale do boje o Hrad poslaly až podpisy 11 senátorů. Kdo je Marek Hilšer?

Hilšer nejdříve vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Dnes říká, že z politiky vystřízlivěl během stáže ve sněmovně. Následně vystudoval medicínu. Jako lékař se věnuje výzkumu mozkových nádorů a jejich léčbě, účastnil se misí ADRA v Africe, nějakou dobu zastával také pozici předsedy akademického senátu 1. Lékařské fakulty UK.

Už před kandidaturou byl občansky aktivní, organizoval protest proti záměru Topolánkovy vlády transformovat fakultní nemocnice, což byla podle Hilšera snaha je skrytě privatizovat.

K současnému prezidentovi se staví negativně. “Přesto jsem doufal - když vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie a hlásal, že je eurofederalista - že možná bude o něco lepší než Václav Klaus. Ukázalo se, že nebude,” řekl v rozhovoru pro Reflex.

Podpisy

Do podvědomí veřejnosti ale vešel o něco později, ovšem také při protestu. Krátce po ruské anexi Krymu byl mezi aktivisty, kteří na Úřadu vlády dávali svlečení do půli těla najevo nesouhlas s laxním postojem kabinetu k ruskému režimu.

Při sbírání podpisů se Hilšerovi celkem dařilo, počet podpisů dosáhl více než 43 tisíc. Nepřijímal přitom dary nad 100 tisíc korun, sběr stavěl na pomoci dobrovolníků a objíždění republiky. Kýženou hranici 50 tisíc ale nakonec nepřekročil, musel se tedy spolehnout na pomoc 11 senátorů. Kampaň vede hlavně přes sociální sítě, říká, že chce být absolutně nezávislým a občanským kandidátem – proto a priori odmítal bohaté sponzory.

Program nejmladšího kandidáta stojí na šesti bodech a působí spíš jako obecná vize než soupis praktických cílů. Slibuje jako prezident připomínat témata vzdělání, vědy a výzkumu, chce dát příležitost iniciativě pro zprůhlednění politiky. Větší pozornost chce věnovat životnímu prostředí a zdraví, stejně jako dohledu nad fungováním právního státu.

Pro EU i pro NATO

Bezpečnost podle Hilšera garantuje jedině spojenectví s demokratickou Evropou, chce být spolehlivým partnerem pro EU i NATO. Obviněného Andreje Babiše by nepověřil sestavováním vlády, jak uvedl v rozhovoru pro Reflex, kde se také postavil skepticky vůči všelidovým hlasováním. Podle něj totiž referendum nehledá kompromis. „Celá řada referend rozdělila společnost, protože často rozhodla menšina o většině. Snímá také z politiků odpovědnost,“ říká Hilšer.

Ve většině průzkumů se pohybuje kolem jednotek procent voličské podpory, za sebou nechává jen kandidáty Kulhánka, Hanniga a většinou i Hynka.

Nicméně vzhledem k minimu prostředků, které Hilšer do kampaně investoval, stojí za povšimnutí, že se v některých modelech blíží například Michalu Horáčkovi, který naopak do kampaně už teď vložil miliony.