Kandidáti na prezidenta USA 2020 | Kompletní přehled | Reflex.cz
nahoru

Kdo sesadí Trumpa? Velký přehled a profily kandidátů do amerických prezidentských voleb 2020

Petr Sokol20. července 2019 • 08:25
Kdo sesadí Trumpa? Velký přehled a profily kandidátů do amerických prezidentských voleb 2020
foto: ČTK

V listopadu 2020 se v USA odehrají prezidentské volby. S výrazným předstihem se o volby do Bílého domu přihlásila řada nejen obou hlavních stran. Kandidáti nejdříve projdou stranickými primárkami. Z poměrně dlouhé řady uchazečů primárky vyprodukují do voleb po jednom „finalistovi“ za republikány a demokraty, kterým se pokusí v samotných volbách cestu ještě zkomplikovat kandidáti menších stran a případní nezávislí uchazeči. Tady jsou jejich portréty a stav po volebním superúterý.

DemokratéJoe BidenBernie Sanders, Tulsi Gabbardová

RepublikániDonald TrumpBill Weld, Joe Walsh

OstatníJohn McAfee

Kandidáti, kteří volby již vzdali

Demokraté měli rekordní počet kandidátů

Současný prezident patří k pravicové straně, republikánům, takže složitější souboj o prezidentskou nominaci bude logicky u demokratů. Tam už do primárek vstoupilo nejširší kandidátské pole v historii. Stávající rekord pochází z minulých prezidentských voleb v roce 2016, kdy se do republikánských primárek zapojilo 17 reálných kandidátů. Tento rekord ale letos padl, protože se o nominaci za demokraty přihlásilo neuvěřitelných 27 uchazečů. Většina z nich už stihla odstoupit, jak jsme vás informovali ve volebním online přenosu, takže aktuálně „válčí“ za opozici demokratického kandidáta už jen tři uchazečů.

Joe Biden – Obamův viceprezident a senátní matador, favorit

Hlavním favoritem na vítězství v demokratických primárkách je zatím bývalý viceprezident Joe Biden. Má za sebou velmi dlouhou kariéru v Senátu, kde 36 let zastupoval novoanglický stát Delaware. Už dvakrát Bidenovi kandidatura na prezidenta nevyšla. Jako zkušeného senátora si ho vybral mladý Barack Obama v roce 2007 za svého viceprezidenta. Roli zvládnul bez větších chyb, ale za výrazným Obamou nebyl příliš vidět. Po skončení prvního Obamova mandátu jeho poradci prý dokonce zvažovali, že další čtyři roky by měla být viceprezidentkou Hillary Clintonová.

V době končícího Obamova mandátu Biden reálně uvažoval o vlastní kandidatuře, ale nakonec se rozhodl jinak. Nyní jde do boje v 77 letech a bude reprezentovat hlavně umírněné demokraty, kteří náleží blíže politickému středu. Průzkumy mu zatím dávají nejlepší předpoklady pro souboj s Donaldem Trumpem, přestože Biden čelí tvrdým ideologickým útokům od sílícího progresivního a hodně levicového křídla strany. V době, kdy demokraté sází hlavně na nejrůznější menšiny, není „starý bílý muž“ pro všechny ideálním ztělesním demokratů.

Bernie Sanders – hlavní vyzyvatel, socialista a nezávislý senátor, který zatopil Hillary

Nezávislý senátor za stát Vermont Bernie Sanders v demokratických primárkách před prezidentskými volbami v roce 2016 pěkně prohnal favoritku Hillary Clintonovou. Tehdy se zrodila celoamerická legenda silně levicového křídla demokratů jménem „Bernie“. Sanders se sám označuje za socialistu, což je v USA považováno za pojmenování vhodné téměř pro krajní levici. Bernie Sanders v Senátu dlouhodobě funguje jako nezávislý senátor, který ale je součástí demokratického klubu, a pro minulé i tyto primárky podepsal závazek, že v případě zvolení bude jako prezident zastupovat Demokratickou stranu. Očekává se, že Sanders, kterému by v době volby prezidenta bylo už 79 let, bude v první řadě bojovat se senátorkou Warrenovou o to, kdo se stane hlavním představitelem progresivního, tedy silně levicového křídla strany v nadcházejících primárkách. V průběhu kampaně Sanders prodělal infarkt, což jeho voliče poněkud znejistilo, senátor ale ve volebním boji pokračuje.

Tulsi Gabbardová – černý kůň, vojačka, Samoanka, hinduistka a poslankyně za Havaj

Demokratická členka Sněmovny reprezentantů za stát Havaj Tulsi Gabbardová je původní profesí vojačka, která sloužila v Iráku. V roce 2012 se stala první členkou federálního parlamentu, která je původem z amerického závislého území Americká Samoa a zároveň také první hinduistickou členkou Kongresu. Kritička amerických vojenských zásahů v Afghánistánu a Iráku se v lednu 2017 bez vědomí vedení Sněmovny setkala během cesty do Sýrie s tamějším diktátorem Bašárem Asadem. Uvnitř strany Tulsi Gabbardová, která není americké veřejnosti příliš známá, patří spíše k více levicovému křídlu, ale silně propaguje americký izolacionismus a v debatách tvrdě útočí na všechny demokratické protikandidáty. Ostře se střetla s Hillary Clintovou, která Gabbardovou označila za ruskou agentku.

Republikáni: Trump versus libertarián Weld a komentátor Walsh

Mnohem jednoduší je situace u republikánů, kde funkci prezidenta obhajuje Donald Trump. Strana primárky uspořádat musí, ale případní protikandidáti úřadujícího prezidenta v nich tradičně nemají žádnou šanci. Republikánské primárky by se ve většině států konaly, i kdyby se proti Trumpovi nikdo nepřihlásil, protože i republikáni musí zvolit delegáty na svou konvenci – republikánský nominační sjezd, a konání primárek předepisují v některých státech zákony. Několik méně známých vyzyvatelů se ale přece jenom v republikánských kruzích nakonec našlo.

Donald Trump – superfavorit

Nominaci za republikány oficiálně obhajuje vítěz prezidentských voleb z roku 2016 Donald Trump. V New Yorku žijící bohatý podnikatel do politiky na vlastní účet vstoupil právě až před čtyřmi lety, kdy bez zkušenosti z volených funkcí pro mnohé překvapivě zvítězil nejenom v široce obsazených republikánských primárkách, ale také v samotných volbách, v nichž sice získal celkově méně hlasů než demokratka Hillary Clintonová, ale předstihl ji v počtu delegátů a stal se proto 45. prezidentem USA. Trumpova politika je těžko zařaditelná do ideologických kategorií, ale každopádně platí, že ho do Bílého domu v roce 2016 vynesla široká koalice postavená hlavně na bělošských voličích, a to včetně těch (například dělníků), kteří dosud většinou hlasy dávali demokratům. Podpora Trumpova prezidentování není během jeho prvního funkčního období příliš vysoká, ale v roce 2018 začala postupně stoupat. Nyní Trump čelí snaze demokratů odvolat ho prostřednictvím ústavní žaloby, ale šance, že bude skutečně odvolán je minimální.

Bill Weld – libertarián, outsider

Prvním reálným soupeřem úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa v republikánských primárkách se stal Bill Weld. Bývalý úspěšný republikánský guvernér státu Massachusetts zasáhl do prezidentských voleb už v roce 2016, kdy byl viceprezidentským kandidátem Libertariánské strany v tandemu s hlavním libertariánským kandidátem Gary Johnsonem. Tentokrát se Weld vrátil k republikánům a vyzve v primárkách prezidenta Trumpa. Weld si věří, že by s pomocí nezávislých voličů mohl Trumpa porazit, což je ale hodně nereálné. Trumpa Weld kritizuje, protože prý opovrhuje americkými občany. Samotný Weld patří podle svých politických názorů k politickému středu.

Joe Walsh – bývalý poslanec, outsider

Bývalý člen Sněmovny z Illionois Joe Walsh se rozhodl proti Donaldu Trumpovi kandidovat až v srpnu 2019. Šance muže, který nyní měl po odchodu ze Sněmovny vlastní konzervativní talk show v jedné z rozhlasových stanic, ale zůstávají téměř nulové. Walsh byl původně velkým příznivcem Trumpa, ale postupně začal jeho politiku kritizovat a definitivně se od něj odklonil po summitu v Helsinkách, kde Trump veřejně chválil Putina. Podle Walshe je Trump pro zemi nebezpečím. Po oznámení kandidatury soukromá radiová stanice v Salemu jeho talk show ukončila.

Třetí strany a nezávislí

V amerických prezidentských volbách se pravidelně pokouší kandidátům dvou největších stran konkurovat zástupci menších stran nebo nezávislí kandidáti. Jejich výsledky jsou většinou natolik malé, že celkový výsledek neovlivní.

John McAfee – libertarián, autor antiviru, podporovatel kryptoměn

Asi nejznámějším uchazečem o prezidentskou nominaci v Libertariánské straně je John McAfee. Zakladatel stejnojmenné firmy, zabývající se počítačovou bezpečností, se o prezidentskou nominaci v největší z malých amerických stran ucházel už před čtyřmi lety, ale prohrál s Gary Johnsonem. Tentokrát chce dolarový milionář McAfee svou kampaň postavit zejména na podpoře rozvoje kryptoměn.

Kandidáti, kteří odstoupili

Je běžné, že někteří kandidáti v průběhu „primárkové“ z boje odstoupí. Letos to dokonce řada kandidátů udělala ještě před samotnými prvními primárkami ve státě Iowa.

Elizabeth Warrenová – hlavní vyzyvatelka, levicová senátorka proti Wall Street i „Pocahontas“

Jedna z ikon vnitrostranické levice vstoupila do prezidentského klání na Silvestra 2018. Demokratická senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová se hlásí k progresivistickému křídlu strany. Původní profesí právnička a vysokoškolská učitelka se mezi jeho příznivci proslavila častými útoky na Wall Street – centrum americké burzovní ekonomiky. Je zastánkyní všemožné regulace, která by omezila „přílišný“ kapitalismus a bojuje proti ekonomické nerovnosti. Prosazuje, aby byly všechny americké vysoké školy zadarmo. V závěru roku 2018 se Warrenová dostala do konfrontace s prezidentem Trumpem poté, co se veřejně přihlásila k indiánským předkům a snažila se to dokázat nikoli úplně přesvědčivým testem DNA. Trump o ní pak tweetoval jako o „Pocahontas“. Warrenová boj vzdala po volebním superúterý.

Mike Bloomberg – černý kůň, 9. nejbohatší člověk světa, bývalý republikán a exstarosta New Yorku

Podnikatel a filantrop Mike Bloomberg má zhruba patnáctkrát vyšší majetek než Donald Trump a patří do první desítky celosvětově nejbohatších lidí. Bohatství získal zejména podnikáním v oblasti obchodu s burzovnímu informacemi. Veřejně se zavázal, že polovinu majetku postupně rozdá v charitativních projektech. Dlouhodobě koketoval se vstupem do politiky i kandidaturou do Bílého domu. V politice začínal jako demokrat, ale přešel k republikánům, aby za ně v roce 2001 úspěšně kandidoval na starostu New Yorku. Pozici dokázal následně ještě dvakrát obhájit, naposledy již jako nezávislý kandidát. Loni se přihlásil k demokratům. Prezidentskou kandidaturu na jaře původně odmítl, ale v listopadu 2019 rozhodnutí změnil údajně z obavy, že demokraté nemají silného kandidáta blízkého středu a mohlo by dojít k souboji extrémů mezi Trumpem a některým silně levicovým demokratem. V kampani ho může omezovat pozdější vstup i fakt, že není příliš populární mezi levicovými demokraty. Výhodu tvoří fakt, že nebude závislý na sponzorech, ale kampaň si může zaplatit úplně sám. Z boje odstoupil po volebním superúterý. Voličům doporučil Joea Bidena.

Pete Buttigieg – černý kůň, starosta, mariňák, benjamínek i gay

Jedním z nejmladších prezidentských kandidátů je starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg. Jeho otec se narodil na Maltě. Kdyby byl Buttigieg zvolen prezidentem, stal by se nejenom nejmladší hlavou USA v dějinách, protože je mu nyní teprve 37 let. Buttigieg je historicky teprve druhým kandidátem na prezidentskou nominaci mezi demokraty a republikány, který veřejně deklaroval, že je gay, a byl by proto také prvním takovým prezidentem USA. Prvním kandidátem byl v roce 2012 uchazeč o republikánskou nominaci Fred Karger. Buttigieg za sebou má službu ve vojenském námořnictvu, při níž byl mimo jiné nasazen i v Afghánistánu. Akcentuje zejména ekologické návrhy a sám se prezentuje jako nový vítr v řadách Demokratické strany. Z primárek odstoupil 1. března po neúspěchu v Jižní Karolině a podpořil Joea Bidena.

Howard Schultz – Mr. Starbucks, nezávislý kandidát

Zájem o prezidentskou kandidaturu tentokrát jako nezávislý projevil bývalý šéf firmy Starbucks a miliardář Howard Schultz. Z úvah bývalého šéfa světoznámé kavárenské firmy, dřívějšího majitele týmu Seattle Supersonics v basketbalové NBA a dlouholetého podporovatele demokratů, že bude kandidovat na prezidenta jako nezávislý, bolela hlava hlavně právě demokraty. Schultzova kandidatura by totiž mohla rozdělit protitrumpovský voličský tábor a ve výsledku ulehčit současnému prezidentovi cestu k obhajobě místa v čele Bílého domu. Howard Schultz ale svou kampaň v červenci 2019 ze zdravotních důvodů dočasně pozastavil a v září definitivně ukončil.

Tom Steyer – kandidát do počtu a Trumpův miliardářský protipól

Roli „demokratického Trumpa“ může v těchto volbách sehrát miliardář a manažer hedgeových fondů Tom Steyer. Bohatý podnikatel je dlouhodobým významným sponzorem demokratů, a je proto také srovnáván s republikánskými sponzory, bratry Kochovými, i když jeho majetek je ve srovnání s nimi výrazně nižší. Muž, který uspěl na finančních trzích, je také velkým propagátorem impeachmentu (parlamentního odvolání) prezidenta Trumpa. Tom Steyer věnoval 10 milionů dolarů na reklamy, které odvolání Trumpa Kongresem podporují. Do voleb sice Steyer vstoupil relativně pozdě, ale mohl to kompenzovat vlastními prostředky – do kampaně chtěl dát z vlastních až 100 milionů dolarů. Steyer skončil na konci února.

Cory Booker – kandidát do počtu, „nový Obama“, vegan, abstinent, levicový senátor

Kandidovat za demokraty se rozhodl také teprve devátý černošský senátor v celé historii USA – zástupce státu New Jersey v horní komoře Kongresu – Cory Booker. Bývalý starosta města Newark, které je čtvrtmilionem obyvatel největší v New Jersey, si získal celostátní pozornost neortodoxním výkonem starostenské funkce, což mu později vyneslo zvolení do funkce federálního senátora. Booker v Senátu vystupuje jako tvrdý kritik prezidenta Trumpa a patří vůbec k nejlevicovějším (v Americe se říká nejliberálnějším) členům Senátu. Podle hlasování byl vyhodnocen jako třetí nejliberálnější senátor. Vzhledem k tomu, že u demokratů aktuálně existuje vysoká poptávka po zástupcích menšin na důležitých postech, není Cory Booker bez šance na prezidentskou nebo viceprezidentskou nominaci. Ostatně Booker kandidaturu také oznámil na National Freedom Day – den, kdy se připomíná zrušení otroctví, protože 1. února podepsal prezident Lincoln ústavní dodatek, který ho měl zakázat. Booker je od roku 1992 vegetariánem a posledních několik let dokonce i veganem. Zároveň nepije alkohol, což je asi jedna z mála věcí, která ho spojuje s prezidentem Trumpem. Booker ale z primárek odstoupil 13. ledna.

Julian Castro – kadidát do počtu a hispánský exministr

Už dlouho před vyhlášením letošních primárek se spekulovalo o kandidatuře Juliana Castra – nejmladšího ministra v Obamově kabinetu. Jeho dědeček přišel do země jako ilegální přistěhovalec z Mexika a jeho matka byla významnou bojovnicí za práva lidí hispánského původu v USA. Castro pochází z Texasu a v politice se angažuje za demokraty i jeho o minutu mladší dvojče Joaquin, které zasedá v americké Sněmovně reprezentantů. Julian Castro před funkcí ministra zastával post starosty města San Antonio. Z boje odstoupil na přelomu roku 2019 a 2020.

Amy Klobucharová – kandidátka do počtu, senátorka z Minnesoty se středoevropskými kořeny

Jméno senátorky za stát Minnesota na severu USA Amy Klobucharové napovídá, že má kořeny ve střední Evropě. Její předci z otcovy strany přišli do USA ze Slovinska, konkrétně z regionu Bílé Kranjsko u hranic s Chorvatskem. Amy Klobucharová je jedna z nejaktivnějších senátorek, v minulém funkčním období byl její podpis pod nejvíce zákonodárnými návrhy. Ve svém domovském státě její popularita přesahuje podporu Demokratické strany (respektive místní větve Demokratické farmářské labouristické strany). Média ji dlouhodobě vyhodnocují jako ženu, která má velkou šanci být první americkou prezidentskou, nebo budoucí členkou Nejvyššího soudu. Zasáhla ji ale aféra vycházející z toho, že je údajně velmi tvrdá na členy své senátorské kanceláře. Klobucharová v primárkách skončila začátkem března.

Eric Swalwell – demokrat, mladý bojovník za regulaci zbraní

Mladou generaci a celostátně méně známé politiky chtěl v demokratické prezidentské kampani zastupovat také člen Sněmovny reprezentantů za stát Kalifornie – Eric Swalwell (39). Prioritou jeho nyní už ukončené kampaně se měl stát boj za větší regulaci nošení zbraní. Swalwell je velký propagátor moderních technologií, a například chce, aby členové Kongresu mohli hlasovat na dálku elektronicky, což by jim dalo více času na kontakt s voliči v jejich volebních obvodech. Svou prezidentskou kampaň ukončil už v červenci 2019.

Michael Bennet – kandidát do počtu, senátor z Colorada jde proti vlastnímu šéfovi

Zajímavý příběh má i kandidatura senátora za stát Colorado Michaela Benneta. Ten se stal nejen druhým kandidátem ze stejného státu, ale byl zároveň i coloradským rivalem svého bývalého šéfa – exguvernéra Hickenloopera, který také zahájil prezidentskou kampaň, ale kandidaturu už vzdal. Bennet mu kdysi pomáhal s volební kampaní, když se ucházel o post starosty Denveru. Po úspěchu ve volbách dva roky pracoval jako šéf úřadu nového denverského starosty. Oba politiky spojuje i příslušnost k tzv. umírněným demokratům, kteří jsou se svými názory blízcí politickému středu a jsou otevření nadstranickým dohodám s republikány. Zajímavé je také to, že Michael Bennet je rodákem z indického Dillí, kde jeho otec působil jako poradce amerického velvyslance. Jeho prarodiče z matčiny strany za druhé světové války přežili věznění ve varšavském židovském ghettu. Bennet z boje o prezidentskou nominaci odstoupil v únoru.

Marianne Williamsonová – kandidátka do počtu, spisovatelka prosazující reparace za otroctví

Duchovní učitelka, autorka několika bestsellerů a aktivista Marianne Williamsonová z Kalifornie už se jednou o vstup do politiky pokoušela, když se jako rodačka z Texasu ucházela coby nezávislá o křeslo ve federální Sněmovně reprezentantů za Kalifornii, kde nyní žije. Specialitou její prezidentské kampaně je velmi podrobně propracovaný plán na tzv. reparace za otroctví. Podle plánu by vláda USA měla odškodnit všechny černošské Američany a možná i některé karibské státy za dobu, kdy fungovalo otroctví. Williamsonová by takto ráda rozdělila celých 100 miliard dolarů. Její celkový politický program ji i kvůli podobným návrhům řadí k silně levicovému křídlu Demokratické strany. Z voleb ale odstoupila 10. ledna.

Andrew Yang – černý kůň, podnikatel a zastánce nepodmíněného příjmu

Podnikatel a filantrop Andrew Yang se narodil ve státě New York jako syn imigrantů z Tchaj-wanu. Yang je teprve třetím člověkem s původem ve východní Asii, který se uchází o prezidentskou nominaci jedné ze dvou velkých stran. Navíc nemá žádnou politickou zkušenost. Yanga si ale během svého prezidentování jako úspěšného podnikatele všiml Barack Obama, který ho ocenil jako inovativního "Mistra změny" a později z něj dokonce udělal vyslance USA pro globální podnikání.

Svou kampaň chtěl postavit zejména na návrhu univerzálního nepodmíněného příjmu pro všechny občany, který nazývá "dividenda svobody". Dokonce přišel s návrhem, že bude vyplácet jednomu z občanů státu New Hampshire (náhodou jde o druhý stát v pořadí primárek) každý měsíc z vlastní kapsy tisíc dolarů. Podporuje ale také nejlevicovější verzi reformy zdravotního pojištění Medicare-for-all, „humánní“ kapitalismus a ekologickou daň na pohonné hmoty. Profiluje se jako kandidát bojující proti establishmentu. Z boje o demokratickou nominaci odstoupil před polovinou února.

John Delaney – outsider, první kandidát, poslanec

Už téměř dva a půl roku před samotnými prezidentskými volbami v roce 2020 se John Delaney přihlásil jako vůbec první uchazeč o Bílý dům. Delaney je člen Sněmovny reprezentantů ze státu Maryland. Málo známý demokrat patří ke středovému křídlu strany a nepatří k favoritům na demokratickou nominaci pro samotné volby. Z primárek odstoupil na konci ledna.

Deval Patrick – černý kůň, černošský exguvernér Massachusetts

Bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick změnil své původní rozhodnutí nekandidovat a zahájil až v listopadu 2019 svou prezidentskou kampaň. Patrick byl v čele státu Massachusetts nástupcem bývalého republikánského guvernéra Mitta Romneyho a o jeho možné kandidatuře na prezidenta se spekulovalo před čtyřmi lety i nyní. On sám tuto možnost ale loni v prosinci odmítl s argumentem, že by to bylo příliš náročné pro jeho rodinu. Patrickova kandidatura by mohlo demokratickým polem zahýbat, protože zatím žádný z černošských kandidátů afroamerické voliče nezaujal a nejvíce z nich dosud podporuje Joe Bidena. Patrick navíc pochází ze stejného státu jako Elisabeth Warrenová. Patrick v minulosti patřil k blízkým podporovatelům Baracka Obamy. Pro řadu demokratických voličů ale může být komplikací jeho poguvernérské angažmá ve finanční firmě Bain Capital, kterou zakládal republikán Mitt Romney. Patrick z primárek odstoupil v únoru.

Richard Ojeda – demokrat, voják a podporovatel stávek

Přesně pět dní po tzv. midterms elections (volbách v polovině prezidentského volebního období) oznámil 11. listopadu svou kandidaturu bývalý voják se zkušeností z Afghánistánu i Iráku a senátor státu Západní Virginie Richard Ojeda. Tento demokratický zákonodárce na úrovni jednoho ze států USA se označuje za umírněného, ale jeho politika je spíše levicově populistická. Celoamerické pozornosti se těšil krátce, když v roce 2018 podporoval stávku učitelů. Na úrovni Západní Virginie je známý také díky tomu, že vede boj za legalizaci konopí, ale ani to mu nepomohlo prezidentskou kampaň nastartovat a už v lednu 2019 z ní odstoupil.

Mike Gravel – 89letý outsider, exsenátor a matador přímé demokracie

Nejstarším kandidátem mezi demokraty byl bývalý senátor za Aljašku Mike Gravel, kterému je aktuálně 89 let. V době své práce v Senátu k jeho hlavním tématům patřil návrh na ukončení odvodů do americké armády během vietnamské války. To potvrzuje, že jde o politického veterána, který v Senátu USA zasedal v letech 1969 až 1981. Už v roce 1972 usiloval o nominaci na viceprezidentského kandidáta a do demokratických prezidentských primárek se zapojil i v roce 2006. V těchto volbách kandidoval hlavně proto, aby do primárkové debaty vnesl své hlavní téma – zavedení přímé demokracie na federální úrovni. Gravel prosazoval nejenom celoamerické referendum, ale i lidovou iniciativu, jejímž prostřednictvím ve spojení s lidovým hlasováním by občané mohli prosazovat zákony. Prezidentskou kampaň na začátku srpna.

John Hickenlooper – kandidát do počtu, sládek i exguvernér bitevního Colorada

Dlouhou řadu demokratických kandidátů dočasně rošířil i John Hickenlooper. Jeho hlavní politickou devizou je, že do začátku roku 2019 sloužil jako guvernér státu Colorado. Ten je považován za tzv. bitevní stát, který není v prezidentských volbách dopředu rozhodnutý a kandidáti obou velkých stran o něj svádí tuhý boj. Hickenlooper se ve svém státě proslavil zejména jako zakladatel jedné z prvních restaurací, která si vaří vlastní pivo. Tento „brewpub“, jak se jim říká v USA, založil ve městě Denver, kde se následně zapojil do komunální politiky a byl zvolen i jeho starostou. Od roku 2011 působil osm let jako guvernér celého státu Colorado. Názorově patří spíše k centristům, je rozpočtově konzervativní a, i když prosazuje ekologickou politiku, je jako vystudovaný geolog zastánce těžby surovin tzv. frackingem. Z volebního boje odstoupil v polovině srpna 2019. 

Jay Inslee – kandidát do počtu, guvernér Washingtonu, který žaloval Trumpa

Demokratický guvernér státu Washington (nejde o hlavní město, ale o stát na severozápadě USA) Jay Inslee patří v rámci strany k umírněným, středovým demokratům. Celostátně na sebe upozornil, když inicioval žalobu, kterou „jeho“ stát Washington u soudu napadl rozhodnutí prezidenta Trumpa, podle něhož do země v rámci boje proti migraci nemohli vstupovat občané sedmi muslimských zemí. Soud Trumpovo rozhodnutí na tomto základě pozastavil. Inslee se následně stal šéfem Demokratické asociace guvernérů a za jeho předsednictví strana získala ve volbách v roce 2017 nových 7 guvernérských postů, což také posílilo jeho prezidentské ambice. Hlavním programovým bodem jeho kampaně byl boj proti klimatické změně. V srpnu 2019 ale ukončil volební kampaň

Seth Moulton – outsider, poslanec

Málo známý uchazeč o prezidentský úřad Seth Moulton se pokoušel zlomit tradici. Podle ní se prezidentem nestávají členové Sněmovny reprezentantů. Naposledy totiž takto uspěl James Garfield v roce 1880. Moulton patří k mladší generaci demokratů, hlasuje jako umírněný, zároveň často kritizuje nejenom prezidenta Trumpa, ale i „vlastní“ demokratické stranické vedení. Z volebního klání odstoupil v srpnu.

Kirsten Gillibrandová – kandidátka do počtu, newyorská nástupkyně Hillary v Senátu

Senátorka za stát New York Kirsten Gillibrandová byla guvernérkou jednoho z největších amerických států a významné demokratické bašty do Senátu jmenována, když se svého křesla v něm v roce 2009 vzdala Hillary Clintonová, která se tehdy stala ministryní zahraničí. Gillibrandová svůj mandát v Senátu obhájila v doplňovacích (v USA se říká ve speciálních) volbách do Senátu v roce 2010, a znovu v letech 2012 i 2018. Když ještě byla členkou Sněmovny reprezentantů, připojila se ke skupině středových až konzervativních demokratů zvaných Blue Dog Democrats. Po přechodu do Senátu se však její názory posunuly k levé části demokratického spektra, jak to odpovídá náladám v jejím domovském státě. Svou kampaň ukončila 28. srpna 2019.

Bill de Blasio – kandidát do počtu, levicový starosta New Yorku za vysoké daně

Za stát New York kandidival i starosta nejlidnatějšího amerického města New York Bill de Blasio. Byl by prvním starostou města v primárkách od roku 1972, kdy to také v barvách demokratů zkoušel John Lindsday. De Blasio je poměrně silně levicovým starostou. Jeho politika stojí na boji proti nerovnosti, kterou většinou zkouší řešit zvyšováním daní pro bohatší Newyorčany. Takto například financoval zavedení obdoby našich jeslí pro malé děti. Jinou „milionářskou“ daň mu zarazil jeho spolustraník a guvernér státu New York Andrew Cuomo. De Blasio navrhoval i zmražení cen nájmů v celém městě. Americká média nepovažovala de Blasia za favorita demokratických primárek, protože jeho celostátní i lokální čísla podpory nikdy nebyla nijak závratná. V září  2019 také z boje odstoupil.

Tim Ryan – kandidát do počtu, poslanec z Ohia

Tim Ryan je známý jako zástupce mladé generace demokratů, což nejlépe ztělesňuje jeho snaha z roku 2017 sesadit z čela demokratických poslanců Nancy Pelosiovou. Ryan sice v souboji s ní prohrál, ale dostatečně se zviditelnil. Přesto nepatřil k nejznámějším prezidentským kandidátům. Jeho výhodu tvořil původ z „bitevního“ Ohia a také jeho k levému křídlu se blížící populistická politika, jejímž prostřednictvím chtěl oslovit dělníky, kteří právě v Ohiu a okolí minule netradičně volili prezidentem pravicového republikána Trumpa. Ke konci října 2019 ale Ryan svou kampaň ukončil.

Beto ORourke – černý kůň a vycházející hvězda texaských demokratů

Chybělo málo a demokratický člen Sněmovny reprezentantů za jeden z texaských okrsků Beto O´Rourke dokázal v senátních volbách 2018 opravdový zázrak. Celou dobu souboje o senátorský post ve státě osamělé hvězdy, jak se přezdívá Texasu, dokázal držet krok s velkým favoritem a účastníkem republikánských prezidentských primárek z roku 2016 Tedem Cruzem. Nakonec s ním O´Rourke prohrál jen 48,3 % ku 50,9 %, ale dotáhl to na nejvyšší volební zisk, jaký kdy demokrat v celotexaských volbách dosáhl. Přestože O'Rourke používá přezdívku „Beto“, kterou mu dali rodiče, není ve skutečnosti hispánského původu. Jeho rodinné kořeny sahají do Irska. Vycházející hvězda Demokratické strany patří jako bývalý podnikatel k probyznysovému křídlu strany a v dalších politických otázkách se řadí ke středu vlastní strany. Jeden z původních favoritů ale ukončil své volební snažení 1. listopadu 2019.

Wayne Messam – outsider, Afroameričan a starosta z Floridy

Pětačtyřicetiletý starosta města Miramar, které patří do metropolitní oblasti Miami na Floridě, Wayne Messam byl dalším Afroameričanem v početném demokratickém kandidátském poli. Oba jeho rodiče se narodili na Jamajce. Messam se původně živil jako majitel stavební firmy. Celostátně ale není další černošský politik se zájmem o Bílý dům příliš známý. Jeho politické postoje se blíží spíše stranické levici, navrhuje například odpuštění všech dluhů ze studentských půjček. Messam ovšem 19. listopadu 2019 z volebního klání odstoupil.

Kamala Harrisová – hlavní vyzyvatelka, tamilská Jamajčanka a senátorka z Kalifornie

Životopis současné senátorky za Kalifornii Kamaly Harrisové obsahuje skoro všechno, co chtějí demokraté v příštích volbách Trumpovi „hodit na hlavu.“ Oba její rodiče se narodili mimo USA – matka v tamilské části Indie, otec na Jamajce. Její křestní jméno sice může v Evropě navozovat muslimské kořeny, ve skutečnosti znamená tamilsky lotos a kalifornská senátorka podle vlastních slov nábožensky vyrostla mezi hinduistickým chrámem a baptistickým sborem. Později následovala právní a politická kariéra prolamující spoustu bariér. Harrisová se stala postupně první ženou s černošským původem, která byla vybrána jako státní zástupkyně pro San Francisco a následně i pro celý stát Kalifornie. Průlomové to bylo hlavně proto, že své „prokurátory“ si Američané volí přímo sami ve volbách. Názorově se Harrisová, která na startu patřila k černým koňům, postupně posunula k silně levicovým postojům, ale ani to v kombinaci s ideálním životopisem na úspěch v primárkách nestačilo. Harrisová nikdy nezískala masivní podporu afroamerických demokratických voličů a z primárek odstoupila na počátku prosince 2019, když jí došly peníze potřebné k pokračování kampaně.

Joe Sestak – kandidát do počtu, senátor, viceadmirál a „slovenský prezident“

Když byl zvolen do Sněmovny reprezentantů za stát Pensylvánie, byl Joe Sestak nejvýše postaveným vojákem v Kongresu, ve vojenském námořnictvu to totiž dotáhl až na tříhvězdičkového viceadmirála. Také jeho příjmení naznačuje středoevropský původ. Jeho dědeček a otec do USA přišli z obce Dolné Lovčice na Trnavsku. Otec sloužil rovněž u vojenského námořnictva. Sestak není typickým demokratem a statistiky hlasování ho řadí do pomyslného středu Sněmovny reprezentantů. Reprezentuje v ní volební obvod ve státě Ohio, který je tradičně spíše republikánský. Sestakovou výhodou v primárkách mohla být nejenom úspěšná kariéra v námořnictvu, ale také fakt, že Ohio bude příští rok v listopadu opět spolurozhodovat o vítězi voleb. Obecně ale Sestak favoritem nebyl, a to nejen protože do hry vstoupil relativně pozdě, , pročež se nekvalifikoval do žádné z demokratických televizních debat. Z primárek tento „slovenský“ kandidát odstoupil na počátku prosince 2019.

Steve Bullock – kandidát do počtu a montanský šéf všech guvernérů

Demokratický guvernér Montany Steve Bullock, který stojí v čele tohoto státu od roku 2013, patří k umírněným demokratům s politicky středovými názory. Od roku 2018 Bullock vede Národní asociaci guvernérů, která sdružuje všechny hlavy států. Dříve vedl také sdružení demokratických guvernérů. V roce 2016 byl jediným demokratickým guvernérem, který dokázal obhájit úřad ve státě, kde zároveň prezidentské volby vyhrál republikán Donald Trump. V řadě dílčích názorů se Bullock liší od zbytku širokého pole demokratických uchazečů. Podporuje například uhelný průmysl, který chtějí demokraté většinou z ekologických důvod omezit, a je i pro omezené používání trestu smrti například v případech terorismu. Z primárek odstoupil n počátku prosince 2019.

Mark Sanford – bývalý guvernér, republikánský outsider

Teprve v září 2019 zahájil svou prezidentskou kampaň v řadách republikánů bývalý guvernér Jižní Karolíny a také exčlen Sněmovny reprezentantů Mark Sanford. Jeho snaha konkurovat Donaldu Trumpovi, ale zase rekordně rychle skončila, když již v půlce listopadu 2019 z boje odstoupil. Mezi republikány nezískal téměř žádnou podporu. Kritik vysokého státního dluhu se proto nepřihlásil ani do primárek v New Hampshire, což měl původně v úmyslu.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější