Děsivé snímky, které měly skončit v řece. Fotografie mrtvých, které způsobily fotožurnalistickou revoluci | Reflex.cz
nahoru

Děsivé snímky, které měly skončit v řece. Fotografie mrtvých, které způsobily fotožurnalistickou revoluci

Tereza Stonišová20. května 2019 • 11:30
Děsivé snímky, které měly skončit v řece. Fotografie mrtvých, které způsobily fotožurnalistickou revoluci
foto: Vice

Revoluce fotožurnalistiky, která přišla od policie. I tak by se dala nazvat ve zkratce hlavní myšlenka knihy Vraždy v New Yorku 1910-1920, kterou právě vydalo nakladatelství Thomas Dunne Books. Autor Wilfried Kaute zde publikoval snímky, které měly původně skončit v Hudsonu. Fotografie vražd, které pořizovali policejní fotografové, se staly předchůdci reportážní fotografie.

Ve 30. letech minulého století inovoval fotožurnalistiku fotograf, který si říkal Weegee, vlastním jménem Usher Fellig, pozoruhodným stylem reportážní fotografie. Chodil po nocích v ulicích New Yorku a zachycoval, co viděl okolo sebe. Často viděl temnou a ponurou tvář města, které nikdy nespí, i s jejími postavičkami, zloději, zločinci, vrahy i jejich oběťmi. Weegee je považován za průkopníka reportážní fotografie. Málokdo ale ví, kde vlastně tento způsob fotografování má své kořeny.

Neviditelné polonahé krasavice: Modelky, které dokonale splývají s okolním prostředím

Ty poodhaluje kniha Wilfrieda Kauteho, který okomentoval a popsal snímky policejních vyšetřovatelů a fotografů z let 1910 – 1920. Jsou to snímky, které se našly zcela náhodou, a které byly určeny k likvidaci. Naštěstí ale zůstaly zachovány, a i kvůli jejich podivuhodnému osudu nyní vznikla pozoruhodná publikace.

Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty

Většinu knihy tvoří snímky mrtvých, přesněji zavražděných mužů a žen, které fotografovali policisté. Fotili je z různých úhlů, většinou tak, aby byli schopni co nejpřesněji ze snímků odhalit každý detail. Většina obětí tak byla vyfocena nejméně dvakrát. Na výběr snímků z nové publikace se můžete podívat v galerii:

Nacisté odvážejí „Cikány“ do lágrů. Unikátní snímky ukazují krutý osud romské populace…
Nahlédněte do života v lesbické komuně prostřednictvím unikátních fotografií

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější