Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům není daleko, říká Jakub Szántó | Reflex.cz
nahoru

Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům není daleko, říká Jakub Szántó

Čestmír Strakatý22. března 2019 • 06:00
Prostor X. Rozhovor s Jakubem Szántem
• video: 
Prostor X

Není to s námi tak špatné. Bývalý zpravodaj na Blízkém východě a reportér z mnoha konfliktů Jakub Szántó díky tomu, co viděl, získal důvěru v lidi. Z většiny se ani v extrémních podmínkách nestala zvířata. I o tom je kniha Za oponou války, kde Szántó popisuje to, co normálně není vidět. Třeba jak důležitý je někdy humor.

Je to prý české specifikum, jsme schopní si i v těžkých situacích dělat srandu sami ze sebe. Szántó říká, že zažil nebezpečné situace, ale jestli mu šlo o život, zpětně nedokáže posoudit. Příběhy lidí, které potkal, ho ale naplnily dobrým pocitem z toho, že to s lidmi ještě není tak špatné. Třeba když se i syrští uprchlíci bojující o život nezlomí. Češi mají obrovské štěstí, kde se narodili. Je to tu prý v kontextu situace jinde ve světě skvělé.

Szántó popisuje, že jeho vnímání osudů lidí a nebezpečí hodně změnilo narození prvního dítěte. V Izraeli jeho rodině doslova vybuchovaly rakety nad hlavou, ale naučili se s tím žít. Třeba se schovávat v nejpevnější části bytu během protiraketového alarmu. Jejich životu přitom dominovala práce zpravodaje několik let prakticky neustále.

Andert: Manželky džihádistů lžou, viděla jsem příšerné věci a přežila díky štěstí,…

Nevraživost mezi Palestinci a Izraelci Szántó chápe. V konfliktu se prolilo příliš krve a vzájemné propojení je příliš velké na to, aby mohlo přijít nějaké jednoduché řešení. Samostatná Palestina jím prý není. Dnes tam aspoň není válka. Lidé se sice zabíjí, ale ne každý den. Situace prostě není černobílá. Szántó přitom dodává, že mu chodí nenávistné e-maily od stoupenců Palestinců i Izraele.

Proč je podle Jakuba Szántó antisemitismus teď obrovský problém? V čem mu vadí postoj mlčící většiny? Jaký to je pocit, když vám nad hlavou vybuchují pravidelně rakety? A jak těžké je dát svůj život do rukou takzvanému fixerovi?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Janek Rubeš: Praha by mohla Hrad zavřít, kontroly jsou šílenství, v centru města už…
Singer: Hrozby rostou, musíme posílit armádu. EU je jako Rakousko-Uhersko před válkou
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější