nahoru

Krásná ve své nedokonalosti: Modelka se vzácnou genetickou vadou oslnila svět

pos5. prosince 2018 • 15:10
Krásná ve své nedokonalosti: Modelka se vzácnou genetickou vadou oslnila svět
foto: ilka-bruehl.de

Dokonalý vzhled není všechno. To naplno dokazuje šestadvacetiletá německá modelka Ilka Brühlová. Dívka se narodila se vzácnou genetickou poruchou, ale díky své vůli a píli se nyní stala hvězdou modelingu a dokázala, že ani těžká vrozená nemoc na kráse neubírá. Podle jejích slov je „potřeba ukazovat, že každý člověk je krásný“. A ona sama to dělá každý den.

Ilka Brühlová se narodila s ektodermální dysplazií. Tato genetická porucha způsobila, že měla místo nosu pouze štěrbinu a z velké části zarostlé dýchací cesty. Kromě toho jí u pravého oka chyběly slzné kanálky, takže oko bylo vyčerpané a hrozilo jí oslepnutí.

Život Ilky nebyl tedy rozhodně jednoduchý, v dětství se podrobila deseti náročným operacím. Kromě lékařských zákroků musela ovšem vydržet daleko horší věci a těmi byly posměch a šikana okolí. Nízké sebevědomí způsobilo, že se po celý život potýkala s pochybnostmi o sobě samé a také s hanbou.

V roce 2014 se rozhodla skoncovat s minulostí, když ji oslovil profesionální fotograf a ona jeho nabídku přijala. „Na cestě k fotografovi jsem byla tak vyděšená a nervózní, že jsem se každou chvíli chtěla otočit a jít zpátky domů. Bála jsem se, že až mě spatří ve skutečnosti, bude se mi smát. A že se budou smát i všichni, kdo mé snímky uvidí,“ napsala Ilka na svých webových stránkách.

Naštěstí byl opak pravdou, když snímky zveřejnila, byla překvapena obrovským množstvím kladných reakcí. To ji povzbudilo, dodalo sebevědomí a hlavně chuť do další práce a života. Ilka od té doby tvrdí: „Existuje pouze jeden způsob, jak být ošklivý – mít špatný charakter. Nikdo se nesmí stydět a schovávat kvůli svému vzhledu.“

 

pos
Diskuse ke článku