nahoru

KLDR po neúspěšném summitu s Trumpem popravila diplomaty, tvrdí jihokorejský list

ČTK 31. května 2019 • 12:40
Donald Trump a Kim Čong-un na únorovém summitu - ilustrační snímek
Donald Trump a Kim Čong-un na únorovém summitu - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Severní Korea při čistce v diplomatických kruzích po neúspěšném únorovém summitu v Hanoji popravila svého hlavního vyjednavače v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchola. Agentura Reuters uvedla, že to dnes napsal jihokorejský list Čoson ilbo. Podle článku byli popraveni i další čtyři vysoce postavení činitelé severokorejské vlády. Reuters se nepodařilo zprávu o popravě vládních činitelů ihned ověřit a agentura AP uvádí, že je třeba ji brát s rezervou.

Čoson ilbo s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s událostmi napsal, že popravy byly vykonány v březnu na letišti za Pchjongjangem. Pětice diplomatů byla údajně odsouzena na smrt za špionáž pro USA. "Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy, za špatné informování o vyjednávání a nepochopení amerických úmyslů," uvedl k případu Kim Hjok-čchola zdroj jihokorejského listu Čoson ilbo.

Do pozice hlavního vyjednavače s USA se přitom Kim Hjok-čchol podle médií dostal těsně před únorovým summitem amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Reuters uvádí, že byl považován za vycházející hvězdu severokorejské diplomacie, avšak o jeho odbornosti či působení v rámci vyjednávání o denuklearizaci mnoho známo není. Summit ve vietnamské metropoli ztroskotal kvůli požadavku Pchjongjangu na zrušení všech amerických sankcí. Jednání skončila předčasně a bez společného prohlášení.

Reuters se nepodařilo zprávu o popravě vládních činitelů ihned ověřit a agentura AP uvádí, že je třeba ji brát s rezervou. "Je důležité zmínit, že jihokorejská média i vláda v Soulu v minulosti vícekrát přinesly zákulisní zprávy o procesech v Severní Koreji, které se později ukázaly jako nepravdivé," píše AP.

Podle nejmenovaného diplomatického zdroje Reuters jistá zjištění nasvědčují tomu, že Kim Hjok-čchol a další vládní pracovníci byli za nezdar únorového summitu potrestáni. Zdroj však zmínil odeslání diplomatů do pracovních táborů, o popravě prý nejsou žádné důkazy. Podle Čoson ilbo putoval po hanojském summitu do pracovního tábora jeden z dříve nejvýznamnějších poradců vůdce Kima generál Kim Jong-čchol.

Vyjednávání o denuklearizaci Korejského poloostrova jsou po únorovém jednání Trumpa s Kimem na mrtvém bodě, protože KLDR požaduje ukončení sankcí, ale Washington má za to, že Pchjongjang na to neprokázal dostatečnou míru odzbrojení. Podle AP rostou obavy z návratu KLDR k nepřátelskému vystupování a zbrojním testům.

V posledních týdnech Severní Korea opět testovala rakety krátkého doletu. Podle japonské vlády či Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona tím porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Trump se nechal slyšet, že jej testy neznepokojují.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.