Kalendář voleb v USA: Termíny a datum primárek i voleb | Reflex.cz
nahoru

Důležité termíny prezidentských voleb v USA: Kalendář všech primárek, prezidentských nominací i inaugurace

Petr Sokol3. února 2020 • 12:00
Termíny amerických prezidentských voleb
Termíny amerických prezidentských voleb
• foto: 
Profimedia

Celý rok 2020 bude vyplněn různými etapami amerických prezidentských voleb. V únoru začínají primárky a caucusy politických stran, od května pak konvence, které vybírají stranické kandidáty do voleb prezidenta. Pak jsou na řadě samotné volby a nakonec inaugurace. Přinášíme kompletní přehled termínů jednotlivých voleb, datum inaugurace a další podrobnosti. Podívejte se na náš kompletní kalendář amerických prezidentských voleb.

3. února 2020 – první caucusy ve státě Iowa

Série jednotlivých primárek začne volebními shromážděními – caucuses – ve státě Iowa. Nejen méně obvyklý způsob hlasování, ale také fakt, že Iowa se složením obyvatelstva velmi odlišuje od celoamerického průměru, když zde žije velmi málo Hispánců a Afroameričanů, dělá z tohoto státu letos méně důležité klání.

Toto datum je považováno za oficiální začátek primárek, přestože už 17. ledna mohli začít voliči odevzdávat své hlasy v rámci tzv. dřívějšího hlasování pro primárky v Minnesotě.

11. února – první primárky ve státě New Hampshire

Na rozdíl od předcházejících caucusů v Iowě půjde v New Hampshire o první klasické primárky, při nichž se hlasuje tajně a ve volebních místnostech. Kandidáti, kteří neuspějí v žádném z prvních dvou států, tradičně nemají velkou šanci celkově uspět. Letošní demokratické pole ale může znamenat určitou výjimku z tohoto pravidla, protože například miliardář Michael Bloomberg první čtyři státy ve své kampani úplně vynechává.

22. února – demokratické caucusy v Nevadě

Půjde o první měření sil v některém ze států amerického Západu, a navíc poprvé do hry výrazněji zasáhnou hispánští voliči. Republikáni se tento den sejdou na jednání nevadského republikánského výboru, kde prohlásí za vítěze tamních primárek Donalda Trumpa.

29. února – demokratické primárky v Jižní Karolině

Termín, kdy bude o demokratické prezidentské nominaci rozhodovat první stát amerického Jihu, což mimo jiné znamená, že se poprvé výrazně ukážou preference černošských voličů.

3. března – superúterý

Jako superúterý se tradičně nazývá datum, kdy se primárky konají současně v nejvíce státech. Tentokrát proběhne v první březnové úterý a bude se hlasovat ve 14 amerických státech, na Americké Samoy (jen demokratické caucusy) a své delegáty na demokratickou konvenci začnou volit také Američané žijící mimo území USA a jeho závislých území. Primárky proběhnou ve státech Alabama, Arkansas, Kalifornie, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Severní Karolina, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginia (jen demokratické).

8. března – republikánské primárky na Portoriku

Portorické primárky budou nejenom dalším příkladem toho, že se na rozdíl od samotných prezidentských voleb v primárkách volí i v amerických zámořských územích, ale také důkazem toho, že v řadě států a území se budou konat republikánské primárky, přestože je jejich výsledek dopředu jasný. Přes to, že Trump nemá reálného oponenta a v mnoha státech proti němu dokonce vůbec nikdo nekanduje, místní zákony v řadě z nich neumožňují zrušení primárek.

Primárky republikáni naopak už zrušili ve státech Aljaška, Arizona, Havaj, Kansas, Nevada, Jižní Karolina a Virginie.

10. března – primárky v 7 státech

Toto datum proběhnou primárky hned v sedmi státech – Idaho, Michigan, Mississippi, Missouri, Washington, Havaj (jen republikánský caucus), Severní Dakota (pouze demokratické primárky).

14. března – demokratický caucus v zámořském území Severní Mariany

17. března – čtvery demokratické primárky

V kalednáři primárek velmi důležité datum: Primárky proběhnou ve státech Florida, Illinois, Ohio a demokratické primárky bude mít Arizona.

24. března – primárky ve státě Georgia a republikánský caucus na Americké Samoe

27. března – republikánská konvence v Severní Dakotě

29. března – demokratické primárky na Portoriku

4. dubna – čtvery primárky

Demokratické primárky ve státech Aljaška, Havaj, Wyoming, primárky obou stran pak v Louisianě

7. dubna – primárky ve Wisconsinu

28. dubna – šestery primárky

Primárky proběhnou ve státech Connecticut, Delaware, Maryland, New York, Pensylvánie a Rhode Island

2. května – demokratické primárky v Kansasu a demokratický caucus v zámořském území Guam

5. května – primárky v Indianě

12. května – primárky v Nebrasce a v Západní Virginii

19. května – primárky v Kentucky a v Oregonu

2. června – 4 státy a hlavní město

Primárky v toto datum budou strany pořádat ve státech Montana, New Jersey, Nové Mexiko a Jižní Dakota a na území District of Columbia (hlavní město USA – Washington)

22. až 25. května – národní konvence Libertariánské strany v Austinu

Svůj nominační sjezd mají tradičně i menší, v Americe se říká „třetí“, strany. Jako první z nich si svého prezidentského a viceprezidentského kandidáta zvolí libertariáni, kteří se na sjezdu sejdou v Austinu ve státě Texas a budou se snažit jako tradičně získat hlasy hlavně od republikánů.

6. června – demokratický caucus v zámořském území Panenské ostrovy

V tento den se uzavře celá série primárek. Obvykle bývá o vítězi primárkového souboje v tuto dobu již rozhodnuto, ale letos nelze vzhledem k vyrovnanosti demokratického pole vyloučit, že souboj bude vyrovnaný až do konce, nebo, že se rozhodne až na volebním sjezdu.

9. až 12. července – národní konvence Strany zelených v Detroitu

Zelení, kteří ve volbách konkurují hlavně demokratům, zvolí svého prezidentského i viceprezidentského kandidáta na sjezdu na Wayne State University v Detroitu ve státě Michigan.

13. až 16. července – Demokratická národní konvence v Milwaukee

Demokratický nominační sjezd v Milwaukee ve státě Wisconsin zvolí stranického demokratického kandidáta a na jeho návrh následně také jeho viceprezidentského kandidáta. Sjezd se koná ve Wisconsinu, který demokraté potřebují nutně získat v listopadových prezidenských volbách.

24. až 27. srpna – republikánská národní konvence v Charlotte

Republikánská strana potvrdí na nominačním sjezdu ve městě Charlotte ve státě Severní Karolina svého prezidentského kandidáta, kterým bude téměř jistě opět úřadující prezident Donald Trump. Na jeho návrh následně zvolí také viceprezidentského kandidáta této strany. I v tomto případě se zatím počítá s opětovnou nominací Mikea Pence. I republikáni svůj sjezd umístili do státu, který potřebují v prezidentských volbách nutně získat.

29. září – první prezidentská debata

První debata republikánského a demokratického kandidáta na Universitě Notre Dame v South Bend ve státě Indiana Všechny tři prezidentské debaty i jedna viceprezidentská budou trvat 90 minut a začnou vždy ve 21 hodin východního času (ET).

7. října – jediná viceprezidentská debata na Universitě Utah v Salt Lake City

15. října – druhá prezidentská debata

V tomto termínu budou prezidentští kandidáti debatovat na Universitě Michigan v Ann Arbor.

22. října – třetí prezidentská debata

Poslední prezidentská debata proběhne na Univerzitě Belmont v Nashville ve státě Tennessee.

3. listopadu – prezidentské volby

Samotné hlasování o příštím prezidentovi USA proběhne v tento den postupně podle jednotlivých časových pásem. Výsledky budou zveřejňovány průběžně. Američané v tento den zvolí tzv. volitele, kteří později zvolí prezidenta a viceprezidenta.

14. prosince – volitelé odevzdají hlasy

Ve volební den zvolení volitelé za každý stát a za District of Columbia se sejdou v hlavních městech jednotlivých států a odevzdají své hlasy pro prezidentského a viceprezidentského kandidáta. Volitelé v některých státech mohou odevzdat hlas pro jiného kandidáta, než který vyhrál v jejich státě.

6. ledna 2021 – sčítání volitelských hlasů

Na společné schůzi obou komor Kongresu budou sečteny hlasy volitelů v prezidentské a viceprezidentské volby. Výsledek volby oznámí předseda Senátu (dosavadní viceprezident USA).

20. ledna 2021 – inaugurace nového prezidenta

Nově zvolený prezident i viceprezident složí přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu a ujmou se oficiálně svých úřadů.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější