Bednářová: Británie je multikulturní ráj, no-go zóny tam byly vždycky. Bojím se o ni, v EU bude strašně chybět | Reflex.cz
nahoru

Bednářová: Británie je multikulturní ráj, no-go zóny tam byly vždycky. Bojím se o ni, v EU bude strašně chybět

Čestmír Strakatý31. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Veronikou Bednářovou
• video: 
Prostor X

Nikdy nevím, v jakém stavu tu zemi najdu. Reportérka Veronika Bednářová se pravidelně vrací do Velké Británie. Potkává se s lidmi, kteří čekají na brexit s optimismem a věří, že bude líp. Mezitím už se ale v zemi zdražuje a frustrace lidí roste. Situaci uklidňuje specifická nátura Britů, jinde už by prý byli lidé v ulicích. Země by si navíc zasloužila druhé referendum.

Bednářová zažila kampaň před brexitem. Starší lidé podle ní skutečně doufali, že peníze, které jim sliboval slavný červený autobus, půjdou do zdravotnictví. Je to ale nesmysl. Agresivní kampaň si našla snadněji ovlivnitelné lidi. V Britech už je ale cítit bobtnající napětí a situaci tak trochu zachraňuje jejich ukázněnost a „správnost“.

S migrací se podle Bednářové Velká Británie potýká už desítky let a vlastně ji vyřešila a zvykla si na ni. Je to multikulturní ráj, ve kterém byly nějaké no-go zóny vždy. Situaci přitom paradoxně zhoršila tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová, když v roce 2010 omezila počet policistů v ulicích Londýna. Kriminalita pak raketově vzrostla a i to teď nese svoje ovoce.  Běžní Britové už jsou přitom z brexitu unavení a chtějí, aby se prostě nějak vyřešil. Bednářová říká, že se v zemi otevřely staré rány, jako je třeba situace se Severním Irskem, kde by se skutečně na hranicích mohlo znovu střílet.

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká…

Británie teď asi nemá jinou možnost než dát vše do ruky Borisi Johnsonovi. Podle Bednářové to byl lepší novinář než politik. Jeho charisma ale na lidi funguje a je to vlastně celosvětový trend. I v USA prý elity zapomněly na obyčejné lidi, kteří pak uvěřili někomu, kdo jim sliboval líbivé věci. Spojené státy ale Trumpa přežijí a pak se vrátí do svých kolejí. O Velkou Británii se Bednářová bojí víc.

Jak na běžný život Britů teď dopadá brexit? Co o něm vlastně rozhodlo a proč? Můžou se Spojené státy stát znovu společností, kterou vedou starší bílí muži? A v čem je metoo tak trochu hon na čarodějnice?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Vondra: Lili na mě kýble špíny, návrat je satisfakce. EU páchá sebevraždu, invazi…
Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější