nahoru

Bohumil Pečinka: Najde nová předsedkyně TOP 09 recept na to, jak oživit mrtvou stranu?

Bohumil Pečinka 24. listopadu 2019 • 11:28
Bohumil Pečinka: Najde nová předsedkyně TOP 09 recept na to, jak oživit mrtvou stranu?
foto: Blesk:FOTO CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ

Hodinu a půl před nedělním polednem zvolil sněm TOP 09 svou předsedkyní Markétu Pekarovou Adamovou (35), která porazila senátora Tomáše Czernina (57). Jejich soupeření se odehrávalo na pozadí boje dvou křídel v TOP 09, kde šlo hlavně o budoucí vliv expředsedy a europoslance Jiřího Pospíšila. Pro běžného voliče jsou rozdíly mezi Pekarovou-Adamovou a Czernínem velmi malé. Poslankyně se chce orientovat primárně na mladé, městské, liberálně levicové voliče, kteří před dvěma lety utekli k Pirátům. Czernín spíše na voliče středního věku, z menších měst, kteří se podle analýz ze sněmovních voleb 2017 vrátili k ODS. Tím rozdílnosti končí.

Pekarová Adamová i Czernin chtějí oba přijetí eura, oba jsou umírněně nakloněni migračním proudům, oba chtějí prosazování lidských práv všude ve světě, oba chtějí do tvrdého jádra Evropské unie. Proč vlastně do toho souboje šli tak konkurenčně, když se programově neliší?

Všechno se odehrávalo na pozadí soupeření Miroslava Kalouska a Jiřího Pospíšila. Když se v roce 2017 dostala TOP 09 do Sněmovny jen o pár desetin procenta, vytáhla skupina místopředsedů v čele s Markem Ženíškem tvrdě do boje proti svému předsedovi a nešetrně jej vytlačila. Jako protiváhu vytáhla dosavadního nestraníka a europoslance na kandidátce TOP 09, Jiřího Pospíšila. Tenhle postup vnesl do strany trvalé napětí.

Když se po dvou letech schylovalo k volebnímu sněmu, hledal Miroslav Kalousek alternativu za Pospíšila. Řadu týdnu jednal s Pekarovo-Adamovou, která odmítla podporu jeho křídla. Po pár měsících však vyšla vstříc přemlouvání Jiřího Pospíšila. Na to Kalousek kontroval oslovením senátora Czernina. Spor, který je ve skutečnosti víc osobní než koncepční a ideový, zaměstnával tuto stranu na sestupu další měsíce. Nyní je tedy rozhodnutý. A co dál?

Síla TOPky byla v tom, že se v roce 2009 prezentovala jako alternativa k ODS. Ta se podporou úřednické vlády Jana Fischera (společně s ČSSD) v očích mnoha voličů ušpinila. Navíc volby 2006 byly jediné od roku 1992, kde nebyla vedle ODS další pravicová strana. Toto volné místo TOPka o čtyři roky později dokonale zaplnila. TOP 09 byla postavena jako aliance tří proudů: bývalých tradicionalistů z KDU-ČSL, městských liberálů a starostů z hnutí STAN. Tato aliance ji zajistila nejdříve 18 procent (2010) a později 13 procent (2013) hlasů. Dnes z toho zbyla jen část městských liberálů, a to ještě v Praze a části středních Čech.

Problém strany je, že v politice nejsou voličské návraty tak jednoduché jako v běžném životě, kdy ignorujete určitých typ zboží, které vás zklamalo. TOP 09 je navíc – kromě dvou regionů – mrtvou stranou a jediná její šance je existence pod jinou značkou a v širším politickém společenství.

Otázkou je, jestli nová předsedkyně Pekarová-Adamová bude mít sílu začít nový politický příběh na jiném hřišti a s jiným označením.

Snímky ze sněmu TOP 09 si prohlédněte ve fotogalerii:
Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější