Americký rebel, herec Sean Penn, točí dokument o brutálně zavražděném saúdském novináři | Reflex.cz
nahoru

Americký rebel, herec Sean Penn, točí dokument o brutálně zavražděném saúdském novináři

Daniel Baret6. prosince 2018 • 18:00
Herec a politický aktivista Sean Penn v tureckém Istanbulu, kde podle všeho natáčí dokument o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Herec a politický aktivista Sean Penn v tureckém Istanbulu, kde podle všeho natáčí dokument o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
• foto: 
Profimedia.cz

Známý americký herec a režisér Sean Penn (58), který také proslul nepochopitelnou podporou některých diktátorů, se objevil v tureckém Istanbulu a podle dostupných informací natáčí dokument o říjnové vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího, která otřásla světem. Penn se podle tureckých médií a sociálních sítí pohyboval se štábem v okolí konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, kde byl novinář brutálně zavražděn.

Podle blízkovýchodního webu Middle East Eye, se měl Sean Penn sejít i s Hatice Cengizovou, manželkou zavražděného novináře. Ta pochází a žije v Istanbulu. Turecká pobočka stanice BBC pak uvedla, že známý americký herec a režisér byl v největším tureckém městě doprovázen zhruba deseti lidmi, včetně štábu a ochranky. Měl také požádat o setkání s některými vysokými úředníky.

Jeho pobytu v Istanbulu si všimla i mnohá arabská média. Prosaúdská televize Al-Arabíja se například na svém webu ptala, zda se „Penn opět spojil s radikálním Muslimským bratrstvem, tentokráte na filmu o Chášukdžím?“. Narážela na to, že novinář byl kdysi členem organizace Muslimské bratrstvo, které je v mnoha směrech velmi radikální a propaguje islámské zřízení států. Chášukdží také v minulosti sympatizoval s extrémním islámem a udělal několik rozhovorů s teroristou Usámou bin Ládinem.

Přední čeští tvůrci se spojili s charitativními projekty a pomohou nemocným i přírodě

Sean Penn, který získal dva prestižní Oscary za filmy Tajemná řeka a Milk, je také vášnivým politickým aktivistou. Někdy ale podporuje i totalitní režimy. V roce 2008 například navštívil kubánského prezidenta Raúla Castra a o čtyři roky později venezuelského diktátora Huga Cháveze. V listopadu 2015 se sešel s mexickým narkobaronem Joaquínem „El Chapo“ Guzmánem, aby s ním udělal rozhovor.

Kauza kolem Džamála Chášukdžího v posledních týdnech silně rezonuje ve světě. Tento novinář, který žil v dobrovolném exilu v USA, byl podle několika svědectví brutálně zavražděn saúdskoarabským komandem speciálně vyslaným pro tento účel do Istanbulu. Chášukdží tam navštívil konzulát Saúdské Arábie 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Pak se ale potvrdily informace, že byl zavražděn. Podle zatím zveřejněných důkazů spáchal zločin saúdskoarabský teokratický režim, který Chášukdží v posledních letech tvrdě kritizoval. V minulosti ovšem sám koketoval s islamismem.

Zeman si vymyslel výrok prof. Höschla o Babišovi mladším, ředitel Národního ústavu…
Američan chtěl šířit víru u tajemného izolovaného kmene. Ten ho okamžitě zabil

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější