Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení | Reflex.cz
nahoru

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

pos27. prosince 2018 • 15:40
Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení
foto: Englishrussia.com

Komunisté rádi slibovali, že “maso bude”, ale socialistické zřízení se vyznačovalo spíše tím, že obchody často zely prázdnotou. Pamětníci si jistě vzpomenou na dobu, kdy byl v Československu nedostatek i tak běžné věci, jako je toaletní papír. Naštěstí tehdejší Rudé právo bylo opravdu velkoformátové a při překonání určitého nepohodlí se jako náhražka dalo použít. Samozřejmě na vlastní riziko.

I přes zmíněný nedostatek toaletního papíru nebylo na tom Československo ještě tak nejhůře. Základní potraviny téměř nikde nechyběly a maso skutečně bylo. To nejlepší se sice skrývalo pod pultem a bylo určené pouze pro “vip”, ale i běžný občan si mohl koupit alespoň kližku na polévku. Pokud měl štěstí, vystačil na něj i řízek.

Náš tehdejší vzor Sovětský svaz na tom byl o poznání hůř. V mnoha prodejnách nebyly k dostání téměř nic a to ani například chléb nebo mléko. A pokud ano, tak v omezeném množství. O co ovšem nebyla nikdy nouze, byly fronty. Právě z důvodu nedostatku čehokoliv se stály opravdu na cokoliv - na potraviny, oblečení, zájezdy a samozřejmě také na vodku. V mnoha případech se ovšem i stávalo, že čekající přišel už k prázdnému pultu.

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář

Fronty se tak staly jakýmsi symbolem socialismu, ukázkou toho, jak podobné experimenty, kde podle komunistických pohlavárů a centrálního plánování nic nechybí, ve skutečností dopadnou. V galerii se podívejte, jak se v SSSR stály fronty opravdu na vše:

Fotograf tajně vyfotil lidi a porovnal to s jejich snímky na sociální síti. Co objevil?
25 šílených fotografií aneb Zase to Rusko
bah 25. srpna 2014 • 13:26

25 šílených fotografií aneb Zase to Rusko

posMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější