nahoru

Přední čeští tvůrci se spojili s charitativními projekty a pomohou nemocným i přírodě

Viliam Buchert 6. prosince 2018 • 10:50
Přední čeští tvůrci se spojili s charitativními projekty a pomohou nemocným i přírodě
foto: Pilsner Urquiell

Předvánoční čas je tradičně spojený také s nejrůznějšími charitativními a humanitárními projekty, které pomáhají sociálně potřebným, nemocným, nebo jsou peníze věnovány například na zachování dobrého životního prostředí. Zajímavé pak je, když tyto bohulibé snahy podpoří svými díly přední designéři a další umělci.

Například Plzeňský Prazdroj už od roku 2012 spolupracuje na dobročinné akci s Centrem Paraple, jehož služeb využije ročně více než 1400 klientů, kteří potřebují pomoc ve své nemoci. Jedná se o vozíčkáře. Prazdroj nechává vyrábět unikátní pivní lahve, které se pak prodají v dražbě a peníze putují do Centra paraple. Loni tato akce vynesla 1,7 milionu korun a cena nejdražší lahve byla až 250 tisíc korun. V souvislosti se 100. výročím vzniku Československa bylo letos vyrobeno 10 lahví, které připomínají slavné výročí. Každá z nich reprezentuje jednu dekádu posledních sta let naší historie.

„Po obvodu každé z lahví je vybroušeno sto faset symbolizujících 100 let republiky, do křišťálové zátky je pak vtisknuta československá trikolora. K dekoraci ručně foukané křišťálové lahve jsme využili výjimečný robotický brus sklárny Bomma,“ popisují dílo jeho autoři, designéři studia deFORM Václav Mlynář a Jakub Pollág.

Kolik tento rok láhve Prazdroje vynesou, se uvidí 13. prosince, kdy proběhne na zpravodajském serveru iDnes.cz jejich aukce. „Za peníze z minulého ročníku jsme nakoupili terapeutické, kompenzační a sportovní pomůcky pro zlepšení kvality života našich klientů a část získaných prostředků jsme použili na dofinancování mezd osobních asistentů. Bez jejich práce by bylo poskytování našich služeb téměř nemožné,“ vysvětluje pak David Lukeš, ředitel Centra Paraple.

Se sklem je spojený i další charitativní projekt. Nadační fond Veolia nedávno spustil e-shop, ve kterém se dají objednat i křišťálové karafy, jejichž design poprvé vytvořili studenti Ateliéru skla pod vedením renomovaného skláře, sochaře a pedagoga Ronyho Plesla z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Akce pomáhá ve dvou směrech.

Jednak se jedná o projekt „Vraťme vodu přírodě“, ve kterém Český svaz ochránců přírody vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje, dlouhodobě chrání a tím je uchovává přírodě. Druhým je „Voda pro Afriku“, v rámci kterého je výtěžek věnován na opravy a budování vodních zdrojů v jižní Etiopii. Zde je partnerem nezisková organizace Člověk v tísni. „Vždy u toho podporujeme lokální výrobce a dodavatele,“ říká Eva Kučerová, ředitelka komunikace pro střední a východní Evropu skupiny Veolia.

Poslední neděli se pak na pražském Žofíně například konala velká aukce Galerie Kodl, kde se prodala díla za téměř 220 milionů korun. Část zisku poputuje na projekt Paměť národa, což je mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století.Klíčová slova: charita, zprávyDiskuse ke článku