nahoru

Novičok a Peroutka: Není Zeman za hranicí normality?

Cyril Höschl16. června 2018 • 10:40
V Rusko
V Rusko
• foto: 
Marek Douša

Prezident o novičoku? Je to, jako kdyby v souvislosti s rozsáhlými lesními požáry v Kalifornii přispěchal vyhlásit do světa, že sirky se vyráběly u nás v Solu Sušice.

Pane doktore!

Jaký je Váš názor na to, že hlava státu ve službách putinovského Ruska veřejně vytrubuje informace od tajných služeb a poškozuje tak naše zájmy a naše vztahy s nejbližšími spojenci? Není to za hranicí normality?

Josef N., Pelhřimov

Normalitu do toho nepleťme, nesnažme se za každou cenu psychiatrizovat „otázky všedního dne“ a politickou scénu. Váš dotaz mne však vede k obecnější úvaze o tom, jak se v této „postfaktické“ době snadno znehodnocuje pravda paradoxně právě tím, že lze libovolné informace bez zábran a bez zodpovědnosti šířit všemi možnými kanály.

Putinova čtyřhodinová beseda s občany: Ahoj lidi, jsem Baron Prášil a slíbím vám úplně …

Je-li nám nějaká zpráva nepříjemná, hned k ní na Facebooku, Twitteru, YouTube a mnoha dalších sítích vypustíme deset obdobných plus nějakou tu konspirační teorii – a čert aby se v tom pak vyznal. Tím se pravda naprosto zrelativizuje, zamlží a vytratí a zůstane jen zápach nikoli nepodobný výroku „i když to nebyl vrah, ale zavražděnej, tak to stejně bude nějakej prevít“.

Je o tom anekdota, jak Kohnovi zvoní ve dvě v noci telefon a tam Roubíček. „No co je?“ ptá se Kohn. „Ále nic moc, já jen, jestli si pamatujou, jak u nás byli včera na večeři.“ „No jasně,“ Kohn na to. „Sára tam byla, Ester tam byla – a vo co jako jde?“ „No, pamatujou si, jak jsme měli takový ty stříbrný příbory?“ „No jasně, krásná práce, ještě jste říkali, že to je po babičce.“ „Jo. Tak si představěj, že ta jedna malá stříbrná lžička zmizela.“ „No dovolej, Roubíček, to chtějí snad říct…, to si vyprošuju, tohle, to je skandál!“ „Ne, nic, klídek, Kohn, je to dobrý, našla se, byla zapadlá v myčce.“ „Tak co mě kvůli tomu buděj v půl třetí ráno!?“ „No, protože stín podezření tam pořád zůstává…“

Zeman, Okamura, Štiková... Nižší vrstvy voličů zcela ztratily pokoru
Jiří X. Doležal 25. května 2018 • 21:40

Zeman, Okamura, Štiková... Nižší vrstvy voličů zcela ztratily pokoru

A takhle, nikým o své rozumy nežádán, vypustil v souvislosti s otravou ruského dvojitého agenta Skripala v Británii látkou A234 (novičok) pan prezident informaci pravdivou asi jako odpověď Rádia Jerevan na dotaz, zda je pravda, že Ivan Ivanovič v Kyjevě vyhrál automobil: ano, je to pravda, ale nebyl to Ivan Ivanovič, ale Sergej Sergejevič, nebylo to v Kyjevě, ale v Charkově, nebyl to automobil, ale kolo, a nevyhrál ho, nýbrž mu bylo ukradeno.

Podobně v České republice nešlo o látku A234, ale A230, nepřipravovala se pro výrobu, ale pro testování, a neskladovala se, nýbrž zničila. Pan prezident na svých výrocích však trvá, protože má fotografickou paměť a „bylo to takhle na stránce vlevo dole“. Je to, jako kdyby v souvislosti s rozsáhlými lesními požáry v Kalifornii přispěchal vyhlásit do světa, že sirky se vyráběly u nás v Solu Sušice. Cui bono?

Bohumil Pečinka: Miloš Zeman jako pachatel současného nevládnutí
Bohumil Pečinka 25. května 2018 • 15:43

Bohumil Pečinka: Miloš Zeman jako pachatel současného nevládnutí

Peroutkova vnučka: Zemanovo “uznání chyby” je nehoráznost, omlouvat se za něj budou…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,980
22,700
29,170
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější