nahoru

Babiš a jeho nahrávky: Popravy v přímém přenosu

Bohumil Pečinka 23. srpna 2017 • 07:00
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
Andrej Babiš - ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Když se před několika měsíci objevily na veřejnosti tajně pořízené nahrávky šéfa ANO Andreje Babiše a novináře MF Dnes Marka Přibila, mělo to dvojí podstatný význam.

Z obsahu jsme se jednak dozvěděli, že Andrej Babiš se stýká s novináři z vydavatelství, které si před čtyřmi lety koupil. Současně s nimi debatuje o informacích získaných ze živých vyšetřovacích spisů policie a dává jim otcovské rady ohledně načasování jednotlivých textů.

Definitivně tak padl mýtus, že do svých médií nezasahuje. Jak následně v rozhovoru pro Reflex potvrdil sám Přibil, byl na schůzky s Babišem vyslán nadřízeným, který se zrovna ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit. Nešlo o exces, šlo o systém, který naznačil, že oligarchizace není výmysl oponentů Andreje Babiše.

Ještě důležitějším efektem celé věci bylo, že se konečně nastartovala debata o neúnosnosti úniků tajných informací do médií. Vznikla parlamentní vyšetřovací komise, z jejíž práce by měly do 12. září vzejít podněty, jak v této věci dál.

Anonymní zveřejnění Babišových nahrávek s novinářem Přibilem mělo v sobě velký paradox. V posledních letech Babišova média zveřejňují jeden přepis odposlechů za druhým. Často jsou likvidační nejen vůči Babišovým oponentům a konkurentům v byznysu, ale i vůči třetím osobám, které jsou v různých přepisech citovány nebo zmíněny.

Nyní se Babiš ocitl v podobné situaci sám – kdosi ho nahrál a pustil to do éteru. Je to hnusné, ale o nic hnusnější než běžná praxe tiskovin typu Lidové noviny. Současně je v tom hořká ironie.

V posledních letech se z českého veřejného prostoru úplně vytratilo několik dobrých demokratických zásad. Například že trestní řízení je neveřejné, tedy že policie, a hlavně státní zástupci nemají právo organizovat úniky informací do médií.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Další zásadou je presumpce neviny, tedy že na člověka se do vynesení pravomocného rozsudku pohlíží jako na nevinného. Třetím principem je, že ochrana zdroje má být nadřazena ochraně soukromí jen ve výjimečných případech, kdy si to vyžaduje silný veřejný zájem. Když se tyto principy nedrží, dochází denně k malým popravám lidí v přímém přenosu.

Poslanecká vyšetřovací komise zatím narazila na několik rizikových míst v systému práce s vyšetřovacími spisy. Předně zjistila velké napětí mezi Generální inspekcí bezpečnostních sborů a vrchními státními zastupitelstvími, která mají tendenci některé případy GIBS odebírat a dávat je k vyšetření do „svých“ krajů. Často jde o věci, z nichž pak unikají informace do médií.

Komise při výsleších policistů a státních zástupců narazila na zvláštní společenství bývalých policistů, některých politiků a novinářů, kteří sehrávali na veřejnosti různé hry. Z těchto a dalších věcí zřejmě vyjdou budoucí doporučení pro vládu a nikdo by se nad nimi pak neměl podivovat.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.