Plány Stalina jsou fascinující a v mnohém si nezadají s představou Alberta Speera o vizi poválečného hitlerovského Berlína.

Plány Stalina jsou fascinující a v mnohém si nezadají s představou Alberta Speera o vizi poválečného hitlerovského Berlína. Zdroj: Flickr

Diktátorovi architekti plánovali Moskvu, takřka přes noc, proměnit v nejmodernější metropoli na světě zastiňující všechna ostatní hlavní města.
Dům knihy podle představ architekta Golosova.
Palác technologie mě stát na nábřeží Moskvy. K výstavbě nikdy nedošlo.
Hotel Moskva, který má 1000 pokojů, byl projektem architektů Savelyeva a Staprana. Stojí od roku 1934.
Diktátorovi architekti plánovali Moskvu, takřka přes noc, proměnit v nejmodernější metropoli na světě zastiňující všechna ostatní hlavní města.
14
Fotogalerie

Stalinův sen: Takhle měla Moskva vypadat podle diktátorových megalomanských plánů

Diktátorovi architekti plánovali Moskvu, takřka přes noc, proměnit v nejmodernější metropoli na světě zastiňující všechna ostatní hlavní města. Vlajkovou lodí projektu byla budova lidového komisařství těžkého průmyslu plánovaná přímo na Rudé náměstí, jejíž vizualizaci vidíte na hlavním obrázku vpravo.

Obrovská stavba zabírající 4 hektary a sahající až do výšky 415 metrů by se suverénně stala největší budovou na světě. K jejímu dokončení ale nakonec nikdy nedošlo. V době kdy bylo hotovo 11 pater, musela výstavba ustoupit válečným plánům a železo ze stavby bylo přetaveno na zbraně.

Po válce už se k megalomanským plánům Stalin nevrátil. I tak jsou dodnes fascinující a v mnohém si nezadají s představou Alberta Speera o vizi poválečného hitlerovského Berlína. Jednotlivé vizualizace si můžete prohlédnout v galerii.