Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká identita se možná brzy sesype | Reflex.cz
nahoru

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká identita se možná brzy sesype

Čestmír Strakatý7. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Strachem
• video: 
Prostor X

S českým národem to není tak špatné. Podle režiséra Jiřího Stracha umíme byt tolerantní a přátelští, když chceme. Problém je, že většinou nechceme. Strach v Česku vidí nesvornost a hádavost a snaží se spojovat. Negativa lidské povahy je podle něj možné vyčíst už ze Starého zákona. Teď se ale snažíme být sami sobě bohem. Mantinely svobody rozšiřujeme tak daleko, že svobodu vlastně omezujeme.

Podle Stracha se to projevuje v komunikaci mezi lidmi. Za názory, které nejsou většinově přijatelné, se dehonestuje a zesměšňuje. Zažívá to na vlastní kůži, třeba když řekne, že je katolík, nebo když v diskuzích brání tradiční hodnoty. Znemožnit ho ale údajně chtěli i kvůli filmu Operace Silver A. Rysem dnešní doby podle Stracha je, že kvůli zašlapání oponenta do hlíny lidé použiívají lži. Je prý děšivé, že to společnost přestává vnímat jako problém. Možná i proto se moderním dějinám znovu věnovat nechce.

Ze sporů v církvi je Strach smutný. Měla by se prý spojit a nehádat se v médiích. Kauzu sexuálního obtěžování dětí faráři vidí jako problém, jehož ďábelské rozměry se teď dostávají na povrch. Zdůrazňuje ale, že oběti jsou i mezi falešně obviněnými faráři. Podle Stracha se objeví spousta lidí, kteří na tom tématu budou chtít vydělat a položí těžko dokazatelná obvinění.

 

Václav Klaus ml.: Ve Sněmovně asi skončím, prezidenta nevylučuji. Chci Česko měnit,…

V Česku se podle Stracha tradice stále drží, ale multikulturní svět nám je pomalu bere. Vidí to třeba v tom, jak Ježíška nahrazuje Santa Claus. Je to prý možná jeden z posledních kamínků, na kterém stojí naše identita. A když i ten zmizí, celá česká kultura a národ se sesypou jako domeček z karet.

Kde v českém filmu vidí Jiří Strach pozérský intelektualismus? Kdy se podle něj z filmařů stávají populisté? Proč ho baví provokovat a nemá rád termín pražská kavárna? Čím mu vadí pýcha intelektuálů? A o čem bude jeho další film?

Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o…
Herečka Stárková: Užívám si své tělo, Most! není Dallas a má jasný konec. Rasistům…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější