Zeman, Okamura, Štiková... Nižší vrstvy voličů zcela ztratily pokoru | Reflex.cz
nahoru

Zeman, Okamura, Štiková... Nižší vrstvy voličů zcela ztratily pokoru

Jiří X. Doležal26. května 2018 • 16:30
Monika Štiková (vpravo) s dcerou Ornellou. Ženské předobrazy Zemana s Okamurou.
Monika Štiková (vpravo) s dcerou Ornellou. Ženské předobrazy Zemana s Okamurou.
• foto: 
Profimedia.cz

Přes Blesk sleduji nejnovější výstupy rodiny Štikových, neboť je to pro sociálního psychologa vynikající informační zdroj o stavu myšlení národa, lidu. Díky paní Štikové starší jsem si například poprvé v úplnosti uvědomil, proč v Parlamentu sedí Okamura a na Hradě Zeman.

Moje babička, která byla vyučená knihařka, vždycky když se o něčem složitějším mluvilo, používala krásnou frázi. „Já nevím, školy nemám, ale myslím si...“ Bylo v ní tolik pokory k vědění a vzdělání, že i když říkala názor na nějakou v podstatě banalitu, nezapomněla předeslat, že její názor je názor prosté ženy. Ženy, která nemá vzdělání, a tudíž její názory nemají tu váhu jako názory lidí, kteří na rozdíl od ní školy mají. Tahle pokora nižších vrstev zmizela v propadlišti dějin, a její vymizení je jedním z důvodů krize zastupitelské demokracie, kterou nyní v Evropě a v Česku zvlášť zažíváme.

Monika Štiková močí v lese

To byla asi nejdůležitější mediální zpráva, která se ke mě koncem dubna, kdy k události došlo, donesla. Vychutnal jsem ji na videu a skoro zaslzel nad tím, jak byla explanativní. Dění kolem Štikových totiž sledují tři skupiny diváků. Za prvé sociální psychologové, které zajímají psychosociální jevy probíhající u lidí, které až zas tak často na ulici nevídáte. Podobně jsem například sledoval online přenos z pavilonu goril v pražské zoo. Za druhé pražská kavárna, pro které jsou Štikovi vítaným terčem posměchu.

Bohumil Pečinka: Miloš Zeman jako pachatel současného nevládnutí
Bohumil Pečinka 25. května 2018 • 15:43

Bohumil Pečinka: Miloš Zeman jako pachatel současného nevládnutí

Obě tyto skupiny však nejsou skupinou, na kterou by tvůrci seriálu mířili. Ti míří na diváky ze spodního intelektového pásma a nižších sociálních tříd, kteří se s děvami Štikovými identifikují, které s nimi prožívají jejich konflikty a radosti, a kteří se těší na každý nový díl. A na konci dubna bylo v televizi k vidění, kterak paní Monika Štiková jde procházkou lesem s pánským doprovodem, najednou udělá tři kroky stranou do řídkého křoví, skrz které je velmi dobře vidět. Kamera ji sleduje, načež paní Štiková stáhne kalhoty, přičapne, vymočí se a požádá partnera, aby jí podal papírový ubrousek. Poté jej použije co toaletní papír (ten ubrousek, ne toho partnera), natáhne si kalhoty, a pár pokračuje v romantické procházce lesem.

Když moje babička za první republiky šla k volbám (volívala národní socialisty), tak vybírala kandidáta, který sice bude reprezentovat zájmy její rodiny, chudé rodiny železničáře z Jindřichova Hradce, ale který toho bude umět a vědět víc než ona. Chápala zastupitelskou demokracii tak, že ji bude zastupovat někdo, kdo sice hraje za ní, ale kdo na to zastupování má patřičné školy, vzdělání a noblesu. Nyní jsme v úplně odlišné situaci. Jak známo, televize patří (zvláště u méně inteligentních lidí) k důležitým normotvorným faktorům.

Karel Steigerwald: Piráti v politice aneb Nový vítr mládí, staré triky stáří

Pro mnoho jednodušších lidí je to, co je v televizi, zcela jednoznačně pravda, a zcela jednoznačně je to správné. No a tihle lidi teď vidí v televizi, jak tam paní Štiková bez nejmenší známky studu močí. A protože je to v televizi, tak je to v pořádku, a ti lidi „tam nahoře“, případně „v té Praze“, „vzdělaní“ či „kulturní“ mohou jít do háje, protože v televizi je i to, co děláme taky, mámo! Ty když jdeme z hospody, tak taky vždycky čůráš za lípou dole v zatáčce, ne? Takže „ti nahoře“, ti „z televize“, už nejsou jenom ty nudně slušný paňáci jako politici, ale i lidi jako my! Třeba Štikovi!

Volíme jednoho z nás!

Proto jak vidí nižší vrstvy sebe samé v reality show, tak je samozřejmě chtějí vidět i v reality show politiky. Už nechtějí, aby je zastupovali ti, kteří hájí jejich zájmy, ale mají nějakou vyšší kulturu a vzdělání. Už se chtějí zastupovat samy, už chtějí v Parlamentu vidět ne ty vzdělané a noblesní politiky (ani kdyby kopali za jejich zájmy), už tam chtějí vidět sebe samé. Skutečné reprezentanty lidu, se kterými se mohou intelektuálně i ekonomicky nejslabší vrstvy plně ztotožnit. A těmi jsou - kromě striptérky Reginy a a rodiny Štikových - také pánové Zeman, Okamura, Rozner a další osobnosti dna naší politiky. 

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém. Zůstane mu jen Faltýnek?
Divoké spekulace: Šlechtová do Tokia, či nikam? Kohout na zamini? Vládnou místo Ťoka …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější