nahoru
Volby nového, v pořadí 45. prezidenta USA, se budou konat 8. listopadu 2016.

Americký volební systém. stojí na nepřímé volbě prezidenta. Ten je volen systémem, kdy občané nejprve zvolí volitele a teprve poté je zvolen kandidát. Princip voleb je většinový a při volbách jednotlivých států platí, že vítěz bere vše. Počet volitelů v každém státě je odvozen od počtu jeho obyvatel. Je tedy možné, že vyhraje celkově kandidát, kterého volilo méně voličů, ale měl podporu správně rozmístěnou v jednotlivých státech.

Prezident USA je volen na čtyřleté volební období a podle XXII. dodatku ústavy nesmí být zvolen více než dvakrát. Prezidentské volby v podstatě probíhají celý rok. Jako první se odehrávají tzv. primárky, ve kterých strany volí svého kandidáta. Následují volební sjezdy a zvolení spolukandidáta – budoucího viceprezidenta. Poslední fází před samotným dnem voleb, je kampaň, ve které se zvolení kandidáti snaží zajistit publicitu a vítězství v nerozhodných státech.

Hlavní bitvu o nejvyšší politickou funkci USA vedou Donald Trump za Republikánskou stranu, jeho protivníkem je Hillary Clintonová za Demokratickou stranu. Výsledky voleb budou známy v lednu 2017.

Harmonogram voleb 2016/2017
Primárky: únor – červenec
Konventy: duben – srpen
Debaty: září – říjen (26. 9., 4. 10., 9. 10. a 19. 10.)
Volební den: 8. listopadu 2016
Vyhodnocení hlasů volitelů: 19. prosince 2016
Sečtení hlasů Kongresu: 6. ledna 2017
Inaugurace: 20. ledna 2017
E15
Nejčtenější