nahoru

Život v lesbické komunitě: Ženy zde chtěly vést emancipovanější život a zažít skutečnou lásku

Martin Mrázek 10. února 2023 • 11:10
Život v lesbické komunitě: Ženy zde chtěly vést emancipovanější život a zažít skutečnou lásku
foto: University of Oregon

Až do příchodu sexuální revoluce v 60. letech 20. století byla Ruth Shook vzornou manželkou. Na prahu čtyřicítky se starala o pět dětí a s manželem žila takřka 15 let. Ve všeobecně uvolněnějších poměrech si však začala uvědomovat touhu po emancipovanějším způsobu života a skutečné lásce. V roce 1965 nakonec dala u soudu manželovi sbohem a již jako oficiální lesba a feministka opustila navždy rodnou Philadelphii.

Společně s několika dalšími ženami vyrazila karavanem do jižního Oregonu, kde poznala svou životní partnerku Jean. Obě si změnily příjmení na Mountaingrove podle názvu komunity, ve které tehdy žily a v níž strávily několik následujících let. V roce 1978 pak ženy společně zakoupily pozemky poblíž usedlosti Wolf Creek v Oregonu, na nichž založily vlastní lesbickou komunu s názvem Rootworks.

Ruth Mountaingrove zde začala pořádat tzv. ovulační semináře. V nich se navzdory názvu účastníci věnovali fotografii. S výukou v Rootworks pomáhala i slavná fotografka Tee Corinne. Workshopy se v lesbické komuně pořádaly šest let a měly za cíl odhalit rozdíly mezi tím, jak mužští fotografové vidí ženy a jak se ženy vidí samy. Na základě seminářů vznikl dokonce i samostatný časopis The Blatant Image, který vedly absolventky kurzů.

Právě od nich pochází většina snímků, díky nimž můžete v galerii nahlédnout do zákulisí alternativního způsobu života těchto žen:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.