Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o dalších pohlavích je venku | Reflex.cz
nahoru

Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o dalších pohlavích je venku

Čestmír Strakatý28. února 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Janou Valdrovou
• video: 
Prostor X

Jazykovědkyně Jana Valdrová říká, že je matkou kritické reflexe sexismu v češtině. Jako první prý mluvila o tom, že český jazyk může být sexistický a ubližovat ženám a sexuálním menšinám. Může za to vývoj moci v Česku, která je mužská, i doba komunismu, kdy nás minula sexuální revoluce a ženy měly pocit, že prostě zvládají víc. Podle Valdrové se taky konečně dostává na povrch pravda o existenci dalších pohlaví.

Sexismus je v češtině naprosto běžný, míní Valdrová. Ženy diskriminuje a pomáhá je držet pod pokličkou. Začíná to už u slovní zásoby a názvů profesí, které směřují děti do určitých drah. Děti by se prý měly o sexismu v jazyce učit už na základní škole. Jazyk ale může být taky součástí sexuálního násilí. To třeba politici často zlehčují, což je prostě špatně.

Podle Valdrové si české ženy během komunismu nemohly zformulovat, co jsou a co chtějí. Mohla za to cenzura i to, že se Česku vyhnuly některé společenské fenomény. Po roce 1989 se ale prý ukázalo, že nechtějí zůstávat doma a nejde jim o naplňování rolí, ke kterým jsou podle některých geneticky předurčené. V 90. letech tu navíc podle Valdrové proběhla sexuální pseudorevoluce, která pokřivila náš vztah k sexu.

Šéf Senátu Kubera: Všichni se dožijeme komunismu, Češi peníze na obědy pro děti propijí…

Valdrová říká, že se v Česku konečně dostává ven pravda o existenci dalších pohlaví a to by měla reflektovat i čeština. Mají totiž málo prostoru. Třeba neutrální označení toalet je podle ní úplně normální a slušné. Nikdo navíc kvůli tomu prý neutrpí újmu. Z médií se k lidem podle Valdrové dostávají o třetím pohlaví zkreslené informace, což brzdí pokrok.

Co je to Kuberův syndrom? V čem je čeština sexistická? Proč někteří politici zlehčují znásilnění a jaké to má dopady? Co by se mělo změnit? A měla by po prezidentu Zemanovi přijít prezidentka?

Herec Jan Cina: Miloval jsem dívky, ale nestačilo to. Chci manželství gayů a leseb,…
Kartous: Diletanti vládnou, přišli jsme o 30 let. Víceleté gymply se plní lepšodětmi,…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější