V Rusku kvete obchod s novičokem. Vaří se stejnojmenné pivo a koupíte si i novičokovou vodku | Reflex.cz
nahoru

V Rusku kvete obchod s novičokem. Vaří se stejnojmenné pivo a koupíte si i novičokovou vodku

Tereza Stonišová11. července 2018 • 12:20
V Rusku kvete obchod s novičokem. Vaří se stejnojmenné pivo a koupíte si i novičokovou vodku
foto: Twitter

Tričko s nápisem novičok, které stojí v přepočtu asi 490 korun, slibuje na svém potisku „lásku krásné ženy“. Pivo, které se točí dokonce i v hlavním běloruském městě Minsku, uvařil ruský minipivovar a pojmenoval jej novičok. To vzbudilo horečné emoce. Upozornil na to běloruský blogger – v Rusku název „novičok“ pro pivo nikoho nezaujal. V Rusku kvete byznys s názvem zakázaného jedu, který před dvěma dny v Británii zmařil lidský život.

Britská média upozornila, že s názvem novičok si ruské firmy začaly „pohrávat“ poté, co ruská politická scéna odmítla, že by s otravami novičokem měla cokoliv společného a zároveň svorně uvedla, že za pokus otravy členů rodiny Skripalovy a za smrt Dawn Sturgessové mohla Velká Británie.

Na ruské výrobky označené názvem novičok upozornil paradoxně běloruský blogger na sociální síti Facebook (jeho post byl posléze smazán, není jasné, zda jej smazal sám, či byl smazán). Jeho znění ale přepsal deník Daily Mirror: Vím, že to není pro ty sráče ještě úplné dno ale proč je to sakra v Minsku?“ napsal blogger, který vystupuje pod pseudonymem Radjesh Chou na Facebooku. Reagoval tak na v Rusku vyrobené pivo, které nese název novičok.

Novičok opět zabíjel. V Británii zemřela žena otrávená nervovým jedem
Tereza Stonišová 9. července 2018 • 09:06

Novičok opět zabíjel. V Británii zemřela žena otrávená nervovým jedem

Ruský řemeslný pivovar, který pivo uvařil a který se nachází na odlehlé Aljašce, bude nyní čelit běloruskému šetření, zda se do Běloruska dostal legálním způsobem. Není ale zdaleka jediný, kdo se chce přiživit na aféře, která způsobila smrt čtyřiačtyřicetileté ženě a další tři vážně na životě ohrozila. V Rusku seženete i kávu, která se jmenuje novičok, vodku nebo třeba trička. Za zmínku stojí, že společnost, která prodává kávu s názvem novičok, je známá prodejem militantních „suvenýrů“. Svou novičokovou novinku odůvodnila takto: „Když se vám tak líbí novičok, rozhodli jsme se vytvořit speciální salisburskou edici.“ (V Salisbury byli nalezeni Sergej a Julia Skripalovi, bezvládní, po otravě touto zakázanou zbraní).

Novičok a Peroutka: Není Zeman za hranicí normality?
Cyril Höschl 13. června 2018 • 12:52

Novičok a Peroutka: Není Zeman za hranicí normality?

Sergej Skripal, bývalý dvojitý agent, který se nyní pohybuje na neznámém místě, byl otráven novičokem společně se svou dcerou Julií. Ohledně jeho otravy pak vyvstaly povážlivé otazníky nad původem novičoku na britském území. Rusko odmítlo, že by za otravou stálo. Skripal během svého aktivního působení předával informace o ruských tajných službách britské rozvědce. Když jej Rusové zadrželi, stal se součástí výměny, kterou povolila Ruská federace v roce 2010 – v Rusku vězněného dvojitého agenta vyměnila za ruské agenty držené ve Spojených státech.

Otravu novičokem však Skripal i jeho dcera na rozdíl od čtyřiačtyřicetileté ženy přežili. Před dvěma dny na otravu novičokem zřejmě „omylem“ zemřela čtyřiačtyřicetiletá žena. Další muž je v nemocnici, jeho stav se včera zlepšil.

Kritika Trumpa přechází v patologickou nenávist, která je popřením demokratické diskuse
Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!
Karel Steigerwald 10. července 2018 • 11:02

Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!Klíčová slova: Rusko, novičok, vodka, pivo, jed


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější