nahoru

Od plenek až po prezidentský post. Životní cesta zesnulého George Bushe ve 28 snímcích. Podívejte se

Clara Zangová 5. prosince 2018 • 15:50
Od plenek až po prezidentský post. Životní cesta zesnulého George Bushe ve 28 snímcích. Podívejte se
foto: Vintag

Nedávno zesnulý George H. W. Bush sloužil své vlasti od velmi mladého věku. Od roku 1942, když mu bylo 22 let, sloužil ve válečném námořnictvu, zapsal se tedy i jako hrdina druhé světové války. Býval ale také malým chlapcem, školákem a teenagerem, který vášnivě hrál baseball. Pojďte se prostřednictvím fotografií ohlédnout za jeho životem.

Od svého vstupu do politiky zastal řadu vysokých funkcí: byl kongresmanem, ředitelem CIA nebo viceprezidentem za Ronalda Reagana. Je považován za muže, který přispěl k hladkému ukončení studené války, byl oceňován za to, že nepřistoupil na některé Gorbačovovy požadavky.

Podle bývalého velvyslance v USA Alexandra Vondry měla Česká republika štěstí, že při „bourání“ železné opony byl hlavou Spojených států zrovna Bush senior. Ten podle něj České republice výrazně pomohl v cestě na Západ, k demokratizaci a samostatnosti.

Bush získal oblibu díky svému úspěchu v Perském zálivu v roce 1991. Následovala ale recese a jeho popularita klesala. V úřadu proto zůstal na rozdíl od svého syna pouze jedno volební období. Vystřídal ho Bill Clinton.

Čtyřiadevadesátiletého muže trápily dlouhodobě zdravotní potíže. Onemocněl Parkinsonovou chorobou a v posledních letech se pohyboval na kolečkovém křesle. Proslul však tím, že ještě v pětaosmdesáti letech seskočil padákem a ve vozíku se projížděl v pestrobarevných ponožkách.Klíčová slova: George Bush, fotogalerie, prezident, USADiskuse ke článku