Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: archiv Blesku

Registrované partnerství už i pro heterosexuály: V Británii toho na Silvestra využijí tisíce párů

Tisíce heterosexuálních párů dnes Anglii a Walesu vstoupí do registrovaného partnerství, které jim nyní umožňuje novela zákona. Původně bylo registrované či civilní partnerství, vyhrazeno jen homosexuálním dvojicím. Registrované partnerství umožňuje párům, které sdílí společnou domácnost, ale nechtějí vstoupit do manželství, získat stejné výhody jako manželské dvojice. Někteří lidé tento typ svazku upřednostnit, jelikož jej vnímají jako rovnocenější a méně nábožensky a historicky zatížený než manželství.

Registrované partnerství párům opačného pohlaví přiděluje stejná majetková, penzijní, dědická a daňová práva jako manželům. Podle vládních odhadů v Británii příští rok vznikne až 84 tisíc registrovaných partnerství, která byla doposud vyhrazena pouze homosexuálům. V celé zemi sdílí domácnost přibližně 3,3 milionu dvojic, aniž by byli manželé.

Právní úprava přichází po soudním vítězství partnerské dvojice Rebeccy Steinfeldové (38) a Charlese Keidana (41), kteří usilovali o rozšíření registrovaného partnerství také pro heterosexuální páry. Ve sporu se státem se v roce 2018 odvolali k britskému nejvyššímu soudu, který jim dal za pravdu. Oba partneři, kteří vychovávají dvě děti, spolu žijí od roku 2010 a uvádějí, že „dědictví manželství“, které „po staletích zacházelo s ženou jako s majetkem“ pro ně nebylo možnou alternativou. Jejich advokát soudu sdělil, že vůči manželství mají „hluboce zakořeněné a skutečné ideologické výhrady“.

Oproti tomu britské homosexuální páry si od roku 2014 mohly vybrat mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím. Podle aktivisty za práva sexuálních menšin Petera Tatchella „nikdy nebylo fér, že páry stejného pohlaví mají dvě možnosti, kdežto páry opačného pohlaví pouze jednu: manželství“. Řada evropských zemí jako státy Beneluxu a Estonsko registrované partnerství i pro heterosexuální páry zavedla již dříve. Novinka ale nezačíná platit po celé Velké Británii, skotský parlament podobnou normu teprve projednává.

Některé dvojice uvádějí, že uzavření registrovaného partnerství, také zvaného „civilní“, je pro jejich vztah jen formalita s výhodou právní ochrany, a to i v případě ukončení vztahu. Jiné jako Deborah Williamsová a Dave Shaw, kteří mají za sebou 31 let společného života, uzavírají registrované partnerství úmyslně kvůli svým politickým a sociálním ideálům. Webový designér Shaw vysvětluje, že pro „patriarchální, náboženské a konzervativní asociace tradičního manželství“ s partnerkou nechtějí manželský svazek, nýbrž právě registrované partnerství.