Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o dalších pohlavích je venku | Reflex.cz
nahoru

Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o dalších pohlavích je venku

Čestmír Strakatý28. února 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Janou Valdrovou
• video: 
Prostor X

Jazykovědkyně Jana Valdrová říká, že je matkou kritické reflexe sexismu v češtině. Jako první prý mluvila o tom, že český jazyk může být sexistický a ubližovat ženám a sexuálním menšinám. Může za to vývoj moci v Česku, která je mužská, i doba komunismu, kdy nás minula sexuální revoluce a ženy měly pocit, že prostě zvládají víc. Podle Valdrové se taky konečně dostává na povrch pravda o existenci dalších pohlaví.

Sexismus je v češtině naprosto běžný, míní Valdrová. Ženy diskriminuje a pomáhá je držet pod pokličkou. Začíná to už u slovní zásoby a názvů profesí, které směřují děti do určitých drah. Děti by se prý měly o sexismu v jazyce učit už na základní škole. Jazyk ale může být taky součástí sexuálního násilí. To třeba politici často zlehčují, což je prostě špatně.

Podle Valdrové si české ženy během komunismu nemohly zformulovat, co jsou a co chtějí. Mohla za to cenzura i to, že se Česku vyhnuly některé společenské fenomény. Po roce 1989 se ale prý ukázalo, že nechtějí zůstávat doma a nejde jim o naplňování rolí, ke kterým jsou podle některých geneticky předurčené. V 90. letech tu navíc podle Valdrové proběhla sexuální pseudorevoluce, která pokřivila náš vztah k sexu.

Šéf Senátu Kubera: Všichni se dožijeme komunismu, Češi peníze na obědy pro děti propijí…

Valdrová říká, že se v Česku konečně dostává ven pravda o existenci dalších pohlaví a to by měla reflektovat i čeština. Mají totiž málo prostoru. Třeba neutrální označení toalet je podle ní úplně normální a slušné. Nikdo navíc kvůli tomu prý neutrpí újmu. Z médií se k lidem podle Valdrové dostávají o třetím pohlaví zkreslené informace, což brzdí pokrok.

Co je to Kuberův syndrom? V čem je čeština sexistická? Proč někteří politici zlehčují znásilnění a jaké to má dopady? Co by se mělo změnit? A měla by po prezidentu Zemanovi přijít prezidentka?

Herec Jan Cina: Miloval jsem dívky, ale nestačilo to. Chci manželství gayů a leseb,…
Kartous: Diletanti vládnou, přišli jsme o 30 let. Víceleté gymply se plní lepšodětmi,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější