Video placeholde

Proč té lhářce dáváte prostor? Babiš s Vojtěchem křičeli na reportérku Reflexu, pak jí vypnuli mikrofon

Časopis Reflex konfrontoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a premiéra Andreje Babiše se zjištěními, která vyšla dnes v čísle 37/2021 a na webu reflex.cz. Z nich vyplývá, že nezákonná pandemická opatření píší podřízení ministra na politickou objednávku. Epidemické, odborné zdůvodnění si musí úředníci vymýšlet. O tom, že jsou nařízení pravděpodobně nezákonná a ministerstvo by je nemělo vydávat, ví ministr od začátku. Reflex proto požadoval vyjádření od ministra Vojtěcha, jaké z toho pro sebe vyvodí důsledky a jaké důsledky z možného protiprávního jednání Adama Vojtěcha vyvodí premiér Andrej Babiš. Ten s odpovědí svého ministra předběhl a neskrýval své rozhořčení.     

„To je ta paní, která se vás ptala, když jsem na vám říkal, ať řeknete jméno! Ta paní změnila asi tři zaměstnání, všude ji vyhodili, protože všude, kde chodí, lže!”, začal útočit na reportérku premiér Babiš. Napadl i vyjádření ministerského úředníka Knytla z legislativní sekce. Ten pro Reflex popsal, jak úředníci z legislativní a hygienické sekce píší mimořádná epidemická opatření podle toho jakou dostanou zakázku. Nejčastěji poté, co se ministr Vojtěch vrátí ze Strakovky.

„Doneste mi toho člověka, co o něm tady paní napsala, ať se tady postaví a nech opakuje ty lži! To je neuvěřitelná drzost! Je to sprostá lež a není tam pravda ani čárka!“ rozčiloval se premiér Andrej Babiš. Slovo poté předal svému ministrovi Vojtěchovi.

„Já jsem zažil hodně různých podpásovek, ale tohle je naprosto skandální. Ty úředníci, o kterých hovoříte, to je jejich zodpovědnost. To oni jsou odpovědni za to, aby to opatření bylo v souladu se zákonem. Oni to nedělali a já byl ten, kdo řekl, ať to jde na Legislativní radu vlády. To, co píšete vy, jsou naprosté lži a manipulace,“ hřímal následně ministr Adam Vojtěch a gestikuloval klepající se rukou.

Otázky, které by slova ministra i premiéra mohly jednoduše vyvrátit, už reportérka Markéta Dobiášová položit nestihla. Pořadatelé tiskové konference jí vypnuli mikrofon.

„Lžete od rána do večera, nemám s tím nic společného a já nevím, proč této lhářce vůbec dáváte prostor!” obořil se na tiskovou mluvčí ministerstva zdravotnictví Babiš “Děkuju, nashledanou,“ ukončil  ihned konferenci ihned premiér a spolu s Vojtěchem rázně odešli.

Reflex v následujících dnech zveřejní další důkazy a nahrávky. Potvrzují, že za nezákonnými nařízeními ministerstva zdravotnictví stoji ministr a nejspíš i sám premiér Andrej Babiš. Zatím si přečtěte náš první článek na toto téma >>>