nahoru

Průzkumy preferencí prezidentských kandidátů: Zeman, Drahoš a ti ostatní

Miroslav Cvrček19. prosince 2017 • 18:14
Prezidentští kandidáti
Prezidentští kandidáti
• foto: 
Blesk

Miloš Zeman je jednoznačný favorit prvního kola prezidentských voleb podle všech průzkumů veřejného mínění. Do druhého kola by dnes pravděpodobně postoupil Jiří Drahoš, kterého z odstupem ohrožuje už jen Michal Horáček a Mirek Topolánek.

Průzkumy veřejného mínění v posledních několika volbách prošly těžkou zkouškou. Většina agentur totiž nezachytila například přesun voličské přízně při minulých prezidentských volbách od Jana Fischera ke Karlu Schwarzenbergovi.

V posledních parlamentních volbách zase podcenily Piráty, SPD, STAN i Babišovo ANO. Naopak přecenily ČSSD a KSČM. A to dost dramaticky.

U nadcházejících prezidentkých voleb se jednotlivé agentury v odhadech voličské přízně dost liší, byť na jejich obranu je třeba říct, že dlouho nebylo jasné, kdo bude kandidovat a například Topolánek naskočil do kampaně na poslední chvíli.

Srovnání volebních preferencí kandidátů na prezidenta ČRSrovnání volebních preferencí kandidátů na prezidenta ČR

Kromě klasických průzkumů preferencí jsou tu i další odhady. Například Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy přišla na základě průzkumů i kurzů sázkových kanceláří s výpočtem pravděpodobnosti vítězství jednotlivých kandidátů.
,
Model univerzity už několik týdnů ukazuje jednoznačný trend: Roste pravděpodobnost, že se prezidentem stane Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš. Tato pravděpodobnost je skoro 88 procent, přičemž momentálně je na tom se 44,11 procenty pravděpodobnosti vítězství lépe Zeman.

Naopak více méně setrvale podle modelu klesají šance Mirka Topolánka (méně než 5 procent). Stabilní je pravděpodobnost vítězství Michala Horáčka (kolem 5,5 procenta).

Agentura Stem/Mark zase přišla popisem oblíbenosti kandidátů. Podle agentury má nejvíc jednoznačných odpůrců Mirek Topolánek (64 %), Petr Hannig (48 %) a Miloš Zeman (37 %). Naopak nejméně zavilých odpůrců má Jiří Drahoš a Pavel Fischer (po 18 %).

Jak lidé podporují prezidentské uchazeče v kandidatuřeJak lidé podporují prezidentské uchazeče v kandidatuře

Největší podporu kandidatury (“určitě podporuji” a “spíše podporuji”) má podle Stem/Mark Jiří Drahoš (50 %) a Miloš Zeman (47 %). Třetí je Pavel Fischer (40 %). Úplně poslední byl v průzkumu Topolánek (10 %).

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,690
28,750
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře