nahoru

Američan chtěl šířit víru u tajemného izolovaného kmene. Ten ho okamžitě zabil

Johana Kudrnová 23. listopadu 2018 • 12:30
Američan chtěl šířit víru u tajemného izolovaného kmene. Ten ho okamžitě zabil
foto: Wikimedia

Šestadvacetiletý Američan John Allen Chau byl s největší pravděpodobností minulý pátek zavražděn jedním z nejizolovanějších kmenů na Zemi, který žije na ostrově Severní Sentinel v Indickém oceánu. Pro vstup na odlehlý ostrov je potřeba povolení indické vlády. To Chau neměl. Risku si byl podle svého deníku vědom. Historie extrémně agresivního kmene, čítajícího asi 100 jedinců, údajně sahá až do doby 28 tisíc let před naším letopočtem.

K odlehlé oblasti Severního Sentinelu se Chau dostal na rybářské lodi. Pět rybářů spolu s dalšími dvěma lidmi, kteří Američanovi pomohli dostat se za úplatu do blízkosti nebezpečného kmenu, je nyní trestně stíháno. Indická vláda ostrov označuje za šedou zónu.

Kontaktů mezi civilizovaným světem s domorodou komunitou se v minulosti uskutečnilo jen několik. V 19. století unesli z ostrova čtyři domorodce Britové. Omezenou interakci se podařilo navázat v roce 1967 indickým antropologům. Během posledních dvaceti pěti let jsou ovšem styky nulové.

Naposledy domorodci stříleli z luků na indické helikoptéry, které nad oblastí přelétaly v roce 2004 poté, co tichomořskou oblast zasáhlo tsunami. O dva roky později zabili obyvatelé ostrova dva rybáře, jejichž loď zahnal v noci vítr k pobřeží.

O osudu Johna Allana Chau víme díky jeho deníku, který před osudným pokusem o navázání kontaktu s domorodci předal na lodi rybářům. V deníku píše, že o první kontakt se pokusil o den dříve, kdy směrem ke srocujícím se domorodcům na břehu moře volal: „Jmenuju se John. Miluju vás a Ježíš vás taky miluje!“

Chau chtěl obyvatele ostrova obdarovat na znamení přátelství rybami a fotbalovým míčem. V odpovědi ovšem pouze schytal spršku šípů. Jeden z nich zasáhl Chauovu bibli. Během další noci, kterou Američan strávil na rybářské lodi, napsal dopis na rozloučenou svým rodičům.

V deníku, který se nyní dostal do rukou novinářům, píše: „Možná si myslíte, že jsem zešílel, ale já jsem přesvědčený, že zvěstovat těmto lidem Ježíše stojí za to. Nezlobte se na boha, jestli mě zabijí. Žijte raději své životy v poslušnosti a dělejte to, k čemu vás povolal. Uvidíme se, až projdete na druhou stranu závoje.“

Rybáři policii vypověděli, že den poté, co se Chau znovu vydal směrem k ostrovu, viděli domorodce, jak táhnou pryč a následně pohřbívají jeho tělo. Indická vláda už do oblasti poslala helikoptéru a loď, která má Chauovo tělo najít. To může ale podle posledních zpráv trvat mnoho dní. Indové podle svých slov nechtějí narušovat přirozené prostředí domorodců.Klíčová slova: Sentinel, zprávy, IndieDiskuse ke článku